Informacje

O profilaktyce zdrowia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Prelekcje prozdrowotne, pokaz strojów i fryzur oraz dodatków wykonanych ręcznie, recital muzyczny oraz występy grupy tanecznej to elementy czwartkowych obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Wydarzenie miało miejsce w czwartek w siedzibie Podkarpackiej Szkoły Wyższej i towarzyszyło cotygodniowemu spotkaniu uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Dariusz Pomprowicz
Dariusz Pomprowicz, szef jasielskiego Sanepidu - głównego organizatora lokalnych obchodów Światowego Dnia Zdrowia.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Pokaz mody
Pokaz mody w wykonaniu uczennic ZSUiS.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Starzenie się i zdrowie” to hasło dzisiejszego spotkania mającego na celu zwrócenie uwagi na najbardziej zaniedbane problemy zdrowotne dotyczące współcześnie żyjącego społeczeństwa. Organizatorem przedsięwzięcia była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle, a do działań włączyli się również partnerzy: Młodzieżowy Dom Kultury i działające przy nim Powiatowe Młodzieżowe Centrum Wolontariatu, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych im. generała Józefa Hallera oraz Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego.

Każdy z podmiotów był odpowiedzialny za przygotowanie poszczególnych elementów spotkania. Anna Zima z miejscowego Sanepidu wygłosiła prelekcję pod hasłem „Postawy wobec starzenia”. Uczennice Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych przygotowały pokaz mody połączony z prezentacją ręcznie wykonanych dodatków do garderoby (wszystkie z ekologicznej żywności), a także mały recital w wykonaniu Magdaleny Myśliwiec. Na sali serwowano słodkie owocowe przekąski. Można było podziwiać również pokazy tańca nowoczesnego przygotowane przez zespół z Młodzieżowego Domu Kultury.

Z kolei uczniowie „Chemika” mówili o profilaktyce chorób nowotworowych, ze szczególnym uwzględnieniem raka jelita grubego.

Odbiorcami byli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rok 2012 został uznany za Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Święta Wielkanocne spowodowały, że takie spotkanie mogliśmy odbyć dopiero po świętach. Motywem przewodnim tego dnia w tym roku jest hasło „Więcej zdrowia, więcej życia”. Może to świadczyć o tym, że trzeba dbać o zdrowie, żeby dłużej i w dobrym komforcie korzystać z uroków życia. Każdy z nas chciałby osiągnąć lepsze efekty zdrowotne, ale nie wszyscy wiedzą jak. Takie spotkania są bardzo cenne dlatego, żeby zwrócić uwagę na zagrożenia, może żeby podpowiedzieć jakieś metody. Bardzo mi się spodobała formuła podawania przekąsek z owoców. Naprawdę bardzo mało osób jada owoce, nie widząc jaki potencjał drzemie w witaminach i substancjach odżywczych. – powiedział lek. med. Dariusz Pomprowicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle.

Dodał, że jedną z dziedzin działalności Sanepidu jest zdrowie publiczne, dział medycyny odpowiedzialny za promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej, a poprzez to zapobieganie chorobom i przedłużanie życia.

Mamy specjalny dział, który prowadzi szkolenia, dociera do różnych ludzi. Przykładem tego jest ogólnopolska akcja prowadzona przez Sanepidy wspólnie z samorządami „Oczyścmy nasze miasta”. Chodzi tu o uświadomienie ludziom jak szkodliwe i jakie daje negatywne skutki zdrowotne palenie tytoniu. Przede wszystkim raka płuc i wiele innych schorzeń dróg oddechowych. Dużo by o tym mówić. Generalnie rzecz biorąc stwierdzono wiele, wiele negatywnych czynników. – podkreśla Dariusz Pomprowicz.

Szczegóły w naszej relacji dźwiękowej:

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE