Informacje

Powstaje nowy chodnik wzdłuż ulicy Floriańskiej. Od wielu lat zabiegali o niego mieszkańcy

140-metrowy odcinek chodnika powstaje na osiedlu Sobniów wzdłuż ulicy Floriańskiej w Jaśle. Powiat porozumiał się z miastem co do wspólnej realizacji inwestycji, która w przyszłych latach będzie miała swój dalszy ciąg.

Budowa chodnika wzdłuż ulicy Floriańskiej
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Projekt obejmuje siedemset metrów chodnika. 140 metrów to zakres robót w tym roku. Wielokrotnie mieszkańcy zwracali się o budowę tego odcinka. Przez wiele lat nie mogli doczekać się decyzji. W ubiegłym roku podjęliśmy próbę porozumienia się z miastem i w tym roku doszła ona do skutku. Porozumienie zostało zawarte. Pięćdziesiąt procent dopłaca miasto. – mówi Tadeusz Górczyk, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

Budowa chodnika wraz z odwodnieniem jezdni w ciągu drogi powiatowej Nr 1850R Jasło – ulica Floriańska już trwa. Inwestycję realizuje na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg Firma Budowlana PROBUD z Lutczy, której oferta uzyskała największą ilość punktów i została wyłoniona w drodze postępowania o udzielenie zamównienia publicznego.

Zadanie obejmuje: roboty przygotowawcze (wyznaczenie trasy przebiegu chodnika, usunięcie warstwy humusu, rozebranie istniejącego kolektora z rur betonowych, rozebranie istniejących dwóch studni rewizyjnych), roboty ziemne, odwodnienie (w tym wykonanie kanalizacji deszczowej oraz wykonanie studni rewizyjnych i studzienek ściekowych z wpustami ulicznymi), podbudowę, ułożenie krawężników betonowych i wykonanie nawierzchni z kostki brukowej oraz roboty wykończeniowe (umocnienie skarp płytami ażurowymi, wykonanie nawierzchni na zjazdach do posesji).

Koszt przedsięwzięcia to około 70 tysięcy złotych.

Odcinek objęty budową zaczyna się od skrzyżowania z ulicą Różaną i powstaje po prawej stronie jezdni jadąc od strony centrum miasta. W przyszłości ma być dokończony i biec aż do granic administracyjnych miasta z Wolicą.

Termin wykonania inwestycji zaplanowano na 28 września. Do tego czasu kierowcy jadący ulicą Floriańską muszą uzbroić się w cierpliwość i uważać na osoby w charakterystycznych pomarańczowych kamizelkach, które wykonują swoje czynności służbowe i specjalistyczny sprzęt poruszający się w obrębie budowy.

Tadeusz Górczyk
Tadeusz Górczyk, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

We wtorek będą tu poważne utrudnienia w ruchu. – Mamy cztery drzewa do wycinki. Wplątały się w kable linii energetycznej i telekomunikacyjnej. Dalsze pozostawienie tego groziłoby zerwaniem sieci. Stąd też przy okazji budowy chodnika te cztery drzewa będą wycięte. Na kilka godzin mieszkańcy tego rejonu zostaną pozbawieni dostawy prądu. Będzie również zamknięty przejazd ulicą. – informuje Tadeusz Górczyk.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE