Informacje

Elżbieta Łukacijewska na spotkaniu z młodzieżą o funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego

Jak wygląda codzienna praca europosła? Kto przewodzi unijnej wspólnocie? Ilu przedstawicieli w parlamencie mają poszczególne kraje członkowskie? W jakich krajach obowiązuje wspólna waluta europejska? Jak będzie wyglądała przyszła perspektywa finansowa w ramach dotacji z unijnego budżetu?

Elżbieta Łukacijewska
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Na te i szereg innych pytań odpowiadała w poniedziałek poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska (Platforma Obywatelska), która gościła w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle oraz na posiedzeniu Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego w Starostwie Powiatowym.

„Lekcje europejskie” to zainicjowany przez podkarpacką europosłankę Platformy Obywatelskiej w ubiegłym roku szkolnym cykl spotkań z uczniami szkół ponadgimnazjalnych województwa podkarpackiego, których celem jest prezentowanie walorów płynących z integracji naszego kraju z pozostałymi krajami zrzeszonymi w Unii Europejskiej.

Jak podkreśla Elżbieta Łukacijewska, spotkania te uzupełniają tradycyjną naukę z podręczników poświęconą przynależności Polski do unijnej wspólnoty.

Jeśli tyle dzieje się w Polsce to młodzi ludzie powinni wiedzieć z jakiego powodu się dzieje, a tym powodem są m.in. środki unijne. Jeżeli Unia ma taki wpływ na rozwój naszego kraju, na tworzenie prawa czy jego implikacje do prawa polskiego to myślę, że młodzi ludzie muszą wiedzieć. Poza tym myślę, że takie spotkanie z „żywym” europosłem, który mówi o różnych sytuacjach, nie tylko tych oficjalnych, ale też trochę o zapleczu działalności Unii Europejskiej są zawsze ciekawe. Zgłosiłam się do kuratora z prośbą o wyrażenie zgody na takie lekcje. Jeżeli dyrektorzy mają takie życzenie to chętnie przyjeżdżam. – mówi Elżbieta Łukacijewska.

Ze względu na liczne obowiązki posłanka nie dociera do wszystkich wytypowanych szkół osobiście, a na część spotkań udają się jej asystenci. Mimo że popołudniu miała zaplanowany wylot do Brukseli, poświęciła jasielskiej młodzieży kilka godzin.

Warto się wsłuchiwać w ich głosy. Każdy poseł, który jest oderwany od ludzi nigdy do końca nie będzie dobrym posłem. Jako poseł już nie mam tyle czasu co kiedyś, ale staram się systematycznie te spotkania organizować i na nich być. – podkreśla.

Elżbieta Łukacijewska
Pamiątkowa fotografia z Młodzieżową Radą Powiatu Jasielskiego.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Jej odbiorcami byli uczniowie „Ekonomika” oraz Młodzieżowa Rada Powiatu Jasielskiego. Gremium to tworzą wydelegowani uczniowie ze wszystkich typów szkół średnich w naszym powiecie. Jej opiekunem jest Agata Lorens, nauczyciel z I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Stanisława Leszczyńskiego.

To właśnie takie osoby – jak zaznaczyła europosłanka – mogą później liczyć na atrakcyjne oferty pracy i osobiście przyglądać się na miejscu jej pracy.

Co miesiąc przyjmuję dwie osoby na staże w Brukseli. Myślę, że to jest wielka przygoda dla tych młodych ludzi. Są w grupie młodych ludzi z dwudziestu siedmiu krajów, mogą używać języka, mogą „dotykać” wszystkiego tego, co my na co dzień „dotykamy” i przekonują się, że naprawdę nie są gorsi. Ich wiedza jest o wiele wyższa niż ich rówieśników. Myślę, że z tych staży wracają wzmocnieni i upewnili się czy to jest to, co chcę robić. Przecież Europa to nie jest coś tak odległego, żeby tego nie można było dotknąć, zobaczyć. – przyznaje Łukacijewska.

Po spotkaniu zapytałem posłankę jak będzie wyglądała Unia Europejska w nowej perspektywie finansowej. – Myślę, że będzie całkiem przyzwoicie wyglądała. Oczywiście cięcia być muszą, bo też wyborcy z krajów – płatników netto mają takie życzenia, aby przy kryzysach, które ich dotykają, patrzeć na wydatkowane pieniądze. Ale jestem przekonana, że Polska będzie dalej największym beneficjentem, jeżeli chodzi o środki na fundusze strukturalne. Być może lekko drgną dopłaty w rolnictwie. Nie ma takiej możliwości, aby na dzisiaj zrównać dopłaty rolników z dopłatami dla rolników w innych krajach Unii Europejskiej, zwłaszcza z tymi, którzy mają dopłaty ze względu na specyfikę pogodową, położenie, naprawdę bardzo wysokie. Więc myślę, że ta nowa perspektywa będzie dla nas korzystna. Rozmowy się toczą. Mam nadzieję, że skończą się tak, jakbyśmy się tego spodziewali. Oczywiście, ważna jest pula pieniędzy, ale najważniejsze jest to jak one zostaną wydane. Jeśli one trafiają do nas to żeby one nie były realizacją indywidualnych ambicji, które nie przekładają się na rozwój tylko żeby faktycznie projekty, które będą realizowane w nowej perspektywie finansowej, pobudzały miejsca pracy, przyciągały zainteresowanie inwestorów. Jeżeli tak je wykorzystamy to nawet gdyby ich było mniej to osiągniemy sukces. – usłyszałem od Elżbiety Łukacijewskiej.

Inicjatorem spotkania był przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Jaśle Zbigniew Dranka.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Elżbieta Łukacijewska na spotkaniu z młodzieżą o funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego”