Informacje

Obskurna elewacja budynku Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych przechodzi w zapomnienie

Do 29 września potrwają prace remontowe siedziby Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych im. generała Józefa Hallera przy ulicy Staszica w Jaśle. Inwestycję realizuje starostwo w ramach programu „Termomodernizacji budynków użyteczności publicznej Powiatu Jasielskiego – II etap”.

Budynek ZSUiS w Jaśle
Obecny stan budynku ZSUiS w Jaśle.
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Budynek ZSUiS w Jaśle
A tak będzie wyglądał po termomodernizacji.
© materiały Starostwa Powiatowego w Jaśle

Etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle Tadeusz Górczyk poinformował nas, że roboty budowlane nie będą kolidowały z zajęciami lekcyjnymi, które 3 września (na niespełna miesiąc przed zakończeniem inwestycji) rozpoczną się wraz z pierwszym dzwonkiem szkolnym.

Trzeba pamiętać, że to są prace prowadzone na zewnątrz, a nie wewnątrz szkoły. W ramach tej części remontu nie przebudowujemy wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania. Przy czym jeszcze w tym roku będziemy chcieli dokonać zmiany w systemie ogrzewania wszystkich obiektów, czyli zamontować wymienniki. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zobowiązało się doprowadzić sieć ciepłowniczą do wszystkich tych obiektów. – powiedział.

Zmiany wizualizacji zewnętrznej doczeka się na razie trójkondygnacyjny budynek „A” szkoły. Został wytypowany jako pierwszy z trzech placówek oświatowych skupionych w pobliżu ze względu na obchodzony w tym roku jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia. Obiekt nie tylko zyska świeży wizerunek, ale będzie też tańszy w eksploatacji, co przy dzisiejszych rosnących kosztach energii jest racjonalnym działaniem.

W ramach przedsięwzięcia zaplanowano: wykonanie izolacji poziomej i pionowej ścian fundamentowych, docieplenie ścian zewnętrznych obiektu styropianem (to ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni), wymianę stolarki drzwiowej zewnętrznej, wymianę starej stolarki okiennej, przebudowę schodów zewnętrznych oraz wymianę krat okiennych i daszków zewnętrznych. Do przetargu nieograniczonego zgłosiło się dziesięć podmiotów. Wygrała oferta firmy SOLGAM Sp. z o.o. z Jasła. – Na ten cel będzie wydatkowana kwota około trzystu tysięcy złotych. – mówi Tadeusz Górczyk.

Nasz rozmówca podkreślił, że termomodernizacją zostaną objęte wszystkie szkoły średnie na terenie miasta Jasła, które do tej pory nie doczekały się generalnego remontu.

W Starostwie Powiatowym jest przygotowywany wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego. Nabór już został ogłoszony. Termomodernizacją zostaną objęte: Bursa Międzyszkolna przy ulicy Staszica i pozostała część I Liceum Ogólnokształcącego bez „małej sali”. W ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego (EOG) przewidujemy złożenie wniosku obejmującego pozostałe budynki przy ulicy Staszica, czyli Zespołu Szkół Technicznych, dokończenie remontu na obiektach Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych i Centrum Kształcenia Praktycznego. Dodatkowo do EOG-u zgłosimy „małą salę” przy I Liceum Ogólnokształcącym, co pozwoliłoby nam zamknąć cały temat remontów. Jeżeli chodzi o Regionalny Program Operacyjny to jest kwota 2 350 000 złotych, natomiast do EOG-u przygotowujemy program na około 10 milionów złotych. – powiedział Górczyk.

Urzędnicy opracowywują także projekt zagospodarowania architektoniczno-urbanistycznego terenu wokół obiektów szkolnych przy ulicy Stanisława Staszica. – Czyli kompleksu boisk, które są na dzień dzisiejszy w opłakanym stanie, jak również dokończenie adaptacji obiektów sportowych i wewnętrznego dziedzińca przy „pierwszym” liceum. – dodaje Tadeusz Górczyk.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE