Informacje

Wychowali trzech lub więcej synów na żołnierzy. Teraz Państwo uhonorowuje ich trud

Minister Obrony Narodowej odznaczył mieszkańców powiatu jasielskiego medalami „Za zasługi dla obronności kraju”. Otrzymali je rodzice, których trzech lub więcej synów wzorowo odbyło zasadniczą służbę wojskową.

Wręczenie odznaczeń miało miejsce podczas dzisiejszego uroczystego spotkania w jasielskim starostwie. Uhonorowani zostali mieszkańcy gmin: Kołaczyce, Dębowiec, Nowy Żmigród, Tarnowiec, Skołyszyn i miasta Jasła.

W imieniu Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka medale wręczał Wojskowy Komendant Uzupełnień w Jaśle ppłk Andrzej Nykiel, w towarzystwie starosty jasielskiego Adama Kmiecika oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, z których wywodzą się odznaczeni rodzice (sekretarza miasta i gminy Kołaczyce Emilii Myśko-Wiejowskiej, wójta gminy Dębowiec Zbigniewa Staniszewskiego, zastępcy wójta gminy Nowy Żmigród Radosława Kujawskiego, wójta gminy Tarnowiec Bogusława Wójcika, wójta gminy Skołyszyn Zenona Szury oraz drugiego zastępcy burmistrza miasta Jasła Leszka Znamirowskiego).

Medale otrzymali: z gminy Kołaczyce – Anna i Stanisław Matysik (Bieździadka), Maria i Edward Rak (Sowina), Łucja i Jan Stasiowscy (Bieździedza), z gminy Dębowiec – Marian Burda (Łazy Dębowieckie), Władysława Czechowicz (Cieklin), Maria i Andrzej Dzik (Majscowa), Maria Piątkiewicz (Dobrynia), z gminy Nowy Żmigród – Maria i Jan Kopa (Nienaszów), z gminy Tarnowiec – Wiesława i Marian Goleń (Glinik Polski), Barbara Lepucka (Brzezówka), Stefania Marek (Nowy Glinik), Zofia i Władysław Wiśniowscy (Glinik Polski), z gminy Skołyszyn – Halina i Eugeniusz Szpak (Skołyszyn), z miasta Jasła – Wanda Doktór (ul. Floriańska), Maria i Jan Świędrych (ul. Szopena).

Za zasługi dla obronności kraju
Miasto i gmina Kołaczyce. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Za zasługi dla obronności kraju
Gmina Dębowiec. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Za zasługi dla obronności kraju
Gmina Nowy Żmigród. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Za zasługi dla obronności kraju
Gmina Tarnowiec. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Za zasługi dla obronności kraju
Gmina Skołyszyn. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Za zasługi dla obronności kraju
Miasto Jasło. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Na uroczystości nie dotarli wyróżnieni: z gminy Krempna – Bogusława i Józef Bober (Wyszowatka), Józefa Żelno (Wyszowatka), z gminy Osiek Jasielski – Irena i Jacek Dziadosz (Załęże), Adela Wojdacz (Mrukowa).

Realizując decyzję Ministra Obrony Narodowej z 18 października 2012 roku Wojskowy Komendant Uzupełnień w Jaśle w imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczył medale „Za zasługi dla obronności kraju” dla rodziców, którzy wychowali trzech lub więcej dzieci na wzorowych żołnierzy. Jest to forma uznania dla rodziców za to, że poświęcili czas oraz na pewien okres oddali Ojczyźnie w formie zasadniczej służby wojskowej swoich synów. Dzisiaj składamy im za to podziękowania i wyrażamy swoje uznanie. – powiedział mjr Krzysztof Kowal, zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Jaśle.

Za zasługi dla obronności kraju
Organizatorzy uroczystości. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Są to jedne z ostatnich roczników, które odbywały obowiązkowo zasadniczą służbę wojskową.

Starosta jasielski, jako gospodarz uroczystości, gratulował serdecznie wszystkim uhonorowanym rodzicom. W swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślał zasługi, jakie położyli w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej.

Takie uroczystości są bardzo ważne. Jest to uroczystość o wymiarze symbolicznym, gdzie Minister Obrony Narodowej uhonorowuje tych rodziców, którzy – mówiąc poetycko – oddali trzech synów służbie Ojczyźnie. To miłe, że ktoś pamięta o tych ludziach. Są to w większości ludzie już w dość podeszłym wieku, schorowani, którzy aby wychować tych synów niejednokrotnie borykali się z dużymi trudami życia. Myślę, że na pewno jest to dla nich miłe, że ktoś o tym pamięta. – powiedział Adam Kmiecik.

Za zasługi dla obronności kraju
Starosta jasielski Adam Kmiecik z Odznaką Pamiątkową Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dla samorządowca to również wyjątkowy dzień. Na podstawie rozkazu Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Jaśle z dnia 7 stycznia 2013 roku „w uznaniu szczególnych zasług w zakresie wieloletniej współpracy i niesionej pomocy w sprawach dotyczących obronności kraju, podczas organizowania świąt, rocznic i uroczystości państwowych i wojskowych” został uhonorowany Odznaką Pamiątkową Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle (z numerem szesnastym).

Wojskowa Komenda Uzupełnień w uznaniu zasług za dobrą współpracę odznaczyła mnie swoją odznaką. Jest to miłe, że ktoś docenia współpracę, docenia to, że relacje między nami są nie tyle poprawne, a dobre. Uzupełni kolekcję odznaczeń. Mam świadomość, że niektóre są przyznawane dla starostwa, ale przy niektórych może czymś i Adam Kmiecik się przysłużył. – przyznaje z uśmiechem starosta.

Odznaka wykonana jest z metalu i ma kształt krzyża greckiego barwy brunatnej z wyżłobieniem brzegów wypełnionych ceramiką barwy chabrowej. Na centralnym miejscu krzyża umieszczony jest herb miasta Jasła. W poszczególnych ramionach krzyża umieszczono litery „WKU” oraz liczbę „1975”, oznaczającą rok powstania WKU. Zarówno litery, jak i liczby, są barwy złotej (źródło: komisja do spraw Odznaki Pamiątkowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle).

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Wychowali trzech lub więcej synów na żołnierzy. Teraz Państwo uhonorowuje ich trud”