Kultura | rozrywka | edukacja

Orszak Trzech Króli w Jaśle (zapowiedź)

6 stycznia 2014 roku po raz pierwszy ulicami Jasła przejdzie Orszak Trzech Króli. Tym samym nasze miasto dołączy do grona 150 innych miast w Polsce i na całym świecie, w których w tym dniu odbędą się uliczne jasełka.

Zrzut ekranowy ze strony Orszak.org

Orszak wyruszy 6 stycznia w południe spod Kościoła OO. Franciszkanów. Poprowadzą go Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Trasa orszaku przebiegać będzie ulicami 3 Maja, Kołłątaja, Kościuszki do Rynku. Na drodze przemarszu umiejscowiono trzy punkty gdzie ogrywane będą sceny nawiązujące do charakteru wydarzenia: na schodach Sanktuarium Świętego Antoniego, przy Jasielskim Domu Kultury oraz na scenie umiejscowionej na jasielskim rynku, gdzie odbędą się występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych oraz wspólne kolędowanie.

Trwają gorączkowe przygotowania do tego wydarzenia, przygotowywane są scenariusze, szyte są stroje, a młodzi aktorzy ćwiczą swoje role. Jaślanie mogą również powalczyć o wielbłądy! Fundacja „Orszak Trzech Króli” ogłosiła konkurs, w którym mieszkańcy miasta o największej liczbie oddanych głosów będą mogli gościć te zwierzęta. Głosować można za pośrednictwem strony internetowej: http://orszak.org/glosuj-na-wielblada/. Głosy można oddawać do 15 grudnia. W wydarzeniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Jasła. Współorganizatorami wydarzenia są: Fundacja „Orszak Trzech Króli”, Miasto Jasło, Parafia św. Stanisława BM, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 4 oraz Gimnazjum nr 1 w Jaśle.

***

Fundacja „Orszak Trzech Króli” jest pomysłodawcą wydarzenia, zabiega też o to, aby każdy Orszak miał również wymiar charytatywny – od 5 lat zebrane podczas orszaków datki trafiają do zdolnych dzieci i młodzieży ze źle sytuowanych materialnie rodzin. Orszak współpracuje w tym zakresie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia. Fundacja pomaga innym miastom, chcącym zorganizować Orszak w swoich lokalnych społecznościach, poprzez nieodpłatną wysyłkę barwnych sztandarów, papierowych koron dla uczestników, dofinansowuje również druk śpiewników z kolędami. To te elementy stały się dobrze rozpoznawalnymi elementami każdego Orszaku. Od roku 2013 nieodłącznym atrybutem Orszaku są również kolorowe naklejki z wizerunkiem Trzech Króli, które stały się kolejną miłą pamiątką z jego przejścia. Na 6 stycznia 2014 przygotowano milion naklejek dla uczestników Orszaku. Szczegóły na stronie: http://orszak.org/.

Piotr Chojecki
rzecznik prasowy jasielskiego Orszaku Trzech Króli

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Orszak Trzech Króli w Jaśle (zapowiedź)”

  1. Amonie Ra – Jesteś istotnie debilem, a nawet lepiej – wszystkim co możne sobie dopasować od A…do Z ! Reprezentujesz: brak kultury i społecznej wyobraźni życia,
    Lepiej wyjedź do Niemiec ,gdzie być może – w co wątpię – będzie ci lepiej niż
    w Jaśle , wśród 4o tysięcy inaczej myślących mieszkańców. Kup bilet tylko w jedną
    stronę. Z e g n a j !

  2. Żenada ! Małpowanie dziadostwa i debilizm. Może należy się postarać aby Jasło było jednym z kilku tysięcy miast w których ŻYJE SIĘ NORMALNIE (zarobki na poziomie Niemiec, rozwinięty przemysł zapewniający mieszkańcom pracę i GODNE życie) a nie takie duperele i następne ŻEBRY !? Kuśwa, niedługo nic mi nie zostanie z mojej grudniowej i styczniowej pensji bo takiej KUMULACJI ŻEBRAKÓW to nie ma w żadnych innych miesiącach !!! NA szpital, wosp, „szlachetna paczka”, itp., itd. Naklejki, serduszka, h… muje, dzikie węże wsadźcie to sobie w … Ciekawe jakie są koszty druku i przygotowania tego wszystkiego. Bo gratis to na pewno żadna fundacja tego nie zrobi !!