Informacje

Dodatkowe środki na „schetynówki”. Dokończą drogę w strefie warzyckiej?

Podkarpackie samorządy mogą liczyć na większą pulę pieniędzy na budowę i modernizację dróg lokalnych – poinformowała w piątek Małgorzata Oczoś-Błądzińska, rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego. Środki mają pochodzić z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, którego budżet na 2014 rok – decyzją Senatu – został powiększony o 650 milionów złotych w skali całego kraju.

Budowana droga w strefie warzyckiej. W tle nowo powstająca fabryka mebli.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Do realizacji zadań w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na Podkarpaciu w 2014 roku zgłoszono 96 projektów: 33 obejmujące drogi powiatowe i 63 obejmujące drogi gminne. Ze względu na okrojone środki finansowe, na ostatecznej liście inwestycji zakwalifikowanych do uzyskania rządowej pomocy finansowej zostało zakwalifikowanych dziesięć, w tym powiatu jasielskiego na dokończenie przebudowy prawie dwukilometrowego odcinka drogi powiatowej nr 1837R Kołaczyce – Sieklówka – Lubla (1,7 miliona złotych dotacji, przy wkładzie własnym 1,9 miliona złotych).

Dzisiaj rzeczniczka wojewody poinformowała, że Senat przyjął uchwałę w sprawie ustawy budżetowej na 2014 rok, zwiększając środki na realizację popularnych „schetynówek”. Po zatwierdzeniu poprawek przez Sejm, do rozdysponowania w skali całego kraju będzie 900 milionów złotych.

Na Podkarpaciu na liście zadań zgłoszonych przez samorządy i zaakceptowanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji znalazło się 10 inwestycji. 3 drogi powiatowe i 7 dróg gminnych uzyskały dofinansowanie w ramach pierwotnie przydzielonej kwoty. Z wstępnych wyliczeń Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że dodatkowe środki, a także oszczędności poprzetargowe pojawiające się w trakcie realizacji inwestycji, mogą pozwolić na sfinansowanie wszystkich zadań zgłoszonych wojewodzie podkarpackiemu do realizacji w bieżącym roku i pozytywnie ocenionych przez komisję do spraw oceny wniosków. Jest to 96 projektów (33 dotyczące dróg powiatowych oraz 63 dotyczące dróg gminnych). – powiedziała Małgorzata Oczoś-Błądzińska.

Dodatkowe środki pozwoliłyby na realizację czterech zadań zgłoszonych przez samorządy powiatu jasielskiego, w tym dokończenie budowy 695-metrowego odcinka drogi gminnej o symbolu KDL 1 w Jaśle (prawie 1,1 miliona złotych dofinansowania). To kluczowe przedsięwzięcie dla Jasła na 2014 rok. Planowany trakt będzie łącznikiem drogi krajowej nr 28 (poprzez ulicę Fabryczną) z terenami inwestycyjnymi miasta oraz budowaną fabryką mebli Grupy Nowy Styl, która ma być oddana do użytku w trzecim kwartale bieżącego roku.

W ubiegłym roku udało się wykonać roboty ziemne, na ten pozostały prace przy wykonaniu konstrukcji drogi, ułożeniu warstwy asfaltowej, wybudowaniu jednostronnego chodnika o nawierzchni z kostki betonowej oraz wykonanie rowów odwadniających. Prace miałyby się zakończyć wraz z otwarciem fabryki.

Pozostałe gminy, które zgłosiły swoje projekty do programu, to: Skołyszyn (remont drogi gminnej „Dworki” w miejscowościach Jabłonica i Lipnica Górna na odcinku 1,8 kilometra) – dotacja 346 tysięcy złotych; Kołaczyce (przebudowa drogi gminnej Nawsie Kołaczyckie – Nadleśnictwo do Krzyża na odcinku 315 metrów) – dotacja 401 tysięcy złotych oraz Tarnowiec (przebudowa drogi gminnej Glinik Polski – Piotrówka na odcinku 942 metrów) – dotacja 172 tysiące złotych.

Aby otrzymać dofinansowanie z budżetu państwa, samorządy muszą potwierdzić chęć realizacji poszczególnych projektów.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE