Kultura | rozrywka | edukacja

Cuda, cuda ogłaszali w Bibliotece Pedagogicznej w Jaśle

Zapach sianka, rozświetlona kolorowymi lampkami czytelnia biblioteki, glans świec, żłóbek i szopka betlejemska to aura koncertu – piątej Wieczornicy Bożonarodzeniowej, którą zorganizowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie Filia w Jaśle. Pierwszy tego typu wieczór odbył się w 2009 roku.

Koncert kolęd i pastorałek
Fot. © archiwum PBW filia w Jaśle

Koncert kolęd „Cuda, cuda ogłaszają…” odbył się 9 stycznia 2013 roku o godz. 16:30. W bibliotece kolędowało 14 młodych artystów z „Koła Miłośników Galerii Twórczości Artystycznej Nauczycieli” (z różnych szkół i uczelni) oraz 11 uczniów z Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle.

Podczas koncertu młodzi prezentowali swój talent wokalny, aktorski oraz muzyczny. Jasełka przygotowane przez uczniów 6 klasy wprowadziły w świąteczną refleksję licznie zgromadzoną publiczność. Stroje i inne rekwizyty dały temu sceniczny wydźwięk.

Koncert obfitował w znane, stare, polskie kolędy takie, jak Cicha noc, Jezus Malusieńki, Gdy się Chrystus rodzi, Lulajże Jezuniu, Wśród nocnej ciszy i inne.

Młodzi śpiewali także pastorałki: Zaśpiewajmy kolędową pieśń, Najlepsze dziś wypełni się, Tobie mały Panie czy Gwiazdeczka. Nie zabrakło takich utworów, jak Znak pokoju, W tę świętą noc i innych w improwizacji gitarowej z keyboardem. Wśród świątecznych gryfów znalazła się także angielska piosenka I wish it could be christmas everyday. Na koncercie młodzi muzycy prezentowali także swingujące wersje kolęd, a także wariacje bożonarodzeniowe na flecie, skrzypcach i saksofonie. Podczas występu młodzi, idąc za hasłem tegorocznego koncertu prezentowali także poezję o cudzie Bożego Narodzenia.

Na zakończenie koncertu młodzież i dzieci zachęciły szerokie gremium widowni do wspólnego kolędowania góralskiej pastorałki Kiej łowiecek. Po kilku taktach w czytelni biblioteki roznosiło się echo głosów młodzieży, dzieci oraz gości koncertu.

Szczególne gratulacje dla dzieci i młodzieży za chęć udziału w takich przedsięwzięciach, w świecie ubożejącej kultury. Swoim zapałem i chęcią działania szerzycie żywe słowo w bibliotece. Powinszowania dla talentu plastyczno-technicznego Henryka Kozika, który przygotował dla biblioteki piękną szopkę bożonarodzeniową oraz dla osób, które wykonały dekorację w czytelni. Gratulacje także dla polonistki mgr Anny Chalibożek za przygotowanie z wychowankami jasełek, które ubogaciły wieczornicę.

W imieniu Koła Miłośników GTAN dziękuję Bibliotece Pedagogicznej w Jaśle za możliwość występu oraz promowania naszych talentów. Cieszymy się, że wśród publiczności nie zabrakło poetów regionu, nauczycieli, bibliotekarzy, dyrektorów szkół, rodziców, młodzieży oraz gości z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dziękujemy Podkarpackiemu Wicekuratorowi Oświaty Antoniemu Wydro, że zaszczycił nas swoją obecnością. Podziękowania kierujemy także do Mateusza Kozika, dzięki któremu mogliśmy po raz kolejny zorganizować kolędowanie w Bibliotece Pedagogicznej w Jaśle z oprawą muzyczną i odpowiednim nagłośnieniem.

Daniel Korczykowski
Przewodniczący Koła Miłośników GTAN
z PBW w Krośnie Filia w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Cuda, cuda ogłaszali w Bibliotece Pedagogicznej w Jaśle”

  1. Pieknie przygotowany wieczór przez dzieci i młodzież był wspaniałym przedłużeniem nastroju Swiąt Bożego Narodzenia.
    Cudowna atmosfera przeplatana śpiewem kolęd i grą na instrumentach.
    Gratulacje dla młodych artystów i organizatorow !!!

  2. Wspaniała dekoracja! Wyrazy uznania dla tych którzy ją przygotowali! Najpiękniejsza była szopka!

  3. Bardzo piękne spotkanie:] Cudownie było posłuchać młodych artystów i poczuć magie świat :] oby więcej takich wieczorków ;]

  4. Ta biblioteka to cudowne miejsce. Łączy ludzi, pozwala się rozwijać i wzbogacać o pozytywne doświadczenia właśnie dzięki takim wieczorom jak ten wspomniany wyżej przez Pana Daniela. Oby więcej takich.

  5. Miło było posłuchać kolęd i przenieść się w aurę świąteczną. Dziękuję bibliotece za to spotkanie. W Jaśle kultura upada, tym bardziej warto brać udział w takich wieczorach.