Kultura | rozrywka | edukacja

Patriotyzm według dzieci ze szkoły podstawowej w Łysej Górze

Z pytaniem: „ co to jest patriotyzm ?” oraz „kogo możemy nazwać patriotą?” wybraliśmy się do szkoły podstawowej w Łysej Górze, gdzie dzieci podczas wieczornego spotkania z okazji Święta Niepodległości starały się odpowiedzieć na to pytanie.

Patrioci ze szkoły podstawowej w Łysej Górze
Fot. © Marek SROKA (x4)

„Patriotyzm to miłość do ojczyzny” – mówi mały Kuba, z kolei według Oliwi: „Patriota to Polak, który kocha swoją Ojczyznę”, podobnego zdania był Dominik: „Patriota to Polak, który kocha swoją Ojczyznę i troszczy się o jej dobro „.
„Patriotą możemy nazwać wszystkich, którzy walczyli za naszą Ojczyznę” – mówi Karol.

Dzieci odpowiadały w prosty sposób na to pytanie, nie szukały trudnych słów, PATRIOTYZM jest dla nich prostym słowem – to OJCZYZNA, to MIŁOŚĆ, to POLSKOŚĆ.
Podczas wieczornego spotkania dzieci przygotowały apel, w trakcie którego cytowały poezję i śpiewały pieśni patriotyczne. Stały z flagą polski w ręku i kwiatami biało-czerwonymi a na twarzach rodziców zgromadzonych na widowni malowała się duma z dzieci, którzy mówią z dużym zaangażowaniem o Polsce.

W drugiej części apelu okolicznościowego klasa szósta zaprezentowała postać Janusza Korczaka, który kierował się w swoim życiu hasłem: „Nie ma dzieci, są ludzie” – przez co był prekursorem działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka.

Patrioci ze szkoły podstawowej w Łysej Górze
Patrioci ze szkoły podstawowej w Łysej Górze
Patrioci ze szkoły podstawowej w Łysej Górze

Marek Sroka

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Patriotyzm według dzieci ze szkoły podstawowej w Łysej Górze”