Informacje

Zabierają się za remont drogi powiatowej między Brzyskami, a Błażkową

Do końca maja br. zniknie zagrożenie bezpieczeństwa kierowców omijających slalomem wyrwy w asfalcie pomiędzy Brzyskami, a Błażkową. Powiat jasielski, który zarządza drogą powiatową nr 1313R, wyłonił już wykonawcę prac remontowych. Za niespełna pół miliona złotych zostanie położona nowa nawierzchnia asfaltowa, która zrekompensuje koszmar kierowców pokonujących codziennie ten ważny dla skomunikowania naszego regionu trakt drogowy.

Rafał Papciak
Rafał Papciak: Jako wójt gminy Brzyska jestem bardzo zadowolony z faktu, że zostaliśmy docenieni przez powiat jasielski i zostaliśmy ujęci w planie remontowym. Zwłaszcza, że ten odcinek drogi łączy dwie największe miejscowości w naszej gminie. Mianowicie Błażkową i Brzyska. Poniekąd jest to droga tranzytowa. Wiele osób mając do wyboru przejazd drogą krajową nr 73 i później przejazd przez Jasło, wybiera skrót tą drogą przez most na rzece Wisłoce pomiędzy Kołaczycami, a Kłodawą. Później przez Lipnicę i Bączal na Skołyszyn i Nowy Sącz.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Remontowany będzie ponad kilometrowy odcinek drogi powiatowej nr 1313R Jasło – Błażkowa – granica województw – (Jodłowa) w kilometrze 11+980 – 13+090, czyli jadąc od strony Jasła od mostku za skrzyżowaniem z drogą powiatową nr 1835R Kołaczyce – Brzyska – Brzyska przez wieś i drogą gminną w kierunku miejscowego Urzędu Gminy do mostku na pograniczu miejscowości: Brzyska i Błażkowa.

Mieszkańcy zabiegali o remont „powiatówki” już od 2004 roku. Asfalt w tym miejscu pochodzi z 1967 roku i od tamtego czasu podejmowane były jedynie próby łatania licznych dziur, które żeby ominąć kierowcy musieli zwalniać, żeby nie uszkodzić zawieszenia swoich pojazdów. Niektórzy wybierali jazdę slalomem, tym samym stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Do tego doszły jeszcze zniszczenia wyrządzone w 2010 roku przez podniesiony poziom wód przepływającego w pobliżu potoku.

Wreszcie przyszedł czas na gruntowną modernizację. Wprawdzie to tylko ponad kilometrowi odcinek z dłuższego fragmentu drogi, ale jakże ważne przedsięwzięcie.

Na pewno poprawi to bezpieczeństwo z racji tego, że w chwili obecnej na tej drodze jest tak dużo dziur i była tak często łatana, że sama w sobie stwarza zagrożenie. – podkreśla wójt gminy Brzyska Rafał Papciak.

Rafał Papciak
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Przedmiotowy odcinek drogi został ujęty w realizowanym przez Starostwo Powiatowe w Jaśle projekcie pod nazwą „Odbudowa powiatowej infrastruktury drogowej na terenie Powiatu Jasielskiego”. Zadanie to jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

W ramach inwestycji zostanie położona nowa nawierzchnia asfaltowa.

Odmulanie rowów wzdłuż drogi powiatowej odbyło się w zeszłym roku. Zostanie wykonany remont samej nawierzchni. Niestety, w planach nie ma chodnika z racji tego, że środki pochodzą z programu usuwania skutków klęsk żywiołowych, więc one są przeznaczone tylko na odbudowę istniejącej infrastruktury. Nie są środkami inwestycyjnymi. Jest to droga bardzo uczęszczana, alternatywa do krajowej „73”, więc ilekroć na drodze krajowej ma jakieś zdarzenie wtedy praktycznie ruch odbywa się drogą powiatową nr 1313R. – mówi Rafał Papciak.

Przewidziano również ustawienie tablicy informacyjno-pamiątkowej.

Przetarg na roboty budowlane wygrała SKANSKA S.A. z Warszawy, której oferta opiewała na kwotę 491 153,76 złotych.

W imieniu swoim, mieszkańców gminy Brzyska oraz wszystkich użytkowników tej drogi chciałbym podziękować Zarządowi Powiatu w Jaśle na czele ze starostą jasielskim Adamem Kmiecikiem za to, że na naszą drogę znalazły się środki i zostanie wyremontowana. – podkreśla.

Droga powiatowa nr 1313R
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Droga powiatowa nr 1313R
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Droga powiatowa nr 1313R
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Droga powiatowa nr 1313R
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Droga powiatowa nr 1313R
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Droga powiatowa nr 1313R
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Miejscowy samorząd ma już kolejne apetyty na remonty dróg powiatowych biegnących przez gminę Brzyska.

Mam nadzieję, że za tym remontem pójdą kolejne remonty dróg powiatowych na terenie naszej gminy, które są w nie najlepszym stanie. Należałoby zwrócić uwagę na drogę Kołaczyce-Brzyska przez wieś, która po wybudowaniu mostu na rzece Wisłoce stała się też bardzo uczęszczaną. Kolejna droga to Wróblowa-Lipnica Górna, która dzięki temu, że powstała droga przez Bączal Dolny służy zwiększonemu ruchowi. Liczę na to, że w najbliższej przyszłości powiat jasielski będzie myślał o remontach tych dróg. – dorzuca wójt.

Póki co, kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Remont będzie prowadzony przy normalnym ruchu ulicznym i według przyjętego harmonogramu ma się zakończyć do 31 maja br. Prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na oznakowanie w miejscu trwania prac budowlanych.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE