Informacje

Zagospodarowanie terenu wokół Młodzieżowego Domu Kultury

W tym tygodniu ruszyły prace budowlane przy zagospodarowaniu terenu wokół budynku Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. Po rewitalizacji Ogródka Jordanowskiego prowadzonej przez miasto niewielka działka należąca do Starostwa Powiatowego szpeciła niedawno zakończone przedsięwzięcie.

Teren przed wejściem do budynku MDK-u przed zagospodarowaniem
Teren przed wejściem do budynku MDK-u przed zagospodarowaniem.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Problemu nie byłoby, gdyby oba samorządy doszły wcześniej do porozumienia. Na terenie Ogródka Jordanowskiego miasto prowadziło inwestycję pod nazwą „Rewitalizacja otwartych przestrzeni rekreacyjnych Miasta Jasła”. W projekcie ujęto m.in. przebudowę alejek spacerowych i dróg stanowiących dojście do obiektu Młodzieżowego Domu Kultury. Przed wejściem do budynku pozostała jednak luka, ponieważ działka o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych jest własnością powiatu.

Miasto sporządzając projekt nie zaplanowało żadnych prac na naszej działce. Jak doszliśmy już do wniosku, że będziemy to robić, trzeba było zlecić własny projekt, znaleźć wykonawcę. Musiało to trochę potrwać. Na pewno byłoby lepiej i taniej, gdybyśmy to zrobili razem z miastem. Natomiast kiedy pojawiła się informacja od miasta to już w przetargu realizowanym przez Urząd Miasta było określone, że ta działka nie jest objęta projektem. Z rozmów z przedstawicielami miasta wynikało, że jest projekt na tą działkę i wystarczy tylko go rozszerzyć. W związku z tym zaproponowałem na Zarządzie Powiatu, aby przeznaczyć środki w drodze porozumienia z miastem, natomiast później okazało się, że projektu na tą działkę nie ma. Całe zadanie to jest ponad sto tysięcy złotych. – wyjaśnia Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Według koncepcji zagospodarowania działki przygotowanej przez architekta Pawła Potempę z Jasła inwestycja obejmuje zmianę starej nawierzchni asfaltowej przy wejściu do budynku domu kultury oraz nawierzchni z kostki brukowej przy bramie wjazdowej do sąsiedniej posesji na nową – wykonaną z kostki granitowej.

Wzdłuż zachodniej granicy działki zaplanowano wykonanie nowego ogrodzenia ażurowego z dwuskrzydłową bramą wjazdową na teren sąsiadującej prywatnej posesji.

Przebudowie ulegnie istniejąca pochylnia dla osób niepełnosprawnych prowadząca do budynku Młodzieżowego Domu Kultury, a wokół obiektu zostaną usytuowane elementy „małej architektury”: kosze na śmieci, czterostanowiskowy stojak na rowery oraz kraty do wycierania obuwia. Mają nawiązywać swoim wyglądem do wcześniej już zamontowanych w ramach projektu realizowanego przez jasielski magistrat. Odświeżeniu ulegną także dwa zieleńce znajdujące się przed głównym wejściem.

Prace budowlane, które ruszyły pełną parą w tym tygodniu, potrwają zgodnie z przyjętym harmonogramem czasowym do 21 grudnia bieżącego roku. Prowadzi je firma „OLFA” Olaf Borek z Ustrobnej (powiat krośnieński), która została wyłoniona w trybie przetargu nieograniczonego.

Cieszę się, że wystartowały prace uzupełniające przy Młodzieżowym Domu Kultury. Mówię uzupełniające, bo uzupełniają prace urzędu miasta na Ogródku Jordanowskim. To puste miejsce, które nie zostało zagospodarowane, będzie dostosowane do całego pięknego otoczenia. Będą przedłużone chodniki, przy okazji zostanie poprawione również najbliższe obejście Młodzieżowego Domu Kultury. Ten sam wykonawca będzie wykonywał remont rampy dla osób niepełnosprawnych. – powiedział Adam Kmiecik.

Inwestycja pochłonie ponad 135 tysięcy złotych. W całości sfinansuje ją samorząd powiatu.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE