Sport | rekreacja | turystyka

Rośnie nam młode pokolenie adeptów sztuk walki

Pod naszym patronatem

Sanok ma hokej na lodzie, Krosno koszykówkę i żużel, a Jasło – sporty walki. O tym, że ta dyscyplina sportowa zaczyna promować nasze miasto już nie tylko w granicach administracyjnych województwa mogliśmy się przekonać podczas II Otwartych Mistrzostw Miasta Jasła w Judo. W imprezie wystartowało kilkuset młodych dziewcząt i chłopców z Polski i zagranicy.

II Otwarte Mistrzostwa Miasta Jasła w Judo
Ceremonia otwarcia turnieju (od prawej): Sławomir Miklicz, Andrzej Czernecki i Przemysław Czarnecki.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
II Otwarte Mistrzostwa Miasta Jasła w Judo
Walka na macie.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Na imprezę przygotowaną przez Uczniowski Klub Sportowy Akademia Sztuk Walki Judo Jasło prowadzony przez trenera Przemysława Czarneckiego zgłosiło się dwadzieścia pięć klubów z Polski (gospodarze oraz UKS MOSiR Judo Jasło, UKS „15” Krosno, Sokół Mysłowice, Olimp Skaryszew, Sokół Tuchów, Adademia Judo Rzeszów, UKJ Millenium Rzeszów, Kolping Jarosław, ZKJ Yamabushi Zakopane, MKS Pałac Młodzieży Tarnów, Spartakus Lublin, Gryfek Dębica, KS Błękitni Tarnów, UKS Kępa Dębica, Maximus Kraków) oraz Czech, Słowacji, Ukrainy i Rumunii.

Według organizatorów na matach rozmieszczonych w hali sportowej Gimnazjum nr 1 im. świętej Jadwigi Królowej stanęło w szranki blisko czterystu zawodników podzielonych na poszczególne kategorie wiekowe.

Impreza ma na celu popularyzację judo w naszym regionie – podkreśla Przemysław Czarnecki, organizator mistrzostw. – Podnosi poziom zawodników zarówno z Jasła, jak również z klubów ościennych. Jeżeli chodzi o jasielskie judo to bardzo dobrze stoi w rankingach krajowych. Mamy wielu medalistów Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, turniejów zagranicznych.

Przemysław Czarnecki:
Oczywiście w Jaśle są dwa kluby, które współzawodniczą ze sobą na zawodach krajowych i zagranicznych. W moim odczuciu to sprzyja tylko i wyłącznie rozwojowi tego sportu w naszym mieście.

Burmistrz Jasła, który objął sobotnią imprezę honorowym patronatem podkreślił, że wpisała się ona na stałe w kalendarz wydarzeń sportowych naszego regionu. Dodał również, że sporty walki stają się powoli wizytówką naszego miasta.

Sądzę, że dla nas dyscyplinami sportowymi, które są eksportowe, są sporty walki. Judo i karate to te dyscypliny. Warto wspomnieć o ostatniej gali MMA i zwycięstwie Jaślanina. Patrząc na wyniki sportowe i na skalę imprez organizowanych w Jaśle to można zdecydowanie powiedzieć, że sporty walki to jest ta grupa dyscyplin, która w tym momencie jest dla Jasła najbardziej charakterystyczna. – powiedział Andrzej Czernecki.

Na pytanie w jaki sposób miasto wspiera rozwój sportu odpowiada: – Te imprezy odbywają się w oparciu o nasze obiekty sportowe będące w zarządzie miasta. Poza tym mamy co roku organizowane konkursy na dofinansowanie dla stowarzyszeń sportowych. Wszystkie kluby, które mają w swoich planach imprezy warte dofinansowania składają wnioski i te dofinansowania są kierowane. Także nie jest tylko i wyłącznie to tytularny „honorowy patronat”, ale realna pomoc finansowa.

Gospodarz miasta życzył wszystkim uczestnikom osiągnięcia sukcesu sportowego, a w związku z tym, że jest to dyscyplina urazowa, żeby nie odnosili kontuzji.

Szacunek dla organizatorów. Gościmy w Jaśle prawie czterystu zawodników. Jak na drugie mistrzostwa to jest duży sukces, bo widać, że impreza się rozwija. Wszyscy powinniśmy sobie życzyć, żeby kolejne mistrzostwa obfitowały też w tego rodzaju liczne uczestnictwo. Rozmawiałem z organizatorami i już myślą o przyszłym roku i podwojeniu ilości zawodników. Także plany są i trzeba życzyć, żeby się one spełniły. – dodał Andrzej Czernecki.

Imprezę wsparł finansowo również Sejmik Województwa Podkarpackiego. Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Sławomir Miklicz podkreślił, że pierwsza edycja turnieju obiła się szerokim echem w całym środowisku sportowym regionu, stąd nie mogło zabraknąć jego dzisiejszej obecności w Jaśle.

Zarząd Województwa wsparł tą imprezę z grantu na sport kwalifikowany, który mamy. Organizatorzy złożyli wniosek, a ponieważ impreza rozrasta się do rangi międzynarodowej, dlatego też Zarząd Województwa dostrzegł to, że jest to jedna z wiodących imprez tego typu w województwie podkarpackim i dlatego zdedycowaliśmy się dofinansować te zawody. Jest to ważne, aby województwo podkarpackie rozwijało się też w zakresie sportu, a szczególnie tego o zasięgu międzynarodowym. Tutaj mamy ekipy spoza naszego kraju, które wystartowały. Dlatego też zdecydowaliśmy się na dofinansowanie tej imprezy. – powiedział.

Dodał, że „Jasło wysuwa się na czoło miast, które zaczynają słynąć ze sportów siłowych”.

Judo i karate niewątpliwie są tymi dyscyplinami, które tutaj są wiodącymi. To dobrze, że tak to jest rozłożone w województwie, że poszczególne miasta mają priorytetowe dyscypliny, które się rozwijają. Jasło niewątpliwie wysuwa się na czoło tych ośrodków, które sporty walki zaczynają dominować. – mówi Miklicz.

Sławomir Miklicz życząc sukcesów sportowych młodym adeptom judo podkreślił, że „należy im życzyć tego, żeby obyło się bez kontuzji, żeby się dobrze bawili i żeby rozwijali swoje umiejętności sportowe, a poprzez takie turnieje sportowe mogli osiągać sukcesy. Być może wśród tych dzieci być może są przyszli Mistrzowie Polski, Mistrzowie Europy. Tego należy Jasłu życzyć”.

Dla zwycięzców przygotowano pamiątkowe medale, puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez licznych przyjaciół jasielskiego judo.

Wyniki zawodów będą dostępne na stronie organizatora: www.judo-jaslo.pl.

FOTOGALERIA ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ: II Otwarte Mistrzostwa Miasta Jasła w Judo

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Rośnie nam młode pokolenie adeptów sztuk walki”