Informacje

Pierwszaki malowały wizję bezpiecznej drogi do szkoły

Prawie dwieście rysunków nadesłano na konkurs plastyczny „Uwolnić odblaski”, którego piątą edycję na zlecenie Grupy LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku przeprowadził Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego. Spośród nich wyłoniono i nagrodzono dziesięć – zdaniem komisji oceniającej – najpiękniejszych prac plastycznych. Finał miał miejsce dzisiaj w siedzibie spółki LOTOS Jasło.

Praca Bartosza Leśniaka ze Szkoły Podstawowej w Dębowcu - laureata I miejsca w konkursie
Praca Bartosza Leśniaka ze Szkoły Podstawowej w Dębowcu - laureata I miejsca w konkursie.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Laureaci konkursu z prezesem JKMiRD Józefem Biernackim
Laureaci konkursu z prezesem JKMiRD Józefem Biernackim. Dwójka wyróżnionych - z gminy Brzyska i Krempna nie przyjechała na finał.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
+Więcej zdjęć

Laureatem pierwszego miejsca został w tym roku Bartosz Leśniak, uczeń pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Dębowcu. Jego rysunek przedstawiający rowerzystę wyposażonego w elementy bezpieczeństwa: kask, światła do jazdy po zmierzchu czy kamizelkę z odblaskowymi pasami spodobał się najbardziej komisji konkursowej, której przewodniczyła regionalistka Agata Pucykowicz, a towarzyszyli jej: Wojciech Tomkiewicz (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie), Roman Kościow (przedstawiciel LOTOS Jasło), Dorota Krygowska (specjalista ds. BRD w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krośnie) oraz Stanisław Witusik (prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Załężu, gmina Osiek Jasielski).

Rysunki autorstwa pierwszoklasistów ze szkół podstawowych powiatu jasielskiego, które zostały zakwalifikowane do udziału w konkursie, zostały poddane wnikliwej ocenie. W pierwszej kolejności prace zostały posegregowane według poszczególnych gmin, z terenu których zostały nadesłane. Tu komisja konkursowa wybierała po jednej pracy najbardziej oddającej charakter przedsięwzięcia adresowanego do najmłodszych dzieci przez głównego sponsora – Grupę LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku i jej spółkę-córkę LOTOS Jasło.

Ze względu na to, że żadna placówka oświatowa z terenu gminy Nowy Żmigród, pomimo pisemnego zaproszenia, nie odpowiedziała na zaproszenie Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego do udziału w przedsięwzięciu, jurorzy jednogłośnie postanowili dodatkowo nagrodzić pracę przygotowaną przez dziecko z gminy Osiek Jasielski.

Spośród dziesięciu wyłonionych rysunków reprezentujących poszczególne gminy powiatu jasielskiego komisja konkursowa musiała dokonać ponownie wyboru i ustalić kolejność miejsc: od pierwszego do trzeciego oraz przyznać siedem wyróżnieć.

My każdy rysunek wnikliwie oglądamy, przyglądamy się i oceniamy. Może nie z tej „wysokiej półki” wyrazu plastycznego, ale co nam prostym ludziom ten rysunek chce przesłać. Chcę też powiedzieć, że bardzo żałuję, że nie wszystkie szkoły biorą udział. Słychać też było, że jedna gmina nie wzięła udziału. Nie czekajmy, że coś się z naszymi szkołami dzieje i wtedy się aktywujmy w jakiś sposób. Nasza aktywizacja musi być zawsze dokąd szkoła istnieje. – mówi Agata Pucykowicz, przewodnicząca komisji konkursowej.

Jedna z prac nosiła chwytliwe hasło: „nie rób łaski, noś odblaski”.

Skąd najmłodsi czerpali wiedzę na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach? – Głównie z materiałów edukacyjnych przekazanych im na przełomie września i października ubiegłego roku w ramach realizowanego przez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego programu edukacyjnego pod hasłem „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”. Jego głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Z siedzibą w Gdańsku, a całe przedsięwzięcie adresowane jest do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w regionach, gdzie spółka posiada swoje oddziały, czyli w województwie pomorskim, powiecie bielskim i powiecie jasielskim. – powiedział Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

LOTOS nie tylko przekazał nieodpłatnie pakiety do edukacji wczesnoszkolnej, ale także wyposażył maluchy w maskotki odblaskowe przypominające delfinka oraz ufundował atrakcyjne nagrody dla laureatów. I tak odpowiednio: za pierwsze miejsce – rower, kask i kamizelkę odblaskową; za drugie – rolki, kask, zestaw ochraniaczy i kamizelkę odblaskową, a za trzecie – plecak, grę edukacyjną, kask i kamizelkę odblaskową. Dodatkowo szkoła, do której uczęszcza zwycięzca, otrzymała specjalną nagrodę rzeczową w postaci dwóch rowerów górskich i zestawu mini znaków drogowych.

Także wójtowie gmin: Dębowiec Zbigniew Staniszewski oraz Skołyszyn Zenon Szura przygotowali upominki dla „pierwszaków”, którzy zdobyli pierwszą i drugą nagrodę w konkursie.

Robert Bialik, prezes LOTOS Jasło podczas uroczystego finału przedsięwzięcia mówił: – Już piąty rok z rzędu gościmy laureatów tego konkursu. Muszę powiedzieć, że sama idea bezpiecznej drogi do szkoły narodziła się w dawnej Rafinerii Jasło. Fajnie, że Grupa LOTOS to przejęła i kontynuuje. Zawsze jestem pod wrażeniem prac tych najmłodszych choćby dlatego, że sam jestem ojcem dziewczynki, która idzie do pierwszej klasy i mam nadzieję, że też kiedyś wystartuje w takim konkursie. Jest takie stare powiedzenie: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Jak te dzieci dzisiaj będą wiedzieć, że posiadanie przy sobie odblasków jest rzeczą pozytywną, bo widać je w trakcie ruchu drogowego w nocy, szczególnie w obszarach pozamiejskich, to na pewno jest to rzecz pozytywna. Wszystkim laureatom gratuluję.

Ideę konkursu popiera m.in. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie nadkom. Zdzisław Sudoł. – Na terenie Podkarpacia w tamtym roku zginęły 224 osoby. 73 to osoby piesze. Dlaczego zginęły? Bo nie zawsze zachowywały się prawidłowo, a zwłaszcza w godzinach wieczornych nie były odpowiednio widoczne. Kierowcy nie zawsze są w stanie zdecydowanie wcześniej zauważyć pieszego idącego jezdnią czy nawet leżącego na jezdni. Więc jeżeli ktoś jest oznakowany elementem odblaskowym to jego bezpieczeństwo na pewno zdecydowanie się poprawia. Dlatego też ważna jest ta edukacja, zwłaszcza w szkołach, aby dzieci uczyły się od początku, że należy chodzić w elementach odblaskowych w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, wieczorem kiedy osoba jest mniej widoczna. Dlatego dobrze, że te dzieci uczestniczą w takim konkursie. – powiedział.

Do konkursu nadesłano prace z gmin:
– Skołyszyn – 43 prace,
– Osiek Jasielski – 34 prac,
– Kołaczyce – 10 prac,
– Krempna – 13 prac,
– Dębowiec – 23 prace,
– Brzyska – 5 prac,
– Tarnowiec – 11 prac,
– Jasło – 21 prac,
– Miasto Jasło – 28 prac,
– Nowy Żmigród – brak.

Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić:
I miejsce – Bartosz Leśniak (Szkoła Podstawowa w Dębowcu)
II miejsce – Mikołaj Zając (Szkoła Podstawowa w Harklowej)
III miejsce – Michał Cygnar (Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle)
Wyróżnienie – Patrycja Szarek (Szkoła Podstawowa w Lipnicy Dolnej)
Wyróżnienie – Adrian Jędryczka (Szkoła Podstawowa w Osobnicy)
Wyróżnienie – Maria Passowicz (Szkoła Podstawowa w Kołaczycach)
Wyróżnienie – Otylia Żebracka (Szkoła Podstawowa w Umieszczu)
Wyróżnienie – Bartosz Liszka (Szkoła Podstawowa w Krempnej)
Wyróżnienie – Roksana Socha (Szkoła Podstawowa w Mrukowej)
Wyróżnienie – Zuzanna Potera (Szkoła Podstawowa w Zawadce Osieckiej)

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE