Kultura | rozrywka | edukacja

Na osiedlu Mickiewicza: bezpieczeństwo i integracja na rodzinnym pikniku

Bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych było motywem przewodnim sobotniego pikniku rodzinnego zorganizowanego na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Jak odpowiedzialnie poruszać się w ruchu ulicznym, jak fachowo udzielić pomocy nieprzytomnej osobie, jaki numer telefonu alarmowego wybrać w razie nagłego zagrożenia, czy w jakie elementy powinien być wyposażony rower, by mógł poruszać się po drogach publicznych – opowiadali i o tym i prezentowali prawidłowe nawyki przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji zajmujących się tą tematyką.

II Piknik Osiedlowy na MOSiRze
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Bezpieczne osiedle” – to hasło przyświecające drugiemu już piknikowi rodzinnemu na osiedlu Mickiewicza. – W tamtym roku hasłem była „bezpieczna droga do szkoły”. A więc były różne prelekcje na temat bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, konkursy na ten temat i w związku z tym dla dzieci były pewne upominki o charakterze szkolnym. W tym roku wymyśliliśmy inne hasło: „bezpieczne osiedle”. Chodzi nam o to, aby ludzie umieli się zachować w pewnych sytuacjach kryzysowych. Był pokaz straży pożarnej, panie ze Szpitala Specjalistycznego w Jaśle instruowały uczestników jak udzielać pierwszej pomocy. W związku z tym, że tematem jest bezpieczeństwo, dzieci otrzymały oprócz słodyczy również odblaski i gadżety, które pozwolą im być bardziej widocznym na drodze. – mówi Mariusz Świątek, współorganizator imprezy.

Wielką frajdą byli strażacy. Polewali dzieciaki wodą, co sprawiło im dużo radości. – dorzuca Wacław Dusza, radny miejski i przewodniczący Zarządu Osiedla Jasło-Mickiewicza. Faktycznie, maluchy ustawiały się przed wozem bojowym jasielskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w kolejce, by móc założyć sobie hełm czy podać prąd wody ze strażackiego węża. Tuż obok mogły usiąść za kierownicą radiowozu Policji czy Straży Miejskiej i włączyć syrenę alarmową. Przy okazji mundurowi instruowali je jak bezpiecznie spędzić ostatnie tygodnie wakacji.

Prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki przygotował dla najmłodszych gry i zabawy zręcznościowe. Opowiedział też o tym, w jakie elementy powinien być wyposażony rower, by spełniał ustawowe wymogi dopuszczenia go do ruchu po drogach publicznych, a także o idei noszenia światełek odblaskowych.

Jednym z naszych priorytetowych zadań jest działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego chętnie włączamy się we wszelkie inicjatywy z tym związane. Takie pikniki, które licznie skupiają całe rodziny, to doskonała okazja do propagowania prawidłowych nawyków i zachowań na drogach publicznych. – podkreśla.

Mariusz Świątek
Mariusz Świątek: Po raz drugi zorganizowaliśmy piknik rodzinny. Przygrywa orkiestra, jest dużo atrakcji głównie dla najmłodszych. Chcemy, aby dzieci się bawiły wspólnie, rodzice to nadzorują. Dla dorosłych jest kawa i ciasto, dla dzieci paczki. Mam nadzieję, że ta impreza będzie kontynuowana.

Z kolei panie pielęgniarki ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z Izbą Przyjęć Szpitala Specjalistycznego w Jaśle: Lucyna Gajecka i Agnieszka Sysoł przedstawiły na fantomach schemat resuscytacji krążeniowo-oddechowej. – Była kolejka chętnych, a więc na pewno jest to potrzebne. – uśmiecha się Mariusz Świątek.

Jak przyznaje, piknik ma również charakter integracyjny. – Naszym celem jest zachęcenie ludzi mieszkających na osiedlach Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, żeby wyszli z domów i spotkali się. Na takich imprezach człowiek dowiaduje się jakich ma sąsiadów, kto mieszka w bloku obok, jest okazja porozmawiać, podać sobie rękę. Dzieci się znają, bo się wspólnie bawią natomiast my dorośli często nie znamy sąsiada z sąsiedniego bloku. Mijamy się najczęściej w drodze do pracy gdzieś na ulicy. Tu jest okazja zobaczyć jaką jesteśmy wspólnotą. – mówi.

Mariusz Świątek dodaje, że imprezę udało się zorganizować dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu wielu osób i instytucji oraz liczy na kontynuowanie idei w latach kolejnych. – Głównym patronem jest Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa, a obiektów użycza nam po raz drugi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jaśle. Wsparcia udzieliły takie instytucje jak Państwowa Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska, Szpital Specjalistyczny, burmistrz miasta Jasła, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego oraz sponsorzy, których jest szeroka lista. Każdy z nich, w miarę swoich możliwości, przekazał środki na to, aby ufundować dzieciom upominki i nagrody. – dodaje.

Piknik prowadził Waldemar Piórek.

Organizatorzy i sponsorzy II Pikniku Rodzinnego „Bezpieczne Osiedle”: Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Jasielski Dom Kultury, Zarząd Osiedla Jasło-Mickiewicza, Burmistrz Miasta Jasła, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Jasło, Państwowa Straż Pożarna w Jaśle, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, Szpital Specjalistyczny w Jaśle, Ochrona Zdrowia dr Artur Sadzikowski, Jasielska Sieć Sklepów MPM, Wiesław Okarma, Bar „Pod Papugami”, Piekarnia Celina Kozak, Studio Tańca „Podkarpacie”, Powszechny Zakład Ubezpieczeń Oddział Jasło, Kawiarenka „Grubcio”, ING Bank, Astra Słodycze, Piekarnia „Pyszotka”, Delikatesy „Centrum” przy ulicy Szkolnej, Eurocash.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ: II Piknik Rodzinny „Bezpieczne Osiedle”

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE