Informacje

Odsuwa się widmo pomysłu likwidacji stacji Sanepidu w Jaśle

Potwierdza to otrzymana na początku sierpnia br. licencja uprawniająca laboratorium przy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle do używania międzynarodowego znaku jakości badań ILAC-MRA.

Międzynarodowy znak jakości dla jasielskiego Sanepidu
Zapewnia to łatwą i jednolitą identyfikację na całym świecie wykonywanych przez nas badań akredytowanych, co ma znaczenie szczególnie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zlecają nam badania wyrobów przeznaczonych na eksport – mówią o przyznanej licencji Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle lek. med. Dariusz Pomprowicz i Renata Wojtunik, specjalista ds. jakości w PSSE.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

To oznacza, że wyniki badań wykonywanych przez jasielską stację są akceptowane i nie podważalne w sześćdziesięciu pięciu krajach całego świata, w tym m.in. Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech, Japonii czy bardziej egzotycznych jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Brazylia, Kuba i Indie.

Z dniem 1 sierpnia laboratorium jasielskiego Sanepidu dołączyło do najlepszych światowych laboratoriów, jeżeli chodzi o jakość badań. Uważam, że jest to ważne dla mieszkańców. Nasze wyniki badań są uznawane w 65 krajach świata. To, co my zbadamy, nikt nie ma prawa nam tego zakwestionować. – nie ukrywa radości lek. med. Dariusz Pomprowicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle. – Podstawą do uzyskania tego międzynarodowego certyfikatu jest posiadanie certyfikatu Polskiego Centrum Akredytacji, a takiż to posiadamy od 2004 roku. Na przełomie maja i czerwca mieliśmy bardzo drobiazgową kontrolę wysłaną przez Polskie Centrum Akredytacji. Przez dwa dni cztery osoby nas straszliwie „maglowały”.

Laboratorium w Jaśle jest w tej chwili najprężniej działającą jednostką w strukturze powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych województwa podkarpackiego. Posiada certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji na wykonywanie czterdziestu pięciu metod badawczych – tylko w bieżącym roku zgłoszono do akredytacji kolejnych czternaście.

Nie licząc stacji wojewódzkiej – ustawiało to nas na pierwszym miejscu wśród powiatowych stacji. W tej chwili jesteśmy zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o ilość badań akredytowanych spośród Sanepidów województwa podkarpackiego. – mówi Dariusz Pomprowicz.

A jeszcze kilka miesięcy temu nad stacją Sanepidu w Jaśle wisiało widmo likwidacji.

Laboratorium, oprócz badań prowadzonych na rzecz inspekcji sanitarnej, wykonuje też zlecenia dla innych podmiotów. Profesjonalizm i wysokie kwalifikacje personelu jasielskiego Sanepidu zostały dostrzeżone przez przedsiębiorców nie tylko z terenu powiatu jasielskiego, ale także z ościennych regionów.

Potwierdzeniem wysokiej jakości przeprowadzanych badań są pozytywne wyniki uczestnictwa w badaniach porównawczych z innymi laboratoriami, w tym również w badaniach międzynarodowych. Nasze laboratorium systematycznie uczestniczy w takich porównaniach z zakresu badania wody i żywności, w tym mięsa i wina organizowanych m. in. przez firmę LGC Standards z Wielkiej Brytanii, która jest wiodącym dostawcą materiałów odniesienia w Europie oraz organizatorem szerokiej gamy badań biegłości laboratoriów. Oddziały LGC Standards znajdują się we Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Hiszpanii, Szwecji, Chinach oraz Wielkiej Brytanii, a nawet w Indiach, a przedstawicielstwa w Bułgarii, Czechach, Finlandii, na Węgrzech, w Irlandii, Holandii, Rumunii, Turcji, Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. – wylicza Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle.

W weekend 18-19 sierpnia stacja będzie promować swoje usługi podczas Międzynarodowych Dni Wina na płycie jasielskiego Rynku. Przygotowano już specjalne kupony promocyjne, które będą uprawniały mieszkańców do pięćdziesięcioprocentowej zniżki na wykonanie badania jakości wody.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Odsuwa się widmo pomysłu likwidacji stacji Sanepidu w Jaśle”

  1. To dobrze bo gdziez by mieszkancy np na wymazy 3 dni pod rząd rano bez jedzenia i picia jechali :):):)