Informacje

Orzeł przedni wrócił do przyrody

Orzeł przedni wróci do natury dzięki staraniom przyrodników Magurskiego Parku Narodowego, ekologów z WWF Polska i weterynarzy z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Za pośrednictwem specjalnego transmitera będzie można śledzić jego dalsze losy – informuje WWF Polska.

Martwa samica orła przedniego., odnaleziona 12 marca w okolicach Osieka Jasielskiego. Fot. © pracownicy MPN
Martwa samica orła przedniego., odnaleziona 12 marca w okolicach Osieka Jasielskiego.
Fot. © pracownicy MPN

Orzeł przedni jest niekwestionowanym symbolem polskiej przyrody – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Jest też tym gatunkiem, który przypomina o potrzebie ochrony Karpat, jednego z ostatnich dzikich zakątków w naszym kraju. Dlatego postanowiliśmy pomóc w jego powrocie do natury.

Sytuacja orłów przednich w Polsce jest krytyczna. W naszym kraju ich populacja liczy zaledwie 30 par – w Magurskim Parku Narodowym stwierdzono występowanie jednej pary. Zasięg ich występowania ogranicza się do mało przekształconych przez człowieka fragmentów polskiej części Karpat. Na miejsca gniazdowania wybiera stare drzewostany jodłowe lub jodłowo-bukowe, w pobliżu terenów otwartych. W wyższych górach gniazduje także na półkach skalnych. Przy tak niskiej liczebności orły są szczególnie narażone na wyginięcie.

Orzeł, którego wypuszczamy, został przez nas znaleziony w okolicy Osieka Jasielskiego – tłumaczy Damian Nowak z Magurskiego Parku Narodowego. – Informację o parze orłów przednich, które wykazują objawy silnego zatrucia, otrzymaliśmy 12 marca. Ptaki zatruły się padliną lisa, która była zatruta. Niestety nie udało się uratować samicy.

Samica, dzięki posiadanej obrączce, została zidentyfikowana jako osobnik pochodzący z Bieszczadów. Po pierwszej pomocy udzielonej przez weterynarza z Nowego Żmigrodu, ocalony samiec trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Tam orzeł przedni został poddany dalszemu leczeniu.

Zatrucia ptaków drapieżnych zdarzały się na terenie  naszego kraju wielokrotnie – mówi Radosław Fedaczyński z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych. – Następuje to często w sposób pośredni, kiedy ptaki spożywają padlinę zwierząt, które były otrute. To nie był też pierwszy drapieżny ptak, który trafił do nas na rehabilitację.

Uratowany orzeł został wypuszczony w Magurskim Parku Narodowym. W celu poznania jego dalszych losów otrzymał specjalny nadajnik zakupiony przez WWF Polska. Dzięki sygnałom wysyłanym przez nadajnik naukowcy z Parku będą zbierać cenne dane, które pozwolą jeszcze lepiej chronić ten gatunek. Po okresie kilku miesięcy nadajnik samoczynnie odpadnie.

Orzeł przedni jest w Polsce gatunkiem prawnie chronionym. Zgodnie z zapisami kodeksu karnego niszczenie lub uszkadzanie gatunków objętych ochroną gatunkową, jeśli spowodowało istotną szkodę przyrodniczą, jest przestępstwem karanym z artykułu 181 karą grzywny, karą ograniczenie wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Osoby, które posiadają informacji, które pomogą ustalić sprawców, proszone są o kontakt z Magurskim Parkiem Narodowym.

(WWF Polska / Magurski Park Narodowy)

SŁOWA KLUCZOWE