Kultura | rozrywka | edukacja

Jasło na rzecz WOŚP (zapowiedź)

WOŚP 2014 w Jaśle

Ponad trzystu wolontariuszy wyjdzie w niedzielny poranek na ulice Jasła i okolicznych miejscowości, by kwestować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Symboliczna „złotówka”, która trafi do każdej puszki, będzie przeznaczona w tym roku na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.

WOŚP 2014 w Jaśle
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Kolejny rok z rzędu Jasło przyłącza się do idei publicznej zbiórki pieniędzy, którą dwadzieścia dwa lata temu zapoczątkowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na czele z Jurkiem Owsiakiem. Ponad trzystu wolontariuszy wyposażonych w specjalne identyfikatory i puszki kwestorskie, którzy tradycyjnie już kwestować będą w drugą niedzielę stycznia, będzie można zobaczyć nie tylko w samym mieście, gdzie mieści się główny sztab akcji. Fundusze na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego będą zbierane także w mniejszych miejscowościach regionu, jak Nowym Żmigrodzie, Skołyszynie czy Dębowcu.

Odkąd w organizację jasielskiego finału włączyło się stowarzyszenie „Consensus” przy wsparciu Młodzieżowego Domu Kultury i społecznych partnerów, akcji towarzyszy blok imprez kulturalno-rozrywkowych z tzw. „gwiazdą wieczoru”. W tym roku na miejscowym Rynku wystąpią „Róże Europy”. Koncert główny poprzedzi (od godziny 15-stej): pokaz ratownictwa, występy zespołów „Garage Rock” (15:45), „Paradise Hills” (16:45), „Afera Blues Group” (17:30), „Black Jack” (19:00) oraz światełko do nieba, czyli efektowny pokaz pirotechniczny.

W przerwach pomiędzy poszczególnymi prezentacjami muzycznymi odbędzie licytacja orkiestrowych gadżetów oraz podarunków od zaprzyjaźnionych z Fundacją osób. Wśród nich m.in. voucher na przelot szybowcem od Baltic Wood-u, piłka z autentycznym autografem byłego selekcjonera reprezentacji Polski Franciszka Smudy od Podkarpackiego Wicekuratora Oświaty w Rzeszowie Antoniego Wydro, pióro od Burmistrza Miasta Jasła Andrzeja Czerneckiego (którym sygnował umowę na realizację programu „Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM”), talony z 50-procentową zniżką na kursy prawa jazdy kategorii B i C od Ośrodka Szkolenia Kierowców Renoma w Jaśle, Konstytucję RP z autentycznym podpisem Prezydenta Bronisława Komorowskiego od posła na Sejm RP Marka Rząsy oraz wiele innych.

Wokół sceny zostaną zorganizowane stoiska, na których można będzie skosztować kiełbaski z grilla, rozgrzać się żurkiem czy bigosem.

Od początku istnienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do jasielskiego szpitala trafił nowoczesny sprzęt medyczny za ponad pół miliona złotych! Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, poświęcona jest m.in. seniorom. Fundacja z części zebranych środków chce właśnie doposażyć oddziały geriatrii. A taki został zaplanowany do uruchomienia w roku bieżącym właśnie u nas. Nie zapomniano też o najmłodszych obywatelach. Kierowana przez Jurka Owsiaka organizacja zaplanowała m.in. doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych w odpowiedni dla dzieci sprzęt i aparaturę medyczną służącą zarówno szybkiej kompleksowej diagnostyce jak i umożliwiającej podjęcie jak najskuteczniejszych działań ratujących zdrowie i życie dzieci po urazach.

Partnerami 22. finału WOŚP w Jaśle są: Jasielski Dom Kultury, Bank BGŻ, Bank Pekao S.A., Straż Miejska, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Policji, Szpital Specjalistyczny, Medyczna Szkoła Policealna im. prof. Rudolfa Weigla, Zakład Karny, Zumba Fitness oraz Ochotnicze Straże Pożarne: Jasło-Hankówka, „Florian” Żółków, Łaski, Warzyce i Osobnica.

Sponsorem generalnym została Grupa LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku. Przedsięwzięcie wsparli również: Petrosoft.pl, Termo-Tech sp.j., Trafunek Dębowiec, Frogart, Guardi, Trans-Wiert sp. z o.o., Kawiarnia Parkowa, Zakład Masarski Dobrucowa, Baltic Wood, Decora Magic Glass, Hotel „Perła”, Masarnia Wrocanka, Zakład Masarski Trio, Restauracja „u Schabińskiej”, Argus Energy, Radio Taxi Ligromet, Ośrodek Szkolenia Kierowców Renoma, Wietecha Travel, Trans-Medical Ratownictwo Medyczne, Hotel „Małopolska”, Triplexsis.

Patronat medialny objął m.in. portal regionalny terazJaslo.pl. Na stronie głównej uruchomiliśmy specjalną zakładkę „WOŚP”, w której znajdą Państwo podstawowe informacje na temat akcji.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jasło na rzecz WOŚP (zapowiedź)”