Kultura | rozrywka | edukacja

Niecodzienne spotkanie z pisarką w GBP w Dębowcu

Dyskusyjne Kluby Książki działają w naszych bibliotekach (Dębowcu i Cieklinie) już od 3 lat. Jednak ostatnie spotkanie DKK w dębowieckiej bibliotece było nadzwyczajne, bo połączone ze spotkaniem autorskim na skype z młodą polską pisarką Gają Kołodziej.

Dyskusyjny Klub Książki w Dębowcu
Fot. © ARCHIWUM BIBLIOTEKI

Kiedy w lutym bieżącego roku omawiałyśmy „Wystrzałową licealistkę” nie śmiałyśmy nawet marzyć o tym, by dalsze losy Melanii Korzeniowskiej móc śledzić wraz z autorką – Gają Kołodziej. Nastąpiło to bardzo szybko bo już 16.04.2012 o godzinie 19.00.

Osiągnięcia współczesnej techniki sprawiają, że świat staje się bliski jak na wyciągnięcie ręki. Dzięki komunikatorowi skype możliwa była dyskusja między Gają Kołodziej przebywającą obecnie w Nowej Zelandii, a grupą DKK w małym Dębowcu w południowo-wschodniej Polsce. To jedyne w swoim rodzaju spotkanie autorskie wzbogaciło naszą comiesięczną dyskusję nad książką i pozwoliło na żywo weryfikować postawy i zachowania bohaterów.

Przed główną bohaterką powieści „Wystrzałowa maturzystka” – matura i wszystko co z nią związane (nauka, studniówka, wybór kierunku studiów itp.), a do tego agencja IST, gdzie poddawana jest intensywnym szkoleniom, uczestniczy w niebezpiecznych akcjach otoczona gronem wspaniałych ”mięśniaków-przystojniaków”. Melania jest nieprzeciętną dziewczyną, ma swój dystans do świata, indywidualne spojrzenie na to co ją otacza i na wszystko znajduje czas. Każda z nas chciałaby mieć chociaż małą część takiej werwy i energii by móc łatwiej realizować swoje codzienne zadania.

Dzięki bezpośredniej rozmowie z autorką dowiedziałyśmy się jak powstawały obydwie części tej powieści, skąd czerpała wzorce, jaki wpływ miały osobiste przeżycia i doświadczenia na jej treść.

I choć ta powieść nie poucza nikogo, nie krytykuje, nie wyciąga wniosków to daje czytelnikowi dużo do myślenia. Uświadamia mu jakie mogą być skutki (w relacjach międzyludzkich) zawrotnego tępa życia i co musi się wydarzyć, by ludzie zwrócili na siebie uwagę.

Opinie niektórych czytelniczek:

„Wystrzałowa maturzystka” to książka jakich mało! Jej pierwsza część ”Wystrzałowa licealistka” była świetna, ale ta druga jest jeszcze lepsza. Porusza bardzo ważne tematy jak przyjaźń i kłamstwo. Dodatkowo pojawia się wątek miłosny. Uczucie między Mel a Filipem jest budowane stopniowo, co daje poczucie niezwykłej rzeczywistości, mimo iż opowieść sama w sobie jest nierealna. Książka ta nie jest oklepana, ma bardzo oryginalną fabułę i lekki język, który powoduje, że czyta się ją szybko i przyjemnie. Bardzo chciałabym przeczytać o życiu Melanii K. w trzeciej części powieści, której (jak wynika z rozmowy z autorką) chyba jednak nie będzie, a szkoda.
Jolanta Sławniak

W tej książce najbardziej podobały mi się wszystkie spotkania Melanii z agentami. Powieść jest genialna!!! Pani Gaja Kołodziej jest najlepszą polską pisarką powieści młodzieżowej! Z utęsknieniem czekam na kolejne tytuły.
Olga Konopka

„Wystrzałowa maturzystka” jest tak niesamowita, że przeczytałam ją w niecałe dwa dni. Przygody Melanii przypominają mi czasem niektóre wydarzenia z mojego życia dlatego jej postawa i zachowanie jest mi bardzo bliskie. Polecam tę książkę wszystkim.
Emilia Nowak

Książka bardzo przypadła mi do gustu dlatego, że historia agentki 722 jest nietypowa. Bardzo podobał mi się pomysł autorki na „galerię” spojrzeń i uśmiechów. Nigdzie, w żadnej książce tego nie spotkałam. Moimi ulubionymi bohaterami byli: Mel, Filip, Stokrotka i Topez. Książka zawiera wiele humorystycznych fragmentów i jest jedyna w swoim rodzaju. Teraz ciężko będzie zadowolić się jakąś inną treścią.
Anna Lepucka

(GBP w Dębowcu)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Niecodzienne spotkanie z pisarką w GBP w Dębowcu”