Informacje

Burmistrz miasta i gminy Kołaczyce „Kobietą Przedsiębiorczą 2012”? Oceńcie Państwo sami

Burmistrz miasta i gminy Kołaczyce Małgorzata Salacha jako jedyna z powiatu jasielskiego została nominowana do udziału w plebiscycie „Kobieta Przedsiębiorcza 2012” organizowanego przez Gazetę Codzienną Nowiny.

Małgorzata Salacha
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Do plebiscytu „Kobieta Przedsiębiorcza 2012” zostało wytypowanych 36 kandydatek, których sylwetki prezentowane są na łamach Gazety Codziennej Nowiny oraz jej internetowego wydania. Spośród nich kapituła konkursu przyzna tytuły w trzech kategoriach: działalność gospodarcza, działalność społeczno-polityczna i działalność artystyczna. Natomiast czytelnicy gazety za pomocą głosowania sms-owego wyłonią swoją faworytkę, której zostanie przyznany tytuł „Kobiety Przedsiębiorczej 2012 Czytelników Nowin”.

Aby przypadł on w udziale burmistrz miasta i gminy Kołaczyce należy wysłać sms o treści nkobieta.27 pod numer 72466 (koszt SMS-a 2,46 zł z VAT). Głosowanie potrwa do 7 kwietnia do północy.

Na godzinę szesnastą na Małgorzatę Salachę oddano już 53 głosy. – Będę bardzo wdzięczna, jeśli Państwo wyślecie ten głos. Choć zdaje sobie sprawę, że kosztuje to trochę czasu. Teraz idą święta i wszyscy są zajęci, ale bardzo dziękuję za te głosy, które już tam zostały wysłane. Jest mi bardzo przyjemnie, że tak ciepło Państwo o mnie myślicie, a przez to o mojej gminie. – mówi.

Zapytaliśmy dzisiaj panią burmistrz dlaczego przyjęła zaproszenie do udziału w plebiscycie i co najważniejsze, czy uważa sama siebie za kobietę przedsiębiorczą? – Gazeta zaprosiła mnie do rankingu „Kobieta Przedsiębiorcza 2012”. Przyjęłam to zaproszenie może nawet nie ze względu na siebie, bo ja generalnie nie lubię się eksponować i występować w mediach, ale myślę, że jest to dobra okazja, aby zareklamować miasto i gminę Kołaczyce. Jeśli kapituła uznała, że nadaję się do zaproszenia do tego konkursu to znaczy, że coś udało się zrobić na naszym terenie. Mieszkańcy dali mi możliwość zaistnieć jako burmistrz i jestem im winna, aby promować gminę na zewnątrz i aby o niej dobrze pisano. Jeśli posiadam jakieś sukcesy to je mam dzięki mieszkańcom gminy, Radzie Miejskiej w Kołaczycach, dzięki ludziom, którzy mi sprzyjają i pomagają, aby gmina się rozwijała. Myślę, że jestem osobą przedsiębiorczą, ponieważ z zawodu jestem nauczycielem i byłam kilkanaście lat dyrektorem szkoły, co wymagało to ode mnie dużej przedsiębiorczości. Cieszę się, że mogę moim byłym uczniom pokazać to, co ich uczyłam, w jaki sposób być przedsiębiorczym. W działaniu burmistrza ciągle wychodzi ta zapobiegliwość, staranie się o środki zewnętrzne, zabieganie w wyższych urzędach, którym podlega gmina o pomoc w rozwiązywaniu problemów. To też wymaga pewnej przedsiębiorczości. Dla mnie przedsiębiorczość to zapobieganie konfliktom, zabieganie o środki dla gminy, skuteczne promowanie gminy, a nawet kreatywne zarządzanie budżetem gminy w tych trudnych czasach. Starsze pokolenie, które przychodzi do mnie do urzędu, nie radzi sobie z rzeczywistością. A więc taka jest dzisiaj rola samorządu, żeby tym ludziom właśnie pomagać.

Małgorzata Salacha bez wahania wylicza inwestycje, które tylko w ubiegłym roku udało się zrealizować miejscowemu samorządowi dla poprawy jakości życia mieszkańców gminy. A są wśród nich m.in.: przebudowa budynku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kołaczycach o wartości 737 027,65 złotych, budowa drugiego w gminie kompleksu boisk sportowych „Orlik 2012” w miejscowości Bieździedza o wartości 1 140 761,36 złotych, budowa „Zielonego Rynku” w Kołaczycach o wartości 737 388,90 złotych, przebudowa i rozbudowa Domu Ludowego w miejscowości Bieździedza o wartości 72 328,78 złotych, renowacja cmentarza wojennego nr 38 w Kołaczycach o wartości 40 000 złotych, odbudowa ulicy Liwocznej w Kołaczycach o wartości 186 261,88 złotych, odbudowa drogi gminnej w miejscowości Bieździadka „Pod Góry” o wartości 597 821,52 złotych, odbudowa drogi gminnej w miejscowości Bieździedza „Zentki” o wartości 184 653,89 złotych, odbudowa drogi gminnej w miejscowości Bieździadka o wartości 225 188,40 złotych, czy zakup dwóch fabrycznie nowych samochodów dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Kołaczycach i Sieklówce.

Generalnie większe inwestycje są realizowane tylko przy wsparciu środków zewnętrznych. Gmina ma takie dochody, że nie jesteśmy w stanie wygenerować dużych środków na inwestycje. Co roku piszemy bardzo dużo wniosków, jedne przechodzą z lepszym powodzeniem, drugie z mniejszym, bo wiadomo, że jest ranking ważniejszych zadań. Zarząd województwa ocenia je pod względem przydatności. Ale generalnie Urząd Miejski w Kołaczycach prawie do każdego zadania, które jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich składa jakieś wnioski i udaje nam się te środki pozyskiwać. Chcemy tworzyć gminę przyjazną mieszkańcom. Poza tym miło się mieszka w miejscowościach, które są zadbane i przyjemne. – podkreśla Salacha.

Samorządowiec przyznaje, że mieszkańcy zgłaszają jej również inne problemy. – Bardzo często mieszkaniec oczekuje od gminy, aby zrobiła drogę, poprawiła przepust, wybudowała czy wyremontowała jakiś obiekt. Jemu to generalnie wystarczy. Ale też wielu mieszkańców czeka jeszcze na inny wymiar działania gminy taki jak promocja gminy, aby odbywały się imprezy kulturalne na tym terenie, niektórzy chcą poprawy warunków życia, niektórzy chcieliby żeby gmina budowała zakłady produkcyjne i zatrudniała ludzi. A więc w zależności od mieszkańca staram się jako burmistrz, aby działać w różnych kierunkach. Dla mnie dużym priorytetem jest to, żeby urząd, który reprezentuję, był przyjazny dla mieszkańców. To dla niektórych może jest mały wymiar, ale dla mnie jest to bardzo ważne. – mówi.

A te starania urzędników zostały w ostatnim czasie docenione. – Chciałabym się pochwalić, że Europejski Instytut Certyfikacji nadał w tym roku gminie certyfikat „Eurorenoma”. Gmina się o to w ogóle nie starała, nie zgłaszała urzędu. Natomiast za pozytywne postrzeganie urzędu w środowisku dostaliśmy taki certyfikat w marcu, co dla mnie było wielką niespodzianką. Mogę się nim pochwalić. Cieszę się, że mieszkańcy tak pozytywnie postrzegają Urząd Miejski w Kołaczycach i doceniają w swoim środowisku za fachowość, rzeczowość, za przyjazne załatwianie spraw.

Małgorzata Salacha uważa, że dobrze sprawdza się w roli burmistrza miasta i gminy Kołaczyce, które to stanowisko piastuje już drugą kadencję. – Mamy na świecie równouprawnienie i zarządzanie nie zależy od płci tylko od pewnych cech. Jeśli ktoś ma takie cechy, które go predysponują do zarządzania to zarówno kobieta, jak i mężczyzna dobrze się sprawdzi na takim stanowisku. To wszystko zależy od osobowości i cech, które są wrodzone. Wiadomo, że cech też się uczymy. Ktoś kto jest na danym stanowisku nie może osiadać na laurach tylko całe życie trzeba się uczyć od lepszych.

I dodaje, że „trzeba starać się wykonywać swój zawód jak najlepiej i w to wkładać swoje serce”.

Kobieta, będąc na stanowisku burmistrza, nigdy by nie pogodziła do końca swych obowiązków, gdyby nie miała męża/partnera, który będzie dla niej partnerem, który będzie jej kibicował, kiedy rodzina będzie to akceptowała. Inaczej zawsze byłby problem, że trzeba coś wybierać. – przekonuje Małgorzata Salacha.

Zainteresowanych plebiscytem odsyłamy do Gazety Codziennej Nowiny.

Daniel Baron
redakcja@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE