Kultura | rozrywka | edukacja

,,Pierwsza Gwiazda” (zapowiedź)

Burmistrz Miasta Jasła zaprasza na wigilijną inscenizację z udziałem artystów Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”, która odbędzie się 22 grudnia 2013 r. (niedziela) o godz. 15.30 na jasielskim Rynku.

(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

„Pierwsza Gwiazda” to dynamiczny happening uliczny utrzymany w klimacie wigilijnym XIX-wiecznej Polski. Cały spektakl podzielony jest na 3 części, z których każda odbywa się w innym miejscu. Aktorzy podróżują pośród widzów z ruchomym stołem wigilijnym niczym kuglarze na średniowiecznym zamku. Porywający charakter widowiska, które jest otwarte na publiczność powoduje, że sztuka zatraca granicę pomiędzy sceną a widownią, między widzem, a aktorem. Wszyscy razem tworzą zaskakujący spektakl. We wspólnie wyczarowanym świecie widzowie będą mogli wcielić się w postacie mieszczan, przygotować potrawę wigilijną, nakryć stół świąteczny wespół z artystami.

W widowisku nie zabraknie współczesnych motywów, a mowa tu o śnieżynkach i św. Mikołaju z tym, że tym razem nie przyjadą oni saniami, a przyjdą na szczudłach. Spektakl barwny z elementami pirotechniki scenicznej i muzyką na żywo, a co najważniejsze edukujący w niebanalny sposób.

Całe widowisko to trzy 20 minutowe sekwencje w których bierze udział 9 artystów, „magiczny” stół wigilijny na kołach i oczywiście publiczność. Artyści w rolach mieszczan, czartów, śnieżynek i św. Mikołaja przybliżą mało znane dotąd zwyczaje wigilijne oraz przysłowia i przeniosą nas w magiczny świąteczny świat.

Scenariusz i reżyseria: Piotr Kulczyk
Występują: Paulina Nowicka, Pamela Leończyk, Szymon Maziarz, Weronika Rajca, Magdalena Matyjanowska, Jakub Zydlewski, Piotr Kulczyk, Andrzej Bratnik, Marek Witkowski

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “,,Pierwsza Gwiazda” (zapowiedź)”

  1. Przyjechaliśmy z mężem do rodziny na Święta i poszliśmy na rynek w Jaśle i co się okazało?
    Trafiliśmy na niesamowita imprezę plenerową w w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”. Widowisko było zatytułowane „Pierwsza Gwiazda”
    Jesteśmy z Wrocławia i widzieliśmy już sporo tego typu inscenizacji ale ta była po prostu wyjątkowa. Był taki niesamowity świąteczny klimat jak na filmach…..ah rozmarzyłam się.
    Byli szczudlarze,anioły,diabełki,Mikołaj,muzyka na żywo i wspaniali aktorzy którzy prowadzili konkursy z publicznością. Na koniec rozświetliła się magiczna choinka, takimi kolorowymi ognikami to było po prostu przepiękne. Całuje Jasło i aktorów z Krakowa