Informacje

Stulecie strażaków z Brzysk

Stulecie powstania świętowała w niedzielę (22.07) Ochotnicza Straż Pożarna w Brzyskach. Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej odznaczył jednostkę Złotym Znakiem Związku – odznaczeniem nadawanym instytucjom lub osobom prywatnym za wkład w rozwój ochrony przeciwpożarowej kraju.

Stulecie powstania OSP Brzyska
Kapelan powiatowy strażaków ksiądz Tadeusz Wawryszko dokonuje poświęcenia nowego sztandaru dla OSP Brzyska.
Fot. © terazJaslo.pl / Daniel BARON

Założona w 1912 roku przez proboszcza Parafii Brzyska ks. Franciszka Matwijkiewicza, wójta gminy Brzyska Wojciecha Rakoczego oraz kierownika miejscowej szkoły Michała Lachmana jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w niczym nie przypomina dzisiaj tej sprzed stu lat. Zresztą jej pomysłodawcy z pewnością nie spodziewali się szybkiego rozwoju technologicznego. Wraz z upływem lat straż dostosowywała swoje umiejętności taktyczno-bojowe oraz wyposażenie do współczesnych potrzeb stawianych przez społeczność.

Dzisiejsze jednostki to już nie tylko typowe wyjazdy do pożarów zabudowań, ale wyspecjalizowane ratownictwo związane z wypadkami komunikacyjnymi, klęskami żywiołowymi czy nietypowymi zachowaniami zwierząt (na przykład usuwanie gniazd szerszeni).

Jednostka z Brzysk od 1997 roku jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, więc w razie potrzeby jest wysyłana do akcji również poza teren gminy. Posiada jednostkę operacyjno-techniczną kategorii II, w skład której wchodzi dwudziestu profesjonalnie przeszkolonych ratowników gotowych nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy. Część druhów pracuje zawodowo w Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Druhowie mają do dyspozycji remizę zlokalizowaną przy budynku Urzędu Gminy z dwoma boksami garażowymi, w których stacjonują pojazdy ratownicze: lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Ford Transit z 2006 roku oraz ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P400 zakupiony w roku 2010 dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz środków budżetowych gminy Brzyska. Na stanie znajdują się również motopompy, pompy szlamowe i pływające, agregat prądotwórczy, piły do cięcia betonu i stali oraz szereg drobnego sprzętu pożarniczego.

Z okazji rocznicy powstania jednostce został nadany Złoty Znak Związku oraz sztandar ufundowany przez społeczny komitet obchodów jubileuszu, na czele którego stali przewodniczący Rady Gminy Brzyska Czesław Węgrzyn oraz wójt gminy Brzyska Rafał Papciak.

WYRÓŻNIENI

„Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza” przyznany przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie w uznaniu zasług i wkładu pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej: Sławomir Madejczyk

Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” przyznany przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie w uznaniu zasług i wkładu pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej: Władysław Piątek, Mirosław Niezgoda (złoty), ks. Gerard Stanula, Marcin Wojdyła, Piotr Madejczyk (srebrny), Adam Potrzeba, Mariusz Wojdyła, Marcin Madejczyk, Krzysztof Kolbusz, Tomasz Niezgoda (brązowy)

Odznaka „Za wysługę lat” przyznana przez Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Brzyskach w uznaniu zasług i wkładu pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej: Piotr Kopera (15), Tadeusz Sikora (20), Andrzej Furman (20), Andrzej Bachórz (25), Kazimierz Niezgoda (30), Jan Madejczyk (35), Kazimierz Paściak (40), Jan Bachórz (45).

Odznaka „Strażak wzorowy” przyznana przez Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Jaśle w uznaniu zasług i wkładu pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej: Roman Szczyrba, Krzysztof Podgórski, Jarosław Kopeć, Mirosław Kita, Rafał Przewoźnik, Wojciech Bargieł, Grzegorz Sikora, Robert Sikora.

Odznaka „Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej” przyznana przez Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Brzyskach w uznaniu zasług i wkładu pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej: Karol Rakoczy, Mateusz Lejkowski, Jacek Tabaczyński, Sławomir Bachórz, Wojciech Węgrzyn, Mariusz Szarek, Wiktor Madej, Miłosz Bachórz, Artur Grzyb (brązowa), Szymon Marcisz, Karol Marcisz (srebrna)

ZOBACZ FOTOGALERIĘ: Stulecie powstania jednostki OSP w Brzyskach

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Stulecie strażaków z Brzysk”

  1. Jubileusz 100-lecia OSP w Brzyskach został sfinansowany ze środków własnych jednostki zbieranych na ten cel przez ostatnie lata, tak więc organizacja naszej uroczystości nie ma nic wspólnego ani z kondycją finansową gminy ani z likwidacją szkoły.
    Co do strażaków z piwem to rzeczywiście nie powinno się będąc w mundurze obnosić z kufelkiem ale trzeba mieć też trochę wyrozumiałości w tej materii z uwagi na niecodzienne święto strażaków jak i ogólną atmosferę festynu, który był trzeba przyznać wyjątkowy.
    PS. Zaproszeni byli również strażacy z innych miejscowości, za których nie mogę brać odpowiedzialności.
    Pozdrawiam wszystkich życzliwych strażakom internautów.
    – Prezes –

  2. Powinni jeszcze Kolbego żeby było więcej bo było zaje…cie. To żaden problem chyba. Wszyscy święci balują w niebie a my na ziemi póki co. Pozdrowienia dla strażaków, którzy dumnie paradowali z piwem po całym placu hańbiąc mundur strażacki.