Kultura | rozrywka | edukacja

Fantasmagorie młodego poety w PBW w Krośnie Filia w Jaśle

Data 16 maja 2012 r. zapisze się w mojej i myślę, że nie tylko mojej pamięci jako wyjątkowy dzień. W tym dniu bowiem w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Krośnie Filia w Jaśle w ramach „Galerii Twórczości Artystycznej Nauczycieli” o godzinie 16.00 odbył się wieczór poetycki Daniela Korczykowskiego, zatytułowany „Fantasmagorii plusz”.

Daniel Korczykowski
Fot. © ARCHIWUM BIBLIOTEKI

Spotkanie rozpoczęła Kierownik biblioteki mgr Grażyna Jędryczka prezentując sylwetkę młodego artysty. W pięknie dobranych słowach przedstawiła osobę i dotychczasowe osiągnięcia autora. Dzięki temu wszyscy przybyli na spotkanie goście mogli się dowiedzieć kim jest Daniel Korczykowski. Autor swój występ zadedykował swojej ukochanej, niestety nieżyjącej już babci Gieni oraz rodzicom. Daniel Korczykowski urodził się w Bieczu, wychował w Jaśle. Tu ukształtował się jego charakter i światopogląd. Poeta rozpoczął swoją przygodę z poezją kilka lat temu i kontynuuje ją do dzisiaj. Spotkanie autorskie miało na celu promocję tomiku jego wierszy zatytułowanego „Sentymentalna fantasmagoria”.

Wieczór poetycki Daniela utrzymany był w nastrojowym klimacie. Autor wyświetlił prezentację multimedialną, bogato ilustrowaną zdjęciami z albumów rodzinnych, przeplataną wierszami recytowanymi przez niego, ale także inne bliskie mu osoby. W trakcie wieczoru młody twórca pokazał, że posiada również zdolności muzyczne i zaśpiewał trzy utwory – „Memento Mori” Barbary Tory, „Tears in heaven” Erica Claptona i jedną z piosenek Izabeli Trojanowskiej. Przy tej okazji warto wspomnieć, że Daniel już od kilku lat jest wielkim wielbicielem talentu wokalistki. Zadedykował jej również jeden ze swoich wierszy – „Symptom ‘80” oraz zamieścił w tomiku swoje zdjęcie z gwiazdą, wykonane podczas spotkania z artystką po jednym z jej koncertów.

W czasie spotkania wystąpił również Mateusz Nocek, który zaprezentował muzyczną interpretację utworu pt. „Aura 26 września”.

Tematyka wierszy Daniela Korczykowskiego jest różnorodna. Począwszy od miłości do osób najbliższych sercu poety, rodziców, ukochanej, ale niestety zmarłej już babci poprzez miłość duchową, erotyczną, a na miłości do ojczyzny kończąc.

Tomik „Sentymentalna fantasmagoria” jest bardzo przemyślany, a wiersze starannie dobrane. Znaleźć w nich można cały świat marzeń autora. Sam poeta wzbrania się przed dosłownym interpretowaniem jego poezji, zwłaszcza erotyków i wierszy o zabarwieniu miłosnym. Wiersze autora, pomimo jego młodego wieku są nad wyraz dojrzałe, obfitują w metafory, porównania, ale również zgrabne rymy. Autor wprawnie żongluje słowem, nadając każdemu z nich wiele znaczeń. Dzięki temu pozostawia czytelnikowi szerokie pole do interpretacji swoich utworów. Młody poeta jest osobą wrażliwą, uczuciową i sentymentalną. Wszystkie te cechy autora znajdują odzwierciedlenie w jego twórczości.

Daniel Korczykowski jest osobą walczącą o spełnianie własnych marzeń i osiągającą wyznaczone cele. W dzisiejszych czasach, gdy nikt już prawie nie czyta poezji, ciężko jest wydać własny tomik, jednak młody twórca nie zważając na te trudności wydał swoje pierwsze wiersze własnym sumptem. Tym bardziej jest to godne podziwu.

Uczestnicy spotkania wysłuchali również piosenki pt. „Żagiel”, którą zaśpiewała Izabela Filip. Muzykę do tej piosenki skomponował Miłosz Cyntler i Hubert Syzdek. Piosenka została bardzo ciepło przyjęta i nagrodzona brawami przez osoby biorące udział w tym pięknym wydarzeniu.

Wieczór posiadał ciekawą oprawę muzyczną, wzbudził moc pozytywnych emocji, od wzruszenia, zadumy po radosny uśmiech na twarzach zgromadzonych gości.

Zakończenie spotkania to podziękowania i kwiaty. Autor przekazał je na ręce osób, którym jest szczególnie wdzięczny, bez których ten tomik po prostu by nie powstał.

To był naprawdę wspaniały wieczór poetycki! Cieszę się, że mogłam wziąć w nim udział.

Małgorzata Kucek

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Fantasmagorie młodego poety w PBW w Krośnie Filia w Jaśle”

 1. fantastyczny, niezapomniany wieczór pełen wzruszeń.. Dziękuję i oby więcej takich :)

 2. Spotkanie wspaniałe. Poeta stworzył piekny klimat podkreślając wartości, które
  miały wpływ na kształtowanie jego osobowości: więzy rodzinne i ludzi , których spotkał na swojej drodze.
  Młody człowiek uzdolniony również muzycznie. Poezja przeplatana utworami muzycznymi wprowadzała słuchaczy w miły klimat pełen relaksu a zarazem refleksji.
  Ponadto świetnie prowadzi z młodzieżą wieczorki w Bibliotece Pedagogicznej.
  Wszystkiego dobrego, wielu sukcesów !!!

 3. Uważam, że spotkanie było wspaniałe. Dobrym pomysłem była prezentacja multimedialna, która urozmaiciła wieczór, a piosenki były perfekcyjnie zaśpiewane!
  Gratulacje dla poety i kierownika biblioteki!