Informacje

Energia ze słońca (zapowiedź)

Już w najbliższy piątek na jasielskim rynku odbędzie się plenerowa impreza „Słoneczne Dni ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki”. Akcja skierowana jest do dzieci i młodzieży ze szkół z terenu 20 gmin należących do Związku czyli do Miasta Jasła oraz gmin: Brzostek, Brzyska, Chorkówka, Czarna, Dębica, Dębowiec, Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec i Żyraków.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

W ramach słonecznego wydarzenia na stadionie sportowym przy ul. Śniadeckich o godzinie 9 wystartuje „bieg po słońce”, a od godziny 10 do 14 na rynku będą trwały występy artystyczne teatru ulicznego Wagabunda, gry i zabawy, pokazy zabawek solarnych, wystawa prezentująca dobre praktyki gmin na rzecz ochrony klimatu oraz występy dziecięcych grup tanecznych i wokalnych Jasielskiego Domu Kultury. Na zakończenie planowane jest wypuszczenie w niebo baloników napełnionych helem.

Organizatorem imprezy jest Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, współorganizatorami Jasielski Dom Kultury i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jaśle.

„Słoneczne Dni” są kampanią o charakterze edukacyjnym i informacyjnym realizowaną w 19 krajach europejskich, której celem jest ochrona środowiska i klimatu poprzez wykorzystanie energii słonecznej, w tym przede wszystkim kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaicznych. Krajowym koordynatorem kampanii jest Instytut Energetyki Odnawialnej w Warszawie, natomiast europejskim koordynatorem jest European Solar Thermal Industry Federation (ESTIF) w Brukseli. Kampania prowadzona jest równolegle we wszystkich 19 krajach w dniach 1-13 maja. W Polsce oficjalne obchody Europejskich Słonecznych Dni w 2012 r. odbędą się po raz drugi. Nad tegoroczną kampanią Patronat Honorowy objął: Minister Gospodarki, Minister Środowiska, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Ambasador Danii w Polsce.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE