Informacje

Zapadła decyzja. Michał Burbelka szefem jasielskiego szpitala

Zarząd Powiatu w Jaśle podjął we wtorek (22.01) decyzję o powołaniu lek. med. Michała Burbelki na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Umowa o pracę z nowym menedżerem lecznicy zostanie podpisana w najbliższych dniach.

Szpital Specjalistyczny w Jaśle ma nowego dyrektora
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle wyłoniło postępowanie konkursowe, ogłoszone przez Zarząd Powiatu w listopadzie ubiegłego roku. Odpowiedziało na nie czterech kandydatów (jedna kobieta i trzech mężczyzn), w tym dotychczas pełniący obowiązki szefa jasielskiej placówki medycznej Michał Burbelka.

Ten ostatni wygrał konkurs, choć od początku nie był jego faworytem. Do stanowiska była przymierzana osoba z kręgów związanych z koalicyjną Platformą Obywatelską. Jednak tajemnicą poliszynela krążącą po korytarzach starostwa jest to, że ceną za powołanie Burbelki było pozostanie PSL-u w powiatowej koalicji. Nowy dyrektor jest kojarzony z partią „ludowców”, bo z jej list startował w 2010 roku w wyborach samorządowych do Rady Powiatu Jasielskiego.

Nie było kandydatów Platformy Obywatelskiej, nie było kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, nie było kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Byli to po prostu kandydaci, którzy wyrazili chęć uczestniczenia w konkursie, spełnili wymogi. Ludzie mają prawo sympatyzować z różnymi partiami, natomiast komisja kierowała się merytorycznymi przesłankami. – komentuje starosta jasielski Adam Kmiecik.

I dorzuca: – Myślę, że o tym najlepiej by przewodniczący komisji opowiedział, ponieważ ja nie uczestniczyłem w pracach komisji.

Przewodniczącym komisji konkursowej był wicestarosta jasielski Franciszek Miśkowicz. Mimo naszego dwugodzinnego oczekiwania, nie udało nam się go dzisiaj zastać w urzędzie.

Michał Burbelka miał wcześniej trzy miesiące na zaprezentowanie swoich umiejętności menedżerskich pełniąc obowiązki dyrektora szpitala po tym, jak z funkcji tej zrezygnował nagle Zbigniew Betlej. – Trudno jest dzisiaj mówić o tych trzech miesiącach, natomiast jeżeli mam być szczery to nie o takie trzy miesiące mi chodziło. – mówi starosta jasielski.

Życie tak naprawdę pokaże, jakim będzie dyrektorem. Fakty są takie, że komisja kwalifikacyjna wytypowała Michała Burbelkę jako tą osobę, która najlepiej przeszła kwalifikacje, a Zarząd Powiatu zatwierdził jego kandydaturę na dyrektora szpitala. Trudno tu mówić o odpowiedzialności politycznej. Odpowiedzialność ponosi cały Zarząd, natomiast przewodniczącym komisji był wicestarosta jako osoba, która merytorycznie nadzoruje sprawy szpitala. – komentuje Adam Kmiecik.

Czego od nowego dyrektora oczekuje organ założycielski szpitala? – Ja oczekuję tego, że szpital będzie funkcjonował poprawnie, że szpital będzie funkcjonował tak, że bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu jasielskiego będzie zabezpieczone, ale również oczekuję tego, że zostaną podjęte takie działania restrukturyzacyjne, że szpital nie będzie generował strat.

Starosta nie chce podpowiadać, w jakim kierunku powinny pójść działania kierownictwa placówki w celu poprawy jego ekonomiki. – Za to bierze pieniądze dyrektor, żeby realizować swoje programy. Mnie, jako osobę nadzorującą, interesuje efekt. Dla mnie jest ważne, aby mieszkańcy powiatu jasielskiego mieli zabezpieczone świadczenia zdrowotne, aby szpital funkcjonował poprawnie. A jakimi ścieżkami dojdzie do tego dyrektor to już jest jego sprawa i sprawa jego umiejętności menedżerskich.

W ciągu najbliższych dni urzędnicy starostwa mają przygotować treść umowy, która zostanie zawarta z nowym menedżerem lecznicy. Będą tam wyszczególnione także warunki płacy.

Na chwilę obecną nie wiemy natomiast, czy nastąpią zmiany wśród najbliższego kierownictwa szpitala (chodzi o zastępców dyrektora: do spraw leczniczych i do spraw ekonomiczno-administracyjnych oraz naczelnej pielęgniarki szpitala).

To jest sprawa tylko i wyłącznie dyrektora. Mnie nie interesuje jak sobie dobierze zespół najbliższych współpracowników, jak sobie zorganizuje pracę. Tak, jak powiedziałem, dla mnie najważniejsze są dwie rzeczy, czyli zabezpieczenie zdrowotne i efekt finansowy. – powiedział nam starosta.

Michał Burbelka (rocznik 1969) jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Katowicach ze specjalizacją z zakresu ortopedii i traumatologii narządów ruchu. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu zarządzania w służbie zdrowia. Z jasielskim szpitalem zawodowo związany od 1995 roku. Do tej pory był zatrudniony jako asystent na Oddziale Ortopedii, Traumatologii, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki. Dyżurował także jako lekarz wyjazdowego specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego. Ponadto prowadzi własny gabinet lekarski na terenie miasta. W 1997 roku współtworzył Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE