Informacje

Łukasiewicz marką turystyczną Jasła?

Do Jasła, miasta związanego z Ignacym Łukasiewiczem, który 160 lat temu dal podwaliny światowemu przemysłowi naftowemu i gazowniczemu, zjechali dzisiaj podkarpaccy farmaceuci. Przez dziesięć lat prowadził w centrum miasta aptekę, która w najbliższej przyszłości zostanie odtworzona za pomocą nowoczesnych środków multimedialnych i udostępniona dla zwiedzających.

Co można zrobić, aby starsi ludzie lepiej przestrzegali zaleceń lekarskich? Jakie zagrożenia niesie wielolekowość, a jakie – niesystematyczne przyjmowanie leków? Jaka jest rola farmaceutów w starzejącym się społeczeństwie? Co trzeba wiedzieć, by skuteczniej komunikować się ze starszym pacjentem? Na te pytania starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy konferencji zorganizowanej w siedzibie Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle pod hasłem „Apteka Łukasiewicza, czyli człowiek w centrum uwagi”. Jej organizatorami byli: Fundacja Instytut Łukasiewicza z Krakowa, Miasto Jasło oraz Naukowa Fundacja Polpharmy.

W bieżącym roku przypada 160. rocznica powstania światowego przemysłu naftowego i gazowniczego, którego podwaliny przypisywane są postaci Ignacego Łukasiewicza. Dużo czasu poświęcono dzisiaj postaci znanego farmaceuty, który w latach 1857-1867 w jednej z kamienic w Rynku prowadził aptekę. Obecnie jedynym trwałym śladem jej istnienia jest zamontowana na frontonie budynku pamiątkowa tablica, ale w przyszłości ma to się zmienić.

Władze miasta podjęły starania, aby na kilkudziesięciu metrach kwadratowych utworzyć w tym miejscu centrum multimedialne „Apteka Łukasiewicza” połączone z punktem informacji turystycznej. Firmie zewnętrznej zlecono przygotowanie wizualnej koncepcji aranżacji stałej ekspozycji, której premierowa prezentacja miała miejsce podczas dzisiejszej konferencji.

Wnętrze apteki z lat 1905-1910
Wnętrze apteki z lat 1905-1910. Rep. Muzeum Regionalne w Jaśle.
Fot. © www.ignacylukasiewicz.pl

Roman Surkont z Agencji Interaktywnej BOZANTA, który we współpracy z agencją TWÓRCZA10 opracował zarys „Apteki Łukasiewicza”, mówi o wstępnych założeniach projektu:

Ekspozycja ma przedstawiać historię i naukę w sposób nowoczesny i ciekawy, dlatego wprowadzimy zabawę poprzez gry i eksperymenty. Będziemy łączyć tę ekspozycję z punktem informacji turystycznej tak, żeby osoba, która tam wejdzie, dowiedziała się nie tylko o samym Łukasiewiczu, ale i samym regionie. Jasło stanowi geograficzne centrum w stosunku do pozostałych ekspozycji muzealnych, dlatego będzie to fajny punkt wypadowy do dalszych wędrówek. Nastawiamy się na wykorzystanie multimediów przez co możemy przyciągnąć w nietypowy dla standardowych ekspozycji muzealnych sposób również młodzież. Mam nadzieję, że do nich też trafimy. Po kupieniu biletu zupełnie jak w Centrum Nauki Kopernik będzie pełna swoboda przemieszczania się po obiekcie. Liczmy, że ludzie będą chcieli samodzielnie odkrywać tą naukę i samodzielnie eksperymentować.

Uwagę potencjalnego odwiedzającego to miejsce ma przykuwać zmodernizowana witryna wejściowa, wyróżniająca obiekt na tle innych lokali znajdujących się w pobliżu, z przestrzennym banerem wizualnym, na którym zostanie umieszczone kolorowe logo placówki. Na ścianie wewnątrz muzeum zostanie umieszczony telewizor LCD, na którym przez całą dobę będą wyświetlane informacje o patronie obiektu i atrakcjach turystycznych regionu.

Przebudować trzeba będzie również samo wnętrze.

Całościowo to jest 85 metrów kwadratowych. Część ekspozycyjna zajmuje około 65 metrów kwadratowych. Będziemy chcieli dokonać zmian przestrzennych i usunąć obecne ścianki działowe tak, żeby powiększyć naszą przestrzeń ekspozycyjną o dodatkowe 9 metrów kwadratowych. Następnie będziemy przebudowywać to pomieszczenie tak, aby nakierować ruch zwiedzających i podzielić je na trzy części. Pierwsza część to punkt informacji turystycznej, gdzie będzie można dowiedzieć się nie tylko o ekspozycji, ale również o regionie, a dodatkowo kupić pamiątki, foldery związane z regionem i samą osobą Łukasiewicza. Drugie pomieszczenie, które nazwaliśmy roboczo „historyczno-naukowym”, będzie zawierało część ekspozycji multimedialnych. Tam będzie można dowiedzieć się o biografii Łukasiewicza, ale również będziemy przekierowywać uwagę na eksponaty w innych muzeach w okolicy. Trzecie pomieszczenie to część eksperymentalna, gdzie będzie kilka ekspozycji multimedialnych, które będą nastawione na samodzielne odkrywanie wiedzy, eksperymentowanie, zdobywanie samodzielne nowych doświadczeń. Oprócz tego musimy zapewnić miejsce socjalne dla pracownika. – powiedział Surkont.

WIZUALIZACJA
Wizualizacja © Agencja Interaktywna BOZANTA
WIZUALIZACJA
Wizualizacja © Agencja Interaktywna BOZANTA
WIZUALIZACJA
Wizualizacja © Agencja Interaktywna BOZANTA

Leszek Znamirowski, wiceburmistrz miasta szacuje, że na realizację całego przedsięwzięcia potrzeba około 300-400 tysięcy złotych. Samorząd ma wystąpić do Rady Miejskiej o zabezpieczenie niezbędnych środków finansowych w przyszłorocznym budżecie.

My nie mamy za wiele zabytkowych obiektów. Musimy uatrakcyjnić swoje miasto między innymi poprzez tą aptekę, która nie będzie posiadała cennych eksponatów, ponieważ z tej epoki zachowało się niewiele, natomiast będziemy mogli ją uatrakcyjnić poprzez multimedia. Owszem, jest to projekt bardzo kosztowny, ale Krosno posiada Centrum Dziedzictwa Szkła, Sanok skansen. My powinniśmy pójść w aptekę multimedialną. – powiedział.

Apteka Łukasiewicza jest jednym z elementów realizowanego przez miasto Jasło projektu pod hasłem „Miasto wiedzy”. Tworzy go szereg przedsięwzięć, m.in. funkcjonujący od kilku sezonów Jasielski Uniwersytet Dziecięcy, ale też nowo powstałe pomysły jak Jasielskie Towarzystwo Naukowe im. Łukasiewicza czy Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM.

Chcielibyśmy w najbliższym czasie uruchomić to, o czym mówimy od dłuższego czasu, czyli Aptekę Łukasiewicza – obiekt muzealno-turystyczny z multimedialną prezentacją dorobku Ignacego Łukasiewicza, ale też w odniesieniu do nowoczesnej chemii. Myślę, że Jasło zasługuje na to, żeby oprócz tablicy na ścianie budynku, w którym mieściła się historyczna apteka, miało właśnie to miejsce w taki sposób zrealizowany. To jest nasz najszybszy cel do osiągnięcia. Kolejnym będzie utworzenie Centrum Łukasiewicza, małego Centrum Kopernik, w którym we właściwy sposób będzie można promować naukę i pokazywać historię związaną z Łukasiewiczem. – podkreślił burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.

Szczegóły konferencji w naszej relacji dźwiękowej:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE