Kultura | rozrywka | edukacja

Syberia „okiem” Jerzego Bogusława Nowaka (zapowiedź)

Magurski Park Narodowy zaprasza do Ośrodka Edukacyjnego wraz z Muzeum w Krempnej na wystawę fotograficzną pod tytułem „Syberia” autorstwa Jerzego Bogusława Nowaka. Wernisaż odbędzie się w dniu 11 czerwca o godzinie dwunastej. Wstęp wolny.

Fot. © Jerzy Bogusław NOWAK

Autor wystawy – Jerzy Bogusław Nowak – jest niezwykle barwną postacią. To były komandos i tancerz, a obecnie taternik, przewodnik tatrzański i beskidzki, żeglarz i ratownik wodny. Przede wszystkim jest jednak podróżnikiem, a ze swoich licznych wypraw, oprócz bezcennych wspomnień, przywozi także fotografie, aby dzielić się z ludźmi swoimi przygodami i życiową pasją. Przemierzył tereny od źródeł Amazonki po Mur Chiński. Uczestniczył między innymi w wyprawach w Himalaje, Andy, Alpy Julijskie, Dolomity, Riłę, Atlas, Ural Polarny i Kaukaz Rosyjski, Gruziński, Ormiański i Karabachski.

Zafascynowany jest Syberią, którą opisuje jako „rzek ku oceanom wędrówka nieskończona, gór ogromnych labirynt nieznany, jezior szmaragdowych tajemna głębia, tajgi pieśń odwieczna, ludzi wspaniałych obfitość”. Ta fascynacja udziela się także ludziom, którzy poprzez Jego fotografie mogą odwiedzić choć kawałek tej niezwykłej krainy. Na wystawie prezentowane będą fotografie wykonane podczas wyprawy autora na daleką Syberię. Będzie można podziwiać krajobrazy znad Bajkału, syberyjską tajgę czy góry Chamar – Daban. Nie zabraknie także zdjęć dzikiej przyrody, która te miejsca bierze we władanie i zachwyca swoją surowością.

Podczas wernisażu będzie możliwość spotkania z Jerzym Bogusławem Nowakiem, który opowie o swoich podróżach i poznawaniu świata. Przedstawi polską wioskę na Syberii – Wierszynę – w której żyją potomkowie polskich emigrantów, głównie z Zagłębia Dąbrowskiego (Zachodniej Małopolski), którzy osiedlili się tu około 1910 roku. Wystawa okraszona ciekawą narracją autora przybliży tereny Syberii i pozwoli poznać choć fragment tej odległej, ale jakże niesamowitej krainy. Pan Nowak chętnie przybliży także inne swoje podróże i odpowie na pytania, które pojawią się podczas jego wystąpienia.

Sam autor mówi o wystawie, że jest to próba oddania hołdu syberyjskiej przyrodzie. Fenomenowi Bajkału, górom go otaczającym, pełnej zadumy tajdze i mieszkającym tam rodakom.

(Magurski Park Narodowy)

SŁOWA KLUCZOWE