Informacje

Młodzież przejęła władzę nad miastem i powiatem

Uroczystą sesją Młodzieżowej Rady Powiatu w Jaśle – pierwszą w obecnej kadencji – rozpoczęła się tegoroczna Żakinada. Uczniowie szkół średnich z naszego regionu zasiedli przy stole prezydialnym, gdzie ich starsze koleżanki i koledzy debatują nad uchwałami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania lokalnego samorządu.

Posiedzenie Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
FOTOGALERIA ZOBACZ FOTOGALERIĘ: I Sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego

Tematem pierwszego posiedzenia w obecnej kadencji było: „Wdrażanie wspólnych działań w zakresie rozwoju turystyki” z uwzględnieniem optymalnych warunków do uprawiania turystyki rowerowej w powiecie jasielskim i stworzeniem możliwości poznania osobliwości przyrody i zabytków architektury drewnianej oraz sposobności promocji tych walorów poza naszym regionem.

Młodzież w trakcie sesji zaprezentowała najciekawsze walory turystyczno-krajobrazowe powiatu jasielskiego. Po prezentacji na wnikliwe pytania dotyczące promocji i rozwoju naszego regionu odpowiadali zaproszeni goście m.in.: starosta jasielski Adam Kmiecik, wicestarosta jasielski Franciszek Miśkowicz, przewodniczy Rady Powiatu w Jaśle Bogusław Kręcisz, zastępca burmistrza miasta Jasła Leszek Znamirowski oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle Tadeusz Baniak.

Ze strony gospodarza powiatu padła deklaracja o utworzeniu na witrynie internetowej starostwa specjalnej zakładki, w której zostaną umieszczone informacje na temat atrakcji turystycznych Jasielszczyzny, przygotowane w oparciu o materiały opracowane przez młodych radnych.

Podzielimy się z całym światem tymi informacjami i bardzo możliwe, że zachęcimy wiele osób do tego, aby odwiedziły powiat jasielski. – powiedział Adam Kmiecik.

Starosta jasielski przypomniał o inwestycjach zrealizowanych przez urzędników, które służą rozwojowi młodzieży. – Obserwatorium astronomiczne przy I LO, z którego również w czasie wolnym możecie korzystać, które nie zostało stworzone tylko po to, aby zabezpieczać lepsze prowadzenie przedmiotów fizykii czy astronomii, ale również abyście mogli spędzać tam czas wolny i realizować swoje pasje w podążaniu do gwiazd. Wszystkie obiekty sportowe, które powstały, również są – po uzgodnieniu z zarządcami – do tego, abyście w wolnym czasie z nich korzystali. – podkreślił Kmiecik.

Dodał również o pracach związanych z utworzeniem specjalnych szlaków wycieczkowych dla rowerzystów.

Staramy się w tym momencie o pozyskanie środków na stworzenie ścieżek „z prawdziwego zdarzenia”. – powiedział. – Miałyby one miejsce od Krempnej do Ożennej na tzw. „starej drodze”. Jest duża szansa, że środki na ten projekt się znajdą. Byłaby tam zrobiona ścieżka rowerowa dwukierunkowa, szerokości trzech metrów, na drodze asfaltowej, która w całości jest własnością powiatu. Byłby tam całkowicie wstrzymany ruch samochodowy, także bezpiecznie można byłoby tam uprawiać sport rowerowy. Myślę, że walory widokowe i turystyczne tego zakątka są bardzo dobre i wiele osób mogłoby tam wypoczywać. W planach dalszych – wszystko jest zdeterminowane środkami – jest ścieżka rowerowa, która prowadziłaby od Jasła poprzez Liwocz, Trzcinicę, gminę Dębowiec, do granic Magurskiego Parku Narodowego.

POSŁUCHAJ:

Młodzież z kolei mówiła o licznych mankamentach, m.in. o braku tablic informacyjnych czy wyposażenia obiektów zabytkowych i miejsc aktywnego wypoczynku w tzw. „małą infrastrukturę” (ławeczki, kosze na śmieci).

Młodzieżową Radę Powiatu w Jaśle tworzą uczniowie dziesięciu szkół ponadgimnazjalnych: Diana Leńczuk i Kacper Lawera (I Liceum Ogólnokształcące im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle), Marzena Mędrek i Klaudia Ciomcia (II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego w Jaśle), Kamil Bazan i Anna Pykosz (Zespół Szkół nr 4 w Jaśle), Natalia Mastaj i Katarzyna Słowik (Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych im. generała Józefa Hallera w Jaśle), Joanna Zubel i Paweł Łabaj (Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle), Szczepan Woźniak i Klaudia Burda (Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle), Aleksandra Jezior i Konrad Marek (Zespół Szkół Budowlanych im. króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle), Michał Jelec i Monika Żygłowicz (Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach), Mateusz Przybycień i Miłosz Pietruszka (Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie), Katarzyna Mroczka i Paulina Prokop (Zespół Szkół im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy).

Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Powiatu jest Konrad Marek z Zespołu Szkół Budowlanych im. króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle, a opiekunem Agata Lorens – nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Gremium istnieje od 2006 roku, a powstało za sprawą Zbigniewa Dranki, ówczesnego dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, obecnie przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Radzie Powiatu Jasielskiego.

POSŁUCHAJ:

Żakinada w strugach deszczu

żakinada
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
FOTOGALERIA ZOBACZ FOTOGALERIĘ: Żakinada 2012 – młodzież przejęła władzę nad miastem i powiatem

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych uczniowie jasielskich gimnazjów i szkół średnich, przebrani w kolorowe i fantazyjnie przygotowane stroje (m.in. nawiązujące do organizowanych w Polsce Mistrzostw Europy w piłce nożnej), przeszli korowodem spod „pierwszego” liceum na płytę Rynku, gdzie Król i Królowa Żakinady odebrali z rąk burmistrza miasta Andrzeja Czerneckiego i starosty jasielskiego Adama Kmiecika symboliczne klucze do bram Jasła i powiatu.

Żacy, bo tak przystało mówić na dostojną młodzież uczestniczącą w imprezie, po „przejęciu” władzy nad regionem oddali się zabawie. Odbył się konkurs na najciekawszy strój oraz szereg koncertów, podczas których zagrali: zespół „Śmiało” z I LO (tworzą go: Maciej Leśniak – wokalista, Mikołaj Stefański – gitarzysta, Przemysław Ciołkosz – basista i Krystian Bartusiak – perkusista), zespół „Werhyhora” (tworzą go: Magdalena Myśliwiec – wokal, Natalia Leśniak – gitara, Mateusz Boczar – gitara, Łukasz Sokołowski – bas i Krystian Sieńkowski – perkusja), Marcin Rąpała – DPD Jasielski MC i producent muzyczny, zespół „Funky Monkey” (tworzą go: Paulina Zięba – vocal, Kasia Lach – vocal, Paweł Król – sax, Tomasz Jachym – keys, Łukasz Klabacha – bass i Kamil Nowicki – drums). Gwiazdą wieczoru był krakowski zespół BlackJack (w składzie: Paweł Kluczewski – wokal, gitara, Łukasz Mackoś – gitara solowa, Rafał Berkowicz – gitara basowa, Krzysztof Nowakowski – perkusja).

Na zakończenie imprezy organizowanej przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym, Urzędem Miasta, Jasielskim Domem Kultury i Młodzieżową Radą Powiatu Jasielskiego, odbył się pokaz sztucznych ogni.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE