Na drogach

„Kieruj się rozsądkiem” – bądź bezpiecznym motocyklistą

Bezpieczeństwo motocyklistów było tematem wczorajszej inauguracji ogólnopolskiej kampanii „Kieruj się rozsądkiem” na Podkarpaciu. Do akcji włączyli się policjanci z jasielskiej komendy, którzy wspólnie z członkami Klubu Motocyklowego „Brave Dogs” Polska zachęcali kierowców samochodów i jednośladów do bezpiecznego poruszania się po drogach. Kolejne odsłony kampanii adresowane będą do osób starszych i pieszych.

Fot. © KPP w Jaśle
Fot. © KPP w Jaśle

Sezon motocyklowy w pełni. Jest to czas wyczekiwany przez wszystkich miłośników jednośladów każdego roku. Suche drogi i dodatnia temperatura to warunki, które sprzyjają wyjazdom motocyklowym. Jednak ta pasja nie zawsze łączy się z bezpieczeństwem na drodze. Corocznie funkcjonariusze drogówki wzywani są do wypadków z udziałem motocyklistów. Wielu z kierowców jednośladów zostaje rannych, niestety niektórzy giną. Najczęstszą przyczyną takich zdarzeń jest nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz przecenianie swoich umiejętności kierowania motocyklem. Nie bez winy pozostają również kierujący samochodami.

Aby zachęcić kierowców samochodów i motocyklistów do bezpiecznego oraz kulturalnego poruszania się i koegzystowania na drogach, policjanci jasielskiej drogówki włączyli się do ogólnopolskiej kampanii ”Kieruj się rozsądkiem”. Realizowana jest ona w ramach projektu współfinansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez kształtowanie pozytywnych zachowań na drodze i podnoszenie świadomości uczestników ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem motocyklistów, osób starszych (+60) i pieszych.

Wczoraj odbyła się inauguracja pierwszej odsłony kampanii poświęcona bezpieczeństwu motocyklistów. Na drogach Jasła można było spotkać wspólne patrole policjantów i członków Klubu Motocyklowego „Brave Dogs” Polska. W trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze i motocykliści propagowali wśród kierowców bezpieczne zachowania na drodze, wskazywali zagrożenia i skutki brawurowej jazdy, apelowali również o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu.

Ponieważ motocykle są słabiej widoczne w lusterkach pojazdów niż samochody i częściej mogą się znaleźć w tzw. martwym punkcie, członkowie Klubu Motocyklowego za zgodą zatrzymanych do kontroli kierowców, we wskazanych przez nich miejscach, naklejali na samochody specjalne naklejki z hasłem „Patrz w lusterka –motocykle są wszędzie”. Przypominali również, że jedno zerknięcie w lusterko może ocalić czyjeś życie lub zdrowie.

Należy pamiętać, że motocykliści za błąd na drodze płacą zdecydowanie wyższą cenę, niż kierowcy samochodów. W chwili wypadku drogowego, a nawet niegroźnie wyglądającej stłuczki, motocyklista często doznaje poważnych urazów, ponieważ chroniony jest właściwie tylko przez kask i skórzany kombinezon. Kierowcę samochodu chroni m.in. karoseria, pasy bezpieczeństwa, poduszka powietrzna.

W wypadkach, do których doszło w ubiegłym roku na drogach województwa podkarpackiego zginęło 17 motocyklistów, a 133 zostało rannych. Policjanci odnotowali 166 wypadków z udziałem motocyklistów. W tych zdarzeniach zginęło 26 osób, a 188 zostało rannych. Na drogach powiatu jasielskiego doszło do 9 wypadków, w których rannych zostało 9 osób.

Z policyjnych statystyk wynika również, że w 2013 roku na Podkarpaciu motocykliści byli sprawcami 63 wypadków (zginęło w nich 7 osób, a 67 osób doznało obrażeń), w powiecie jasielskim 3 wypadków, w których ranne zostały 3 osoby.

Apelujemy do motocyklistów o bezpieczną i rozważną jazdę, o unikanie ryzykownych manewrów, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie się do zasady ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników dróg. Natomiast kierowcom samochodów przypominamy, że motocykliści to równorzędni uczestnicy ruchu. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “„Kieruj się rozsądkiem” – bądź bezpiecznym motocyklistą”