Kultura | rozrywka | edukacja

Przyszła do nas zima

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach we współpracy ze Szkołą Podstawową w Niepli zorganizowały spotkanie autorskie z Marią Tomasik, poetką ludową i bajkopisarką.

Spotkanie autorskie z Marią Tomasik
Fot. © ARCHIWUM BIBLIOTEKI

Ilustrowana książeczka pt. „W gospodarstwie u Kacperka”, to najnowsze wydawnictwo autorki. Bajka w całości poświęcona jest edukacji i ochronie zwierząt żyjących w naszych gospodarstwach domowych. Skierowana do młodych czytelników jest edukacyjnym przekazem dbania o naszych domowych pupili, już od najmłodszego pokolenia. Tekst przeplatany rymowanymi wierszami i kołysankami łatwo wpada w ucho. Maria Tomasik w swojej bajce chce przekazać dzieciom, że nie tylko mają prawo, ale wręcz powinny zabierać głos w sprawach ochrony zwierząt. Pragnie by jej bajka była czytana dzieciom na dobranoc przez rodziców.

Tego typu spotkania autorskie są aktywną zachętą do czytania, rozwijają wrażliwość uczniów i promują szeroko pojętą kulturę języka polskiego.

Poetka przeprowadziła konkurs na wiersz o zimie. Uczniowie klas V i VI napisali własne rymowanki. Wśród zwycięzców znalazły się wiersze Julii Rozmus i Joanny Owsiak.

„…Przyszła do nas zima, dużo śniegu nam uwiła,
każdy się cieszy i na pole spieszy.
Na sankach zjeżdżamy i wszystkich pozdrawiamy…”
(J. Owsiak)

„…Przyszła do nas zima, mróz na dworze trzyma.
Śnieg na polu pada, a dzieci gromada bawi się śnieżkami,
kilka jeździ już sankami…”
(J. Rozmus)

Na zakończenie uczennice z najmłodszych klas, dziękując autorce wyrecytowały wiersze z okazji Dnia Babci.

Spotkanie odbyło się 15 stycznia br. w Szkole Podstawowej w Niepli i upłynęło w miłej atmosferze pełnej pytań i opowieści uczestników o własnych domowych zwierzętach.

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Przyszła do nas zima”