Informacje

Uważajmy na złodziei mieszkaniowych!

Okres wiosenno-letni to czas, w którym aktywniejsze są grupy oszustów i złodziei mieszkaniowych. Wykorzystują oni różne sposoby, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Maja jeden cel – wejść do mieszkania i okraść. Policja przestrzega przed tym zagrożeniem.

POLICJA
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W ostatnim czasie na terenie powiatu jasielskiego policjanci otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące kradzieży mieszkaniowej. W pierwszym przypadku do drzwi domu 83-letniego mieszkańca gminy Kołaczyce zapukały dwie nieznajome. Kobiety zaoferowały gospodarzowi sprzedaż dywanu. Okazało się, że nie były same. W zaparkowanym przed posesją samochodzie pozostała ich znajoma i kierowca.

Podczas prezentacji towaru podejrzane odwróciły uwagę starszego pana. W tym czasie trzecia z kobiet niezauważenie weszła do mieszkania i przeszukała pomieszczenia. Gdy złodziejki opuściły posesję, okazało się, że ich wizytę gospodarz przypłacił stratą portfela wraz z pieniędzmi i dokumentami.

Podobne zdarzenie miało miejsce w Jaśle, gdzie starsze małżeństwo odwiedziła oszustka, która twierdziła, że ma paczkę dla ich córki. Po wpuszczeniu jej do domu, wykorzystała chwilę nieuwagi właścicieli mieszkania i ukradła ich pieniądze z emerytury.

Policja przestrzega przed tym zagrożeniem. Rozmawiajmy z naszymi bliskimi, jak i sąsiadami, którzy są ludźmi w podeszłym wieku, że to oni są najczęściej narażeni na działania oszustów oraz złodziei mieszkaniowych. Właśnie starszych ludzi, którzy mieszkają samotnie wybierają na swoje ofiary. Starają się wzbudzić zaufanie gospodarzy i próbują przede wszystkim wejść do mieszkania, a kiedy już zostaną wpuszczeni inscenizują różne sytuacje, by odwrócić uwagę domowników po to, aby spenetrować mieszkanie i dokonać kradzieży.

Zachowajmy ostrożność i bądźmy przezorni. Jeżeli nabierzemy jakichkolwiek podejrzeń, nie wpuszczajmy nieznajomych do mieszkań, nie przekazujmy im żadnych pieniędzy. Niezwłocznie poinformujmy o tym Policję. Zwracajmy również uwagę na osoby obce przebywające na klatkach schodowych, w pobliżu naszego domu, sąsiedztwa. Jeżeli zachowują się podejrzanie nie wahajmy się zadzwonić pod nr 997!

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Uważajmy na złodziei mieszkaniowych!”