Informacje

OSP w Nawsiu Kołaczyckim czeka na nowy samochód ratowniczo-gaśniczy

Firma „Dragon” s.c. z Dąbrowy Górniczej zajmująca się zabudową pojazdów pożarniczych wygrała przetarg na dostawę lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Nawsiu Kołaczyckim. Za kwotę prawie 150 tysięcy złotych dostarczy do miejscowej jednostki fabrycznie nowego Forda Transita, który zastąpi stacjonujący tu ponad dwudziestoletni wóz bojowy.

OSP Nawsie Kołaczyckie
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Miejscowość Nawsie Kołaczyckie leży w terenach narażonych przy nasilonych opadach deszczu na podtopienia, zalania gospodarstw domowych. Jednostka bierze udział przy tego typu zdarzeniach, jak również pożarach i pożarach traw. Jednostka może być również zadysponowana do tego typu działań na terenie innych miejscowości gminy Kołaczyce. Prowadzenie działań przy użyciu obecnie posiadanego samochodu jest znacznie utrudnione. Zakup samochodu jest zasadny. Ma on zastąpić mocno wyeksploatowany będący aktualnie na wyposażeniu. – informuje burmistrz miasta i gminy Kołaczyce Małgorzata Salacha.

Druhowie z Nawsia Kołaczyckiego dysponują obecnie określanym w nomenklaturze strażackiej lekkim samochodem ratowniczo-gaśniczym na podwoziu UAZ 3741, wyprodukowanym w 1990 roku. Jak na tamte czasy był marzeniem niejednej jednostki, dziś praktycznie nie spełnia żadnych wymagań pod względem parametrów technicznych, wyposażenia pożarniczego czy bezpieczeństwa i komfortu ratowników zdążających do działań ratowniczych.

Tym bardziej, że obok miejscowej remizy przepływa niegroźny na co dzień potok, który trzy lata temu dał się we znaki i podczas gwałtownych opadów deszczu wystąpił z brzegów, uszkadzając sprzęt strażacki.

Niezawodny sprzęt to dzisiaj podstawa dla strażaków. Nawet, jeśli – tak jak w przypadku Nawsia Kołaczyckiego – wyjeżdża do zdarzeń sporadycznie, kilka razy w roku.

OSP Nawsie Kołaczyckie
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dzięki pozyskanym funduszom, jeszcze w tym roku uda się wymienić samochód na nowy. Koszt po przetargu wyniósł 149 900,00 złotych. Środki na ten cel pochodzą z trzech źródeł: miasta i gminy Kołaczyce (77 900,00 złotych), Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie (50 000,00 złotych) oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie (22 000,00 złotych).

Będzie to Ford Transit z zabudową kontenerową. Samochód przystosowany do przewozu sześciu ratowników (łącznie z kierowcą). Przedział pasażerski będzie wyposażony w: podłogę z wykładziną antypoślizgową, szyby o wysokiej zdolności filtrowania, szyby w drzwiach przednich regulowane elektrycznie, szyby w drzwiach tylnych przesuwane, ogrzewanie w części osobowej samochodu, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa na przednich i tylnich fotelach czy półkę ułatwiającą czytanie mapy i lampkę oświetlającą zamontowaną na miejscu dowódcy.

Komfort pracy odczuje także sam kierowca: pojazd ma być wyposażony w układ kierowniczy ze wspomaganiem, hamulce tarczowe na obu osiach, systemy poprawiające bezpieczeństwo jazdy (ABS i ESP), poduszkę powietrzną, regulowany w trzech płaszczyznach fotel, komputer pokładowy, lusterka podgrzewane i regulowane elektrycznie oraz zdalnie sterowany centralny zamek z immobiliserem.

Zabudowa pożarnicza wykonana z materiałów odpornych na korozję i ułatwiająca ratownikom pracę w rękawicach ochronnych. Ma być przystosowana również do pracy w warunkach nocnych, przy zastosowaniu energooszczędnego oświetlenia typu LED.

Zgodnie ze specyfikacją przetargową samochód zostanie wyposażony w: wysokociśnieniowy agregat wodno-pianowy (o wydajności pompy 40 l/m), zbiornik wody (o pojemności 300 litrów z dozownikiem na środek pianotwórczy), linię szybkiego natarcia z prądownicą pistoletową wodno-pianową o regulowanej wydajności z prądem zwartym i rozproszonym, hak typu kulowego z tyłu pojazdu do holowania przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony, światła przeciwmgielne.

Będzie spełniał wymogi dla samochodów ratowniczo-gaśniczych przeznaczonych dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej – belkę świetlną z napisem „STRAŻ” zamontowaną na dachu, lampę błyskową z tyłu pojazdu, lampy kierunkowe zamontowane w przedniej atrapie (w technologii LED) oraz oznakowanie numerami operacyjnymi z tyłu i po bokach.

Termin realizacji zamówienia upływa 12 września br.

W bieżącym roku planowanych jest zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP w Kołaczycach. Na obecnym etapie są czynione starania zarówno przez jednostkę OSP w Kołaczycach, jak i gminę Kołaczyce w celu pozyskania środków finansowych na realizację tego zadania. W większości jednostek z terenu gminy Kołaczyce na przestrzeni kilku lat tabor samochodowy został odnowiony. Są jednak jednostki, np OSP w Bieździedzy, w których w przyszłości będzie zachodzić potrzeba wymiany samochodów pożarniczych. Nowy, lepszy sprzęt to skuteczna prewencja oraz skuteczne działanie w sytuacjach kryzysowych. Trudno na dzień dzisiejszy stwierdzić kiedy to nastąpi. Zależy to od kondycji finansowej gminy, jak również skutecznego dążenia jednostek do pozyskania środków zewnętrznych (ZG ZOSP RP, KG PSP). – usłyszeliśmy w Urzędzie Miasta i Gminy Kołaczyce.

Damian Palar, współpraca: Daniel Baron
redakcja@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE