Informacje

Twórcom majowej Konstytucji – wdzięczni mieszkańcy gminy Brzyska

Wyjątkowy przebieg będą miały majowe uroczystości patriotyczne w Brzyskach. Miejscowy samorząd po raz pierwszy zdecydował się je zorganizować na większą skalę i ufundować ku pamięci twórcom Konstytucji 3 Maja obelisk z pamiątkową tablicą. Jej odsłonięcie nastąpi dokładnie w 222. rocznicę historycznych wydarzeń.

Cztery metry wysokości i blisko dziesięć ton wagi – głaz przywieziony prosto z kamieniołomu spod dukielskiej Lipowicy, który stanowi fundament obelisku, wkomponowuje się w otoczenie parku krajobrazowego przy zabytkowym zespole dworskim w Brzyskach. Dzisiaj robotnicy uwijali się z budową ścieżki i montażem okolicznościowej tablicy tak, aby zdążyć z czasem przed piątkiem.

Na tablicy, wykonanej przez zakład szklarski przy ulicy Kadyi’ego w Jaśle, umieszczono godło Rzeczpospolitej Polskiej i napis o treści: „W 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Jej Twórcom Wdzięczni mieszkańcy Gminy Brzyska. A.D. 3 maja 2013”. Obelisk wieńczyć będzie orzeł z rozpostartymi skrzydłami, który tuż przed punktem kulminacyjnym uroczystości zostanie zamontowany na szczycie głazu.

Rafał Papciak
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Wspólnie z Radą Gminy doszliśmy do wniosku, że w związku z tym, że na terenie naszej gminy nie ma żadnego miejsca pamięci narodowej, pod którym można by było zorganizować uroczystości rocznicowe z okazji świąt narodowych. Powstał właśnie pomysł, aby upamiętnić Twórców Konstytucji 3 Maja i sam fakt uchwalenia drugiej na świecie Konstytucji gwarantującej każdej warstwie społecznej określone prawa. Miejsce lokalizacji obelisku też jest nieprzypadkowe – to centralny i bardzo rozpoznawalny punkt gminy, gdzie odbywają się liczne festyny. Bardzo wiele osób przechodzi tędy i chcieliśmy, aby nasza idea była zauważalna nie tylko od święta, ale i na co dzień. Poprzez fakt, że przechodzi tędy młodzież do pobliskiej szkoły, chcielibyśmy także w ten sposób zaszczepiać w nich ideę patriotyzmu. – mówi Rafał Papciak, wójt gminy Brzyska.

Żywą manifestacją patriotyzmu będą rocznicowe uroczystości w Brzyskach. Rozpocznie je o godzinie piętnastej msza święta w miejscowym kościele parafialnym, po której władze samorządowe, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń działających na terenie gminy, mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście przejdą na plac przed Urzędem Gminy. Po odsłonięciu i poświęceniu obelisku nastąpią okolicznościowe przemówienia.

Na zakończenie organizatorzy zaplanowali przegląd pieśni patriotycznych „Witaj majowa jutrzenko”.

Obelisk
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W tym samym dniu na „Dzień Otwartej Strażnicy” zapraszają druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzyskach. Tutejsza jednostka otworzy na kilka godzin swoje boksy garażowe i zaprezentuje samochody ratowniczo-gaśnicze oraz specjalistyczny sprzęt wykorzystywany do udzielania pomocy ofiarom pożarów, nagłych wypadków czy innych zdarzeń losowych. Najmłodszych z pewnością ucieszy możliwość założenia strażackiego kasku, zaglądnięcia za kierownicę pożarniczej Scanii, zakupionej przez gminę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 i zrobienia sobie pamiątkowej fotografii.

To nie wszystkie atrakcje przygotowane przez organizatorów na trzydniową „Majówkę”. W środę o godzinie piętnastej obok zabytkowego dworku ze swoim recitalem wystąpi zespół Jeruzalem, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach. Dla dzieci przewidziano zabawy na dmuchanej zjeżdżalni oraz słodkości w postaci lodów, popcornu i waty cukrowej. W czwartek o godziny piętnastej – Święto Flagi.

Do mieszkańców gminy Brzyska zwracamy się z prośbą o udekorowanie swoich domów na czas długiego majowego weekendu narodowymi symbolami.

W imieniu swoim oraz Rady Gminy Brzyska serdecznie zapraszam zarówno mieszkańców gminy Brzyska, jak i mieszkańców powiatu jasielskiego na uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, które odbędzie się przed Urzędem Gminy w Brzyskach w piątek o godzinie 16:30. – zaprasza Rafał Papciak.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Twórcom majowej Konstytucji – wdzięczni mieszkańcy gminy Brzyska”

  1. A obok stoi pomnik Ryszarda Małego, który mocno przysłużył się okolicy. Ale jaki Ryszard taki pomnik.
    Czy nie należało by przenieść to architektoniczne cudo gdzieś w Nadole, bliżej posiadłości tego pana, niech codziennie na to patrzy i ze wstydu się spala.