Informacje

W dwóch szkołach ponadgimnazjalnych powiatu jasielskiego będą nowi dyrektorzy

Zarząd Powiatu w Jaśle zatwierdził konkursy na dyrektorów trzech szkół ponadgimnazjalnych oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W dwóch placówkach pozostaną dotychczasowi menedżerowie, w dwóch obowiązki od września br. obejmą nowi. Natomiast bez rozstrzygnięcia pozostały konkursy na dyrektorów: Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli i Bursy Międzyszkolnej. Kandydaci nie do końca spełnili oczekiwania komisji.

Zespół Szkół nr 4 w Jaśle
© archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Organ prowadzący placówki oświatowe, dla których ogłoszono konkursy na dyrektorów, czyli powiat jasielski, reprezentowało w komisji trzech przedstawicieli: wicestarosta Franciszek Miśkowicz, który przewodniczył pracom; członek Zarządu Powiatu w Jaśle Henryk Motkowicz oraz przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Jaśle Zbigniew Dranka. Skład uzupełnili ponadto przedstawiciele: Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, związków zawodowych, Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców.

W Zespole Szkół nr 4, czyli popularnym „Ekonomiku” dyrektorem pozostanie na kolejną kadencję Robert Niemiec, a w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Jolanta Mercik.

Zmiany od roku szkolnego 2013/2014 czekają II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego w Jaśle oraz Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle. Pierwszą placówką będzie od września br. kierował Ryszard Bal, obecny wicedyrektor Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie oraz radny Rady Powiatu w Jaśle III kadencji. Jego kontrkandydatem w ogłoszonym przez Zarząd Powiatu w Jaśle konkursie był obecny wicedyrektor szkoły Jacek Książek. Obecny dyrektor Wacław Błasik nie wystartował w ogóle.

Menedżerem w „zawodówce” przy ulicy Staszica został wybrany Andrzej Bosak, obecny wicedyrektor Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Zastąpi Grzegorza Ziębę.

Moim zdaniem dyrektor powinien być bardzo dobrze przygotowany merytorycznie, czyli wiedzieć czym naprawdę „żyje” szkoła, ale z drugiej strony na dzień dzisiejszy dyrektor musi być dobrym menedżerem. Musi to być taka osoba, która prawidłowo zarządza zarówno kapitałem ludzkim, jak też i majątkiem szkoły, bo tutaj są różne możliwości. Myślę, że część dyrektorów doskonale to rozumie i staje na wysokości zadania. Ci, którzy tego nie zrozumieli, nie mogli liczyć na uznanie komisji konkursowej. – mówi starosta jasielski Adam Kmiecik.

Bez rozstrzygnięcia pozostały natomiast konkursy na dyrektorów: Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli oraz Bursy Międzyszkolnej. Jedynymi kandydatami byli dotychczasowi szefowie jednostek: Jan Krukar i Teresa Stój.

Kandydaci nie uzyskali przewidzianej ustawowo bezwzględnej większości głosów. – wyjaśnia Adam Kmiecik. – W związku z tym obecni dyrektorzy pełnią swoje funkcje do ostatniego sierpnia. Myślę, że na kolejny rok szkolny zostaną powierzone czynności dyrektora tym samym bądź innym osobom. Patrząc na rozwiązanie komisji bardziej wskazanym byłby kto inny. Tutaj będzie decyzja Zarządu Powiatu. Prawdopodobnie w przyszłym roku będą rozpisane kolejne konkursy na dyrektorów tych placówek.

Według oceny starosty jasielskiego trudno na dzień dzisiejszy mówić o modelu idealnego dyrektora – menedżera szkoły ponadgimnazjalnej. – Wybieramy z ludzi, którzy chcą. Doskonały model dyrektora troszeczkę od nich odbiega, natomiast proszę zwrócić uwagę, że komisja wybiera spośród tych kandydatów, którzy zgłoszą swój akces. W tych przypadkach, w których komisja uznała, że ci kandydaci niewystarczająco się zaprezentowali, kandydaci byli tylko pojedynczy. Także trudno tutaj mówić o jakimś wyborze, jeżeli jest tylko jeden kandydat. – mówi.

Dotychczasowi dyrektorzy, którzy nie będą już piastować od nowego roku szkolnego swoich stanowisk mogą przejść na emeryturę, jeśli tylko uzyskali do niej uprawnienia lub pozostać w szkole jako nauczyciele.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W dwóch szkołach ponadgimnazjalnych powiatu jasielskiego będą nowi dyrektorzy”

  1. Moim zdaniem dyrektor powinien być bardzo dobrze przygotowany merytorycznie, czyli wiedzieć czym naprawdę „żyje” szkoła, ale z drugiej strony na dzień dzisiejszy dyrektor musi być dobrym menedżerem. Musi to być taka osoba, która prawidłowo zarządza zarówno kapitałem ludzkim, jak też i majątkiem szkoły, bo tutaj są różne możliwości. Myślę, że część dyrektorów doskonale to rozumie i staje na wysokości zadania. Ci, którzy tego nie zrozumieli, nie mogli liczyć na uznanie komisji konkursowej. – mówi starosta jasielski Adam Kmiecik.

    Panie Kmiecik Pana to też dotyczy. Mniej polityki w obsadzanie stanowisk, bardziej wsłuchać się w to co ludzie mówią, a nie obsadzać z klucza, po linii partyjnej. I czasami zastanowić się co się mówi.