Informacje

WOŚP wspiera pacjentki chorujące na cukrzycę planujące macierzyństwo

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała jasielskiemu szpitalowi pięć nowoczesnych pomp insulinowych, o wartości około dwunastu tysięcy złotych za każde z nich. Te nowoczesne urządzenia będą wykorzystywane w leczeniu pacjentek chorych na cukrzycę typu I planujących macierzyństwo bądź już będących w ciąży.

Pompy insulinowe od WOŚP
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Fundacja Jurka Owsiaka realizuje obecnie Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. W Jaśle powstał drugi po Rzeszowie ośrodek w województwie podkarpackim, w którym pacjentki będą leczone za pomocą specjalistycznych urządzeń zakupionych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy za środki zebrane w trakcie organizowanych w styczniu każdego roku publicznych zbiórek pieniędzy.

Szpital wzbogacił się o pięć pomp insulinowych osobistych, które będą służyły do leczenia pacjentek planujących ciążę i w okresie ciąży. Są to pompy przeznaczone dla tych pacjentek w ramach realizacji programu, który dzięki temu ma poprawić jakoś życia kobiet w ciąży i poprawić stan noworodków, które będą mogły się urodzić dzięki dobremu wyrównaniu cukrzycy u kobiet. Te pompy mogliśmy dostać jedynie dzięki temu, że w jasielskim szpitalu pracują dwie doświadczone panie doktor posiadające specjalizację z diabetologii. Był to podstawowy warunek, dzięki któremu prof. Jacek Sieradzki koordynujący ten program ze strony merytorycznej zgodził się, żeby kolejny taki ośrodek mógł powstać w prowincjonalnym, powiatowym szpitalu w Jaśle. Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie. – powiedział lek. med. Paweł Samborski, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych, Kardiologii i Diabetologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Urządzenie ma być wypożyczane przyszłym mamom nieodpłatnie. Nad prawidłowym przebiegiem ich leczenia w trakcie ciąży i okresie połogu będzie czuwał zespół terapeutyczny, do którego wchodzą nie tylko doświadczeni lekarze diabetolodzy, ale też pielęgniarki diabetologiczne, lekarz ginekolog, położnik i położna oraz dietetyczka. – Także zespół jest wielospecjalistyczny. Dzięki temu, mam nadzieję, zagwarantuje tym pacjentkom dobre prowadzenie w trakcie ciąży. – podkreśla lek. med. Małgorzata Nowak-Bieńkowska, starszy asystent na Oddziale Chorób Wewnętrznych, Kardiologii i Diabetologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Członkowie zespołu byli niedawno na centralnym kursie, pozytywnie zdając egzamin. – Po zdaniu tych egzaminów Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie zamyka przed nami drzwi tylko obiecuje, że w razie potrzeby będzie nam mogła następną ilość pomp dostarczyć, jeśli takie zapotrzebowanie będzie. Wiadomo, że leczenie pompami jest nie tylko ważne dla kobiet w ciąży. Bardzo dobrze by było, żeby wszyscy pacjenci, którzy chorują na cukrzycę typu I, mogli być tymi pompami leczeni. Jest również uruchomiony program Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia, gdzie włącza się je do leczenia dzieci jak również młodych. Niestety szczupłość środków uniemożliwia naszemu szpitalowi skorzystania z tego programu. Na razie otrzymaliśmy odpowiedź, że z uwagi na szczupłość środków, aktualnie nie możemy otrzymać z tego programu pomp. Być może w przyszłym roku. – mówi kierownik oddziału.

Do tej pory kobiety chorujące na cukrzycę świadomie planujące macierzyństwo były leczone w jasielskim szpitalu za pomocą tzw. intensywnej insulinoterapii, która polega na podawaniu organizmowi odpowiednich dawek insuliny za pomocą wstrzyknięć podskórnych, cztery-pięć razy w ciągu doby, a czasem nawet więcej.

Często pacjentki musiały być odsyłane do specjalistycznej kliniki. – Gdzie była taka możliwość, że będą miały wypożyczoną pompę insulinową i tam będą dalej monitorowane, a w międzyczasie będą się pokazywać u nas. – tłumaczy lek. med. Małgorzata Nowak-Bieńkowska. – Takie pacjentki, które są leczone z powodu cukrzycy typu I, a planują ciążę, mogą kontaktować się z naszą Poradnią Cukrzycową, gdzie będą ewentualnie zakwalifikowane do podłączenia tych pomp.

Przekazane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy pompy insulinowe są nie tylko nowoczesne i w pełni zautomatyzowane, co pozwala na precyzyjne ustawienie dawki leku do podania, ale także o niewielkim rozmiarze, dzięki czemu mogą być używane w sposób dyskretny.

Dzięki urządzeniu można zapobiec powikłaniom okołoporodowym (m.in. poronieniu czy wadom wrodzonym płodu).

Działa to na zasadzie wkłucia podskórnego, które się utrzymuje co najmniej przez kilka dni, natomiast sterowanie pompą wymaga ciągłego badania poziomu krwi, dopasowywania wielkości dawki do tego, co pacjent zje, jaką ma aktywność fizyczną i jakie ma zapotrzebowanie na insulinę. To urządzenie podaje w sposób automatyczny, nastawiony poprzez komputer, insulinę bezpośrednio pod skórę. Jest to podawanie w sposób ciągły, dostosowane do zapotrzebowania organizmu. Dzięki temu osoba leczona tą pompą jest lepiej wyrównana co przekłada się na to, że ma mniej powikłań związanych z cukrzycą, lepiej się czuje. A jeśli chodzi o kobiety w ciąży jest to dodatkowym punktem tego wszystkiego jest to, że dzieci rodzą się zdrowsze, nie ma powikłań położniczych. Jest to praktycznie warunek urodzenia zdrowego dziecka. – wyjaśnia lek. med. Paweł Samborski.

Te urządzenia są niewielkiej wielkości. Pacjenci je noszą najczęściej przywiązane do paska. Wkłucie jest też zrobione dyskretnie. Dzieci, które są leczone tą pompą, czy ludzie młodzi praktycznie wykonują to wszystko co inni zdrowi ludzie dzięki możliwości automatycznego sterowania dawką insuliny tymi pompami.
Paweł Samborski, kierownik oddziału

Koszt jednej takiej pompy wynosi około dwanaście tysięcy złotych. Zakup urządzenia wsparli m.in. mieszkańcy naszego regionu, którzy podczas ubiegłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowanym w Jaśle i okolicznych miejscowościach nie szczędzili pieniędzy na wsparcie nowoczesnego sprzętu medycznego wykorzystywanego w placówkach medycznych na terenie całego kraju.

Myślę, że dla nas jest to ogromny zaszczyt, że mogliśmy wziąć udział w tym projekcie. Dzięki temu będziemy mogli o wiele lepiej prowadzić pacjentki planujące ciążę i zachodzące w ciążę. – dodaje lek. med. Małgorzata Nowak-Bieńkowska. – Już na podstawie kilku badań, które zostały przeprowadzone w dziedzinie diabetologii z pompami infuzyjnymi wiadomo, że wyrównanie glikemii, która warunkuje nie występowanie powikłań cukrzycowych jest o wiele lepsze niż tradycyjne leczenie w ramach intensywnej insulinoterapii, czyli tych czterech, czy pięciu wstrzyknięć podskórnych.

Na Podkarpaciu program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy obok ośrodka w Jaśle jest realizowany także w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE