Informacje

Pasja, która może przerodzić się w służbę drugiemu człowiekowi

Łukasz Paździerz (Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle), Magdalena Stopa (Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie) i Arkadiusz Ochałek (Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach) zostali laureatami finału powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Eliminacje odbyły się w piątek w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Ponad trzystu uczestników: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wystartowało w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” w gminach powiatu jasielskiego. Najlepsi z najlepszych (dziesięciu w szkołach podstawowych, dziewięciu w gimnazjach i czterech w szkołach ponadgimnazjalnych) zmierzyli się dzisiaj w eliminacjach powiatowych, które zorganizował Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, przy wsparciu podmiotów zewnętrznych.

Finał zmagań na szczeblu powiatu jasielskiego składał się z dwóch części. W pierwszej z nich wszyscy uczestnicy rozwiązywali test pisemny, składający się z trzydziestu pytań opracowanych przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Mieli na to pół godziny. Osoby z największą ilością punktów przeszły do drugiego etapu, w którym odpowiadały przed komisją na pięć wylosowanych pytań, poświęconych szeroko pojętej ochronie przeciwpożarowej. Do tej części awansowało trzynastu uczestników: po pięciu ze szkoły podstawowej i gimnazjalnej oraz trzech z kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Przedsięwzięcie z ramienia zawodowej straży nadzorowali: Ireneusz Zagórski, Piotr Surmacz, Ireneusz Michalik i Wacław Pasterczyk.

Ideą tego przedsięwzięcia jest propagowanie wiedzy pożarniczej wśród młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Co roku ten turniej jest licznie obsadzany przez młodzież, która wcześniej uczestniczy w eliminacjach gminnych. Eliminacje gminne są przepustką do finału powiatowego, który odbył się właśnie dzisiaj w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. – mówi bryg. Wacław Pasterczyk, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Ma on za zadanie popularyzację przepisów ochrony przeciwpożarowej wśród dzieci i młodzieży. Odbywają się eliminacje szkolne, następnie gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe. W bieżącym roku w eliminacjach turnieju wiedzy pożarniczej na terenie powiatu wzięło udział ponad trzystu uczestników. Wszystkie gminy są reprezentowane, jeśli chodzi o szkoły podstawowe i gimnazjalne. Natomiast jeżeli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne to są przedstawiciele z gmin: Skołyszyn, Jasło i Kołaczyce. – dodaje z kolei Stanisław Święch, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Jaśle.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W trakcie, gdy część uczestników odpowiadało na pytania w drugim etapie konkursu, pozostali wraz z opiekunami wzięli udział w pokazie sprzętu specjalistycznego będącego na wyposażeniu miejscowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Dowódca JRG bryg. Marek Górniak wraz z funkcjonariuszami pełniącymi zmianę przedstawili wyposażenie typowego samochodu pożarniczego, jak również samochodu specjalnego – podnośnika hydraulicznego. Chętni, dzięki strażakom, mogli ubrać kask, wejść do kosza zamontowanego na wysięgniku pojazdu i wynieść się ponad poziom dachu komendy, skąd przy sprzyjającej dzisiaj aurze roztaczała się panorama miasta.

Na zaproszenie organizatora, z prelekcją na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego wystąpił przed uczestnikami eliminacji prezes Zarządu Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki.

Rozmawiałem z jednym z nauczycieli, którego uczniowie przystępowali do tego turnieju od szkoły podstawowej, potem w gimnazjum i szkole średniej, a dzisiaj są zawodowymi strażakami. Kierowali się poprzez poszczególne etapy, najpierw od eliminacji szkolnych, gminnych, powiatowych, aż po wojewódzkie i krajowe. Czas, jaki poświęcili na przygotowywanie się do konkursu nie zmarnował się. Poszli do szkoły oficerskiej w Warszawie i dziś pracują w Państwowej Straży Pożarnej. Myślę, a wręcz jestem przekonany, że wiedza, którą już dzisiaj posiadacie, zaprocentuje w przyszłości. Tego Wam życzę. – zwrócił się na zakończenie.

Po podliczeniu punktów wyniki ogłosił przewodniczący komisji Ireneusz Zagórski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. W grupie pierwszej (szkoły podstawowe) najlepsi byli: Łukasz Paździerz (Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle), Grzegorz Zięba (Szkoła Podstawowa w Brzyskach) i Kacper Buda (Szkoła Podstawowa w Kołaczycach), w grupie drugiej (gimnazja): Magdalena Stopa (Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie), Miłosz Bachórz (Gimnazjum w Brzyskach), Kamil Maczuga (Publiczne Gimnazjum w Dębowcu), w grupie trzeciej (szkoły średnie): Arkadiusz Ochałek (Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach), Patryk Wojnarowicz (Zespół Szkół w Trzcinicy) i Marcin Staniszewski (I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle).

Łukasz, Magdalena i Arkadiusz będą reprezentować powiat jasielski podczas finału wojewódzkiego turnieju, który odbędzie się w pod koniec maja w Rudniku nad Sanem (powiat stalowowolski).

Pamiątkowa fotografia uczestników turnieju wraz z organizatorami. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Pamiątkowa fotografia uczestników turnieju wraz z organizatorami.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Nagrody dla laureatów ufundowali: Starosta Jasielski Adam Kmiecik, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Jaśle, Nadleśnictwo Kołaczyce, Magurski Park Narodowy z siedzibą w Krempnej oraz Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle.

W uroczystym podsumowaniu eliminacji wzięli udział: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle st. bryg. Wiesław Latoszek wraz z funkcjonariuszami komendy, zastępca kierownika KRUS Placówka Terenowa w Jaśle Andrzej Gajecki, przedstawiciel Nadleśnictwa Kołaczyce oraz członkowie Prezydium ZOP ZOSP RP w Jaśle: Stanisław Święch (prezes), Adam Rozmus (wiceprezes), Dominik Rzońca (wiceprezes), Marcin Makara (wiceprezes), Marek Myśliwiec (skarbnik).

Gratuluję wszystkim uczestnikom dzisiejszych zmagań. W szczególności gratuluję zwycięzcom, którzy będą reprezentować powiat jasielski na szczeblu wojewódzkim, życząc im sukcesu, aby dostali się do szczebla krajowego. Pozostałym, którym się nie udało i brakło paru punktów to jak im tylko chęci i czasu starczy w przyszłym roku życzę, aby ta wiedza była jeszcze bardziej konkretna i pozwalała na osiągnięcie najwyższych miejsc. Przede wszystkim duże słowa uznania należą się wszystkim sponsorom, którzy ufundowali wspaniałe nagrody, które będą takim magnesem przyciągającym na przyszłe lata jeszcze większą liczbę uczestników. W imieniu nieobecnego starosty jasielskiego również dziękuję wszystkim za udział. – podsumował dzisiejszy turniej st. bryg. Wiesław Latoszek.

Bardzo się cieszę, że w swoich obowiązkach, których macie bardzo dużo, znaleźliście czas na poszerzanie wiedzy przeciwpożarowej. Dla nas leśników, współorganizatora tego turnieju, jest bardzo ważne to, że Wy jako młode pokolenie będziecie nam leśnikom jak również całemu społeczeństwu pomagać ochraniać lasy przede wszystkim przed pożarami, które trawią bardzo duże powierzchnie. Bardzo się cieszę, że mogłem tutaj być z Wami i ufundować skromne nagrody. Właśnie za to, że chcieliście zgłębiać swoją wiedzę na temat ochrony przeciwpożarowej. Również bardzo dziękuję Waszym opiekunom, którzy Wam pomagali w tym, żeby dobrnąć już bardzo wysoko. Bo eliminacje powiatowe to już bardzo wysoki poziom wiedzy, którą musicie dysponować. Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję. – dodał przedstawiciel Nadleśnictwa Kołaczyce.

Uczestnikami eliminacji powiatowych XXXII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” w Jaśle byli: Grzegorz Zięba ze Szkoły Podstawowej w Brzyskach, Miłosz Bachórz z Gimnazjum w Brzyskach (gmina Brzyska), Szymon Maczuga ze Szkoły Podstawowej w Dobryni, Kamil Maczuga z Gimnazjum w Cieklinie (gmina Dębowiec), Mateusz Fiałkiewicz z Zespołu Szkół w Szebniach, Weronika Paprocka z OSP „Florian” w Zółkowie, Paulina Paprocka z OSP „Florian” w Żółkowie (gmina Jasło), Łukasz Paździerz ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle, Marcin Staniszewski z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle (miasto Jasło), Kacper Burda ze Szkoły Podstawowej w Kołaczycach, Katarzyna Kluzowicz z Zespołu Szkół Społecznych w Lublicy, Arkadiusz Ochałek z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach (miasto i gmina Kołaczyce), Wiktoria Farbaniec ze Szkoły Podstawowej w Krempnej, Szymon Smołkiewicz z Gimnazjum w Krempnej (gmina Krempna), Wiktor Gondek ze Szkoły Podstawowej w Nowym Żmigrodzie, Magdalena Stopa z Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie (gmina Nowy Żmigród), Michał Baciak ze Szkoły Podstawowej w Samoklęskach, Jakub Gumienny z Gimnazjum w Osieku Jasielskim (gmina Osiek Jasielski), Sandra Gajewska ze Szkoły Podstawowej w Kunowej, Przemysław Rewiś z Zespołu Szkół Publicznych w Kunowej, Patryk Wojnarowicz z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy (gmina Skołyszyn), Mateusz Białek ze Szkoły Podstawowej w Łajscach i Przemysław Sysoł z Zespołu Szkół Publicznych w Łubnie Szlacheckim (gmina Tarnowiec).

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” odbywa się już po raz trzydziesty drugi, z kolei eliminacje w powiecie jasielskim przeprowadzono po raz szesnasty.

Patronat medialny objął portal regionalny terazJaslo.pl.

POSŁUCHAJ NASZEJ RELACJI:

ZOBACZ FOTORELACJĘ:
Finał powiatowy OTWP „Młodzież zapobiega pożarom” 2014

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE