Informacje

„Trzy Kościoły – trzy historie”. Rowerowy rajd szlakiem sakralnych perełek

Pod naszym patronatem

Blisko pięćdziesięciu uczestników wzięło udział w sobotnim rajdzie rowerowym pod hasłem „Trzy Kościoły – trzy historie” zorganizowanym przez gminę Osiek Jasielski. Nie na czas, a po wiedzę przemierzyli ponad dwadzieścia kilometrów urokliwymi ścieżkami regionu upiększonego w sakralne perełki.

Rajd rowerowy w gminie Osiek Jasielski
Uczestnicy na trasie rajdu.
Fot. © terazJaslo.pl / DANIEL BARON
FOTOGALERIA ZOBACZ FOTOGALERIĘ: Rajd rowerowy „Trzy Kościoły – trzy historie”

Turystyka rowerowa stanowi coraz bardziej popularny rodzaj aktywnego wypoczynków, stąd zrodził się pomysł, aby poprzez organizację rajdu rowerowego przebiegającego trasą zabytków sakralnych leżących na terenie gminy Osiek Jasielski promować jej historyczne walory.

Trasa biegła od kościoła drewnianego pochodzącego z XIV wieku w Osieku Jasielskim, Kościół drewniany z XVII wieku w Załężu i cerkiew prawosławną z XIX wieku w Pielgrzymce.

Rajd ten nie miał charakteru szybkościowego, lecz nakierowany był na popularyzację historii i wielokulturowości gminy Osiek Jasielski. – mówi Mariusz Pykosz, wójt gminy Osiek Jasielski.

Jest to świetny pomysł na organizowanie tego typu rajdów rowerowych. Zamiast siedzieć w sobotnie przedpołudnie przed komputerem lub przed telewizorem wolałem aktywnie spędzić ten czas. Dodatko zaczerpnąć na dobry początek trochę wiedzy na temat zabytków znajdujących się w gminie Osiek Jasielski, obok których bardzo często się przejeżdża, a tak naprawdę mało wiemy o ich historii – opowiada Darek Chochołek, uczestnik rajdu.

Moim zdaniem ten wypad rowerowy „Trzy Kościoły” wniósł dodatkowy element, ten historyczny, z popularnego w ostatnich latach stwierdzenia „moja Mała Ojczyzna”. Młodzież, ale i starsi, chętnie przysłuchują się opowieściom związanym z miejscem, które często dla nich jest elementem arhitektury tak powszednim, że nie zwracają na nie uwagi. Dziś być może dla jakiejś części nabrały te odwiedzone miejsca nowego znaczenia. – stwierdza Zygmunt Pelczar, dyrektor Gimnazjum Integracyjnego w Osieku Jasielskim.

– To pierwszy rajd organizowany na terenie naszej gminy. Ja uwielbiam rower, jak jest tylko chwila wolnego czasu, zabieram plecak, znajomych i ruszamy w malownicze tereny często innych gmin. Dziś to była dla mnie fantastyczna lekcja historii i liczę na więcej. – komentuje Iwona Gumienna, uczestnicza rajdu.

Po ponad 20-kilometrowej trasie rajdu przy współpracy z Jasielskim Klubem Motorowym i Ratownictwa Drogowego zorganizowano dla uczestników pokaz udzielania pierwszej pomocy.

Impreza została zorganizowana w ramach projektu pod nazwą „Turystyka i kultura czynnikami rozwoju społeczno-gospodarczego gminy Osiek Jasielski” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Reginalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz budżetu Państwa.

Kolejnym elementem kampanii promocyjnej gminy Osiek Jasielski nakierowany będzie na promocję turystyki kulinarnej, gdzie dzięki aktywności Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Osiek Jasielski będą prezentowane produkty żywnościowe jako przedmiot zainteresowania turystów. Zdrowa, tradycyjna i ekologiczna żywność może być jednym z atutów gminy Osiek Jasielski i winna przyczynić się do wzrostu aktywności gospodarstw agroturystycznych.

Daniel Baron
redakcja@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “„Trzy Kościoły – trzy historie”. Rowerowy rajd szlakiem sakralnych perełek”

  1. Bardzo fajna inicjatywa. Ruch na świeżym powietrzu połączony z zdobywaniem wiedzy, odświeżaniem szarych komórek oraz fitness rowerowy. Proponuje aby więcej było takich wypadów rowerowych.