Informacje

Oficjele otworzyli most w Osobnicy, a miejscowy proboszcz dał błogosławieństwo

W Osobnicy, 8 kwietnia 2013 roku, odbyło się oficjalne otwarcie mostu na rzece Bednarce. Obiekt znajduje się w ciągu drogi powiatowej Nr 1867R Harklowa-Osobnica.

Nowy most w Osobnicy
Fot. © Starostwo Powiatowe w Jaśle

Nowo wybudowany most z chodnikiem dla pieszych i balustradą ma 24, 715 m długości, nośność 40 ton, zaś szerokość użytkowa wynosi 8,5 m. Pozwala to na dwukierunkowy ruch pojazdów. Całkowity koszt budowy wyniósł 1,6 mln zł. Wykonawcą nowo powstałego obiektu była firma Mota-Engil Central Europe S.A. Inwestycja, dofinansowana została z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa, budżetu Powiatu Jasielskiego oraz budżetu Gminy Jasło.

Gdy staliśmy na moście, Poseł Krystyna Skowrońska, stwierdziła, że w budowie mostu było trochę cudu i faktycznie było, ponieważ wiele samorządów się o to starało. Nie wszyscy jednak to dofinansowanie otrzymali. Całość inwestycji to ponad milion sześćset tysięcy złotych. Bardzo zależało zarządowi, żeby ludziom żyło się wygodniej, by bezpiecznie mogli korzystać z mostu. Myślę, że nowo wybudowany obiekt będzie bardzo, bardzo długo służył mieszkańcom. Pragnę przypomnieć, że Powiat Jasielski otrzymał, w latach poprzednich, dofinansowanie m.in. na most Kołaczyce-Kłodawa – powiedział Starosta Jasielski Adam Kmiecik.

Nowy most w Osobnicy
Fot. © Starostwo Powiatowe w Jaśle
Nowy most w Osobnicy
Fot. © Starostwo Powiatowe w Jaśle

Gościem Starosty Jasielskiego w Osobnicy, była Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska.

Dzięki życzliwości ludzi z resortu finansów, udało się osiągnąć ten sukces. Gratulujemy samorządowcom determinacji, bo jeśli ma się pasję, to krok po kroku, wcześniej czy później, uda się osiągnąć cel. To jest nasz sukces – powiedziała Poseł na sejm Krystyna Skowrońska.

Uroczystego poświęcenia obiektu dokonał proboszcz parafii Osobnica Ksiądz Czesław Szewczyk. Otwarciu towarzyszyła prezentacja multimedialna, przygotowana przez członka Zarządu Powiatu, Henryka Motkowicza, w której przedstawił kilka fotografii dotyczących historii starego oraz budowy nowego mostu.

Stary most został zbudowany w 1923 roku. W starym moście była dziura, którą wykuli hitlerowcy w czasie II wojny światowej. Starali się go wyburzyć, ale nie zdążyli, ponieważ przesunęła się linia frontu. Dzięki nim, most przetrwał do 2012 r. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za pieniądze, które spłynęły do Osobnicy. Mam nadzieję, że most, będzie służył bardzo długo, na pewno dłużej, niż stary. Zapewni bezpieczny przejazd, bez ryzyka poruszanie się pieszym, młodzieży, bezpieczne dotarcie do szkoły – powiedział członek Zarządu Powiatu Henryk Motkowicz.

Pragnę wyrazić wdzięczność, że most został oddany do użytku. Problem budowy nowego mostu na zebraniach w Osobnicy ponawiany był, co najmniej od 15 lat. Mamy dobrą współpracę z powiatem, dostrzegają nasze potrzeby i starają się nam pomóc – powiedział wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz.

Nowy most w Osobnicy
Fot. © Starostwo Powiatowe w Jaśle

List gratulacyjny złożyła Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska oraz Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska. W uroczystym otwarciu mostu wzięli udział m.in. radni Powiatu Jasielskiego i Gminy Jasło.

(Starostwo Powiatowe w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE