Na drogach

Święcany: samochód uderzył w bariery ochronne i zawisł nad skarpą

Do poważnego wypadku doszło tuż po godzinie dwudziestej na drodze powiatowej w miejscowości Święcany (gmina Skołyszyn). Kierujący samochodem osobowym z niewyjaśnionych przyczyn staranował bariery ochronne, w wyniku czego pojazd dachował i zawisł nad skarpą. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności zdarzenia.

Dachowanie w Święcanach
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Do jasielskiego szpitala trafił mężczyzna, który kierował samochodem osobowym Volkswagen Passat, mieszkaniec sąsiedniego powiatu tarnowskiego. Tam przechodzi kompleksowe badania.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że samochód poruszał się od strony Siepietnicy w kierunku Czermnej. Dojeżdżając do mostu z Święcanach kierujący pojazdem z niewyjaśnionych na chwilę obecną przyczyn zjechał z jezdni, staranował znak drogowy oraz bariery ochronne oddzielające jezdnię od pobocza. W wyniku uderzenia pojazd znalazł się na dachu i zawisł nad skarpą.

Grzegorz Ciężabka
Grzegorz Ciężabka z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle dla portalu regionalnego terazJaslo.pl: - Dostaliśmy zgłoszenie około godziny 20:20. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania został wykonany telefon, że samochód wydachował i jest zawieszony na moście w Święcanach. Pierwsze na miejsce zdarzenia przyjechała jednostka OSP Święcany, a następnie Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Jasła i dwa samochody z OSP Skołyszyn. Tak, jak w zgłoszeniu, samochód był na dachu, wbity w barierkę mostu. Poszkodowany był przytomny, ale miał nogi przygniecione przez karoserię. W pierwszej kolejności działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu prawych drzwi samochodu, aby uwolnić nogi poszkodowanego. Po wyciągnięciu został on przekazany załodze karetki Pogotowia Ratunkowego.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Strażacy zabezpieczyli pojazd przed osunięciem się z korpusu drogi do koryta rzeki za pomocą specjalnych wyciągarek.

Dokładne przyczyny i okoliczności zdarzenia będą wyjaśniane w toku prowadzonego postępowania. Na miejscu został zabezpieczony materiał dowodowy, policyjny technik dokonał oględzin uszkodzonego pojazdu, ujawnił ślady na jezdni oraz wykonał dokumentację fotograficzną.

W akcji ratowniczej brały udział: jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, trzy zastępy z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (jeden z Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcanach i dwa z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skołyszynie), specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego z Jasła oraz Policja (ruch drogowy z Jasła oraz Posterunek Policji w Skołyszynie).

Droga powiatowa, na której doszło do wypadku, jest oznaczona numerem 1827R i prowadzi z Siepietnicy (od skrzyżowania z drogą krajową nr 28) do Szerzyn (granica województwa podkarpackiego z województwem małopolskim).

[AKTUALIZACJA: 22.02, g. 11:00]: Jasielska Policja poinformowała, że 24-letni mieszkaniec powiatu tarnowskiego nie doznał poważnych obrażeń. Po udzielonej pomocy medycznej został zwolniony do domu, był trzeźwy.

Dachowanie w Święcanach
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR (x11)
Dachowanie w Święcanach
Dachowanie w Święcanach
Dachowanie w Święcanach
Dachowanie w Święcanach
Dachowanie w Święcanach
Dachowanie w Święcanach
Dachowanie w Święcanach
Dachowanie w Święcanach
Dachowanie w Święcanach
Dachowanie w Święcanach

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Święcany: samochód uderzył w bariery ochronne i zawisł nad skarpą”

  1. Dostał chłopczyk porządną lekcję i dowiedział się, że najpierw trzeba się nauczyć jeździć, a dopiero potem można jeździć szybko.