Informacje

Odblaski nie są obciachowe. Dorośli na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych

Prawie tysiąc dwieście pakietów edukacyjnych oraz elementów odblaskowych przygotowała na rok szkolny 2012/2013 Grupa LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku dla wszystkich uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w powiecie jasielskim. Już po raz szósty realizacją programu profilaktycznego „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” stworzonego z myślą o najmłodszych, najmniej chronionych uczestnikach ruchu drogowego zajął się Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

Józef Biernacki prezentuje materiały od Grupy LOTOS
Józef Biernacki prezentuje materiały od Grupy LOTOS S.A.
© terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” to akcja edukacyjna realizowana w najbliższym otoczeniu oddziaływania potężnego koncernu paliwowego oraz jego spółek-córek. Obok województwa pomorskiego i Czechowic-Dziedzic (powiat bialski, województwo śląskie), programem objęci są uczniowie z terenu powiatu jasielskiego.

W ostatnich pięciu latach do „pierwszoklasistów” w powiecie jasielskim trafiło ponad 6500 specjalnych pakietów edukacyjnych, w których znajdują się: książeczka, płyta CD, kalendarz szkolny, naklejki ze znakami drogowymi, zakładka do książki oraz dyplom małego uczestnika ruchu drogowego, który jest wystawiany przez wychowawcę klasy lub dyrektora szkoły po zrealizowaniu całego materiału szkoleniowego.

Do tego uczniowie otrzymują element odblaskowy w formie maskotki, wykonany z ergonomicznego materiału, odpornego na niższe temperatury, które będą utrzymywać się po zmroku w okresie jesienno-zimowym wtedy, kiedy maluchy będą kończyły zajęcia lekcyjne i wracały ze szkoły do swoich domów. Co roku przybiera on inny kształt – teraz jest nim delfinek z logotypem sponsora.

Pieszy bez elementów odblaskowych jest słabo widoczny w nocy. Kierowca dostrzega go w niewielkiej odległości około trzydziestu metrów, stąd nietrudno o zwolnioną reakcję hamowania i wypadek. Osoba wyposażona w jaskrawe ubranie albo posiadająca odblaskowe elementy wkomponowane w ubranie staje się bardziej bezpieczna. Prowadzący pojazd zauważa ją w światłach reflektorów nawet z odległości dwustu metrów. Jeżeli kierowca zobaczy Cię z dalszej odległości, będzie mógł wcześniej wcisnąć hamulec. – podkreśla Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

W roku szkolnym 2012/2013 przygotowano około 1200 takich zestawów. Trafią one do pierwszoklasistów z: miasta Jasła (439), miasta i gminy Kołaczyce (109), gminy Jasło (131), gminy Skołyszyn (105), gminy Tarnowiec (98), gminy Nowy Żmigród (92), gminy Dębowiec (68), gminy Osiek Jasielski (49), gminy Brzyska (48) oraz gminy Krempna (23).

Ich dystrybucja nastąpi na przełomie września i października, a zajmie się nią – za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego – Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

Tradycją stało się, że prezes Józef Biernacki przyjedzie z prelekcją na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach przez najmłodszych oraz informacją o głównym sponsorze programu do jednej wybranej szkoły na terenie danej gminy. Do udziału w spotkaniach zostaną zaproszeni burmistrzowie/wójtowie gmin lub pracownicy urzędów odpowiedzialni za oświatę oraz funkcjonariusze Policji – Wydziału Ruchu Drogowego lub Posterunku Policji z danej miejscowości.

W tym roku są to: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Brzyskach (gmina Brzyska), Szkoła Podstawowa im. księdza Piotra Skargi w Warzycach (gmina Jasło), Szkoła Podstawowa nr 8 im. księdza Stanisława Konarskiego przy Zespole Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle (miasto Jasło), Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy (gmina Kołaczyce), Szkoła Podstawowa im. prof. Stanisława Pawłowskiego w Dębowcu (gmina Dębowiec), Szkoła Podstawowa w Krempnej (gmina Krempna), Szkoła Podstawowa im. błog. ks. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie (gmina Nowy Żmigród), Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkół Integracyjnych w Osieku Jasielskim (gmina Osiek Jasielski), Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Publicznych w Skołyszynie (gmina Skołyszyn) oraz Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Publicznych w Tarnowcu (gmina Tarnowiec).

Grupa LOTOS S.A.
Celem akcji jest dotarcie do dzieci z miast, ale również tych zamieszkałych na terenach pozamiejskich, gdzie nie zawsze drogi są odpowiednio oświetlone i często brakuje chodników, czy choćby szerokiego pobocza dróg.

Instytucjami wspierającymi merytorycznie projekt są: Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie, Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz urzędy miast i gmin powiatu jasielskiego.

Niezmiernie ważne miejsce w powodzeniu całego przedsięwzięcia mają lokalne media. – Informacje na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego dzieci i młodzieży przekazywane przez media, tj. telewizję, radio, prasę, portale internetowe, odgrywają istotną rolę edukacyjną w kształtowaniu pozytywnych nawyków i zachowań najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Jest ona bardzo ważna, ponieważ zastępuje brak programów przedmiotowych w szkołach z wychowania komunikacyjnego. – podkreślił podczas konferencji prezes JKMiRD Józef Biernacki.

W drugim semestrze roku szkolnego zostanie ogłoszony konkurs plastyczny „Uwolnić odblaski”, który jest kontynuacją wcześniej podjętych działań. Najpierw maluchy zapoznają się z zasadami obowiązującymi w codziennym korzystaniu z dróg, chodników czy poboczy. Potem – przelewają swoje wizje bezpieczeństwa na papier rysunkowy.

Najlepsze prace są wyłaniane przez specjalnie powołaną komisję konkursową i hojnie nagradzane przez Grupę LOTOS S.A., a reportaże filmowe, zdjęcia oraz informacje prasowe z uroczystego podsumowania akcji trafiają później, za pośrednictwem mediów, do szerszego grona odbiorców.

Konferencja inaugurująca program w powiecie jasielskim odbyła się w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, przy którym od dwóch lat funkcjonuje przyszkolne Miasteczko Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy.

W spotkaniu wzięli udział m.in. wiceprezes Zarządu Okręgowego PZM w Rzeszowie Jan Jędrzejko, prezes Zarządu LOTOS Jasło S.A. Robert Bialik, koordynator programu z ramienia LOTOS Jasło Roman Kościow, wójt gminy Brzyska Rafał Papciak, przedstawiciele urzędów miast i gmin powiatu jasielskiego oraz członkowie Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jasielską Policję reprezentowali: komendant powiatowy Andrzej Wędrychowicz, zastępca komendanta Henryk Kmiecik, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Andrzej Przebięda i oficer prasowy Łukasz Gliwa.

W Internecie funkcjonuje specjalna platforma edukacyjna pod adresem: http://bezpiecznadroga.lotos.pl.

Łukasz Gliwa

podkom. Łukasz Gliwa, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle
Policjanci w czasie służby niejednokrotnie obserwują dzieci, które niewłaściwie zachowują się na drodze. Dlatego za szczególnie ważne uznajemy prowadzenie wszelkich działań edukacyjnych i profilaktycznych, których celem jest poprawa bezpieczeństwa tych najmłodszych, a zarazem najważniejszych uczestników ruchu drogowego. Temu właśnie służy program „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” organizowany przez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, którego jednym z partnerów jest Policja. Mam nadzieję, że dzięki przekazanym materiałom dzieci pogłębią swoją wiedzę w tym zakresie, co zaowocuje w przyszłości ich bezpiecznym i kulturalnym uczestnictwem w ruchu drogowym. Jeśli dzięki tej akcji uda nam się uchronić od nieszczęścia choćby jedno dziecko, będzie to już duży sukces tego przedsięwzięcia.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Odblaski nie są obciachowe. Dorośli na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych”