Kultura | rozrywka | edukacja

Kocham Cię jak Irlandię, czyli Kobranocka w Jaśle (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza na koncert zespołu Kobranocka, który odbędzie się 16 listopada br. o godzinie 18.00. Podczas występu grupa wykona m.in. utwory takie jak: „Hipisówka”, „List z pola boju,” „Niech żyje rewolucja” „Nikomu nie wolno się z tego śmiać” oraz najbardziej znany „Kocham Cię jak Irlandię”.

KOBRANOCKA

Kobranocka to toruński zespół, który na polskiej scenie muzycznej działa od blisko 30 lat. Powstał w 1984 roku, a już w sierpniu 1985 roku muzycy zagrali pierwszy koncert. Liderem grupy jest „Kobra” – Andrzej Kraiński, wokalista i gitarzysta. Drugim założycielem kapeli był Jacek Bryndal, znany też jako „Atrakcyjny Kazimierz”. Na stałe w zespole zacumował także Piotr „Wysol” Wysocki, a po wielu latach grania z muzykami drugim gitarzystą został Jacek Moczadło. Bardzo ważnym członkiem – założycielem jest tekściarz zespołu Andrzej Michorzewski, ordynator oddziału zamkniętego szpitala psychiatrycznego.

Kobranocka w latach 1986 – 2005 sześciokrotnie wystąpiła na festiwalu w Jarocinie. Bardzo ważną płytą w ich dyskografii jest pierwsza – „Sztuka jest skarpetką kulawego”. Jednak sukces muzykom przyniosła piosenka „Kocham Cię jak Irlandię” z płyty „Kwiaty na żywopłocie”. Kolejnym hitem była „Hipisówka” z krążka „Po nieboskłony”. Zespół współpracował również z takimi sławami polskiej sceny muzycznej jak: Kasia Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Martyna Jakubowicz czy Anja Orthodox. Ich glosy można usłyszeć na albumach: „Po nieboskłony” oraz „Niech popłyną łzy”.

Kobranocka gra muzykę odwołującą się do punk rocka z mocno pacyfistycznymi tekstami, których cechą charakterystyczną (pisanych zwykle przez Andrzeja Michorzewskiego – psychiatrę z zawodu) jest abstrakcyjna metaforyka.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Kocham Cię jak Irlandię, czyli Kobranocka w Jaśle (zapowiedź)”