Informacje

Nie ryzykuj – zaszczep się!

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle informuje, że w dniach od 8 października do 19 października 2012 rozpoczyna się kolejna ogólnopolska akcja zapobiegania wirusowym zapaleniom wątroby typu A i B „Żółty Tydzień”.

Logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Akcja ma na celu propagowanie wiedzy i zagrożeń wynikających z zakażenia wirusem żółtaczki oraz zachęcenie nieuodpornionych dotychczas przeciwko WZW typu B (żółtaczka wszczepienna) i WZW typu A (żółtaczka pokarmowa) osób do zaszczepienia się przeciwko tym chorobom.

Możemy zaszczepić się szczepionką skojarzoną uodporniającą na oba typy choroby (podaje się 3 dawki szczepionki: I dawka, II dawka w odstępie 1 miesiąca do dawki pierwszej i III dawka po 6 miesiącach od pierwszego zaszczepienia). Pojedyncze szczepionki w przypadku WZW typu A podaje się w 2 dawkach w odstępie 6-12 miesięcy, a WZW typu B obejmuje 3 dawki, drugą po miesiącu od pierwszego zaszczepienia a trzecią po 6 miesiącach od pierwszej dawki.

Należy pamiętać, że tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepienia zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu A i Typu B.

Dzięki m.in. takim akcjom zapadalność na WZW typu B w ciągu ostatnich lat spadła, jednak w dalszym ciągu notuje się 2000 nowych zakażeń tym wirusem każdego roku.

Więcej informacji na temat profilaktyki wirusowych zapaleń wątroby oraz adresy punktów szczepień biorących udział w akcji Żółty Tydzień znajduje się na stronie www.zoltytydzien.pl.

(PSSE Jasło)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Nie ryzykuj – zaszczep się!”

  1. punktów biorących udział w akcji jest co niemiara, do wyboru do koloru. Czyli Rzeszów, Mielec i Stalowa Wola. A południe regionu, to niezamieszkałe dzikie tereny, gdzie taka akcja nie jest potrzebna.