Informacje

Otwarcie zrewitalizowanych terenów rekreacyjnych miasta Jasła (zapowiedź)

11 listopada to nie tylko święto niepodległości. Dla mieszkańców Jasła i okolic będzie to czas otwarcia zrewitalizowanych terenów rekreacyjnych.

Zaproszenie
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

W Jaśle rewitalizacji poddano tereny rekreacyjne. W ramach tych działań do bezpiecznej zabawy dla dzieci odnowiono i przygotowano miejsca takie, jak: Ogródek Jordanowski, Tor BMX (Osiedle Gądki, za kładką) oraz osiedlowe place zabaw – Gamrat (ul. Mickiewicza), Ulaszowice( ul. Na Kotlinę), Mickiewicza (ul. Słowackiego), Kopernika (ul, Metzgera). Projekt, który przeprowadziło Miasto Jasło, pod nazwą „Rewitalizacja otwartych przestrzeni Miasta Jasła”, współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Jego całkowita wartość wyniosła 7 850 848, 51 zł, a kwota dofinansowania z UE to kwota rzędu 6 562 037, 67zł. Całości partnerowało Województwo Podkarpackie, w imieniu którego projekt realizowała Alicja Dachowska, dyrektor Medycznej Szkoły Policealnej im. Rudolfa Weigla w Jaśle.

Rewitalizacja obejmowała między innymi takie działania, jak: wymiana zabawek i obiektów do zabawy na nowe, odświeżenie stref zielonych, zwiększenie bezpieczeństwa poprzez wyłożenie gumowanymi, antypoślizgowymi matami podłoża na obszarze placu, a także zróżnicowanie obiektów rekreacyjnych pod względem wieku użytkowników i zainstalowanie monitoringu, który czuwa nad bezpieczeństwem pociech.

Każde z tych miejsc to strefa, gdzie nuda ma zakaz wstępu – pierwszy plac to cztery strefy dobrej zabawy. Każda ze stref zaprojektowana została z myślą o innym przedziale wiekowym, dla ułatwienia oznaczona innym kolorem niż pozostałe. Podobnie rzecz ma się z placem zabaw na osiedlu Ulaszowice. Place na osiedlach Mickiewicza i Kopernika to miejsca, gdzie na dzieci czeka rozrywka zarówno latem, jak i zimą – karuzele, huśtawki, zjeżdżalnie, można również zagrać w szachy czy poszaleć na torze saneczkowym.

Ogródek Jordanowski to plenerowe centrum rozrywki i rekreacji ulokowane w samym centrum miasta. Teren ogrodu został odświeżony, dlatego dzieci mogą beztrosko bawić się na bezpiecznych huśtawkach i zjeżdżalniach, a także w czystych piaskownicach. Dla opiekunów, którzy przyjdą z maluchami też przewidziano sposób na to, by się nie nudzić. Do dyspozycji mają siłownię na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia, po których mogą poruszać się pieszo, rowerem, na rolkach czy uprawiać nordic walking. Na wielbicieli deskorolek i dwóch kółek czeka nowoczesny skatepark.

Tor BMX i park linowy to prawie pół hektara nadziemnej zabawy i rozrywki. Na osiedlu Gądki swoje miejsce znajdą zarówno zaawansowani, jak i początkujący rowerowi amatorzy. Przygotowany tor zapewnia miejsce nawet dla sześciu rowerzystów jednocześnie. Na 303 metrach długości rozlokowano 5 zakrętów, a dla bardziej śmiałych – tzw. hopki. W parku linowym zaś mogą bawić się już trzylatki, gdyż z myślą o nich zamontowano siatki zabezpieczające użytkowników przed upadkiem. Na naturalnym drzewostanie znajdziemy cztery zróżnicowane pod względem trudności i dystansu trasy. Pracom poddany został także Zespół Pałacowo-Parkowy na ulicy Sroczyńskich oraz przylegające do niego boisko. Tam nad bezpieczeństwem spacerowiczów czuwa system monitoringu.

W niedzielę, 11-go listopada odbędzie się uroczyste otwarcie terenów zrewitalizowanych, na które już od godziny 10.00 zaprasza Miasto Jasło. Od godziny 13.30 do 14.30 zaś przewidziano specjalny blok imprez odbywający się w Ogródku Jordanowskim. W związku z datą obchodów Święta Niepodległości odbędzie się „pokaz ułanów” oraz koncert chóru z Gimnazjum nr1 w Jaśle, który zaprezentuje pieśni patriotyczne.

(Organizatorzy)

SŁOWA KLUCZOWE