Informacje

Hejnał obwieścił: Dni Jasła 2014 uroczyście rozpoczęte!

Odegraniem hejnału miejskiego i wciągnięciem flagi miasta na maszt rozpoczęły się w piątek tegoroczne Dni Jasła. Przez trzy dni mieszkańcy naszego grodu i zaproszeni goście będą mieli okazję wziąć udział w koncertach plenerowych i imprezach im towarzyszących.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Tegoroczne święto miasta symbolicznie otworzyli włodarze naszego grodu: burmistrz Andrzej Czernecki wraz ze swoim zastępcą Leszkiem Znamirowskim oraz gwardian jasielskich Franciszkanów o. Krzysztof Kozioł. Sygnałem do rozpoczęcia trzydniowego celebrowania „imienin” Jasła było uroczyste wciągnięcie flagi miejskiej oraz odegranie hejnału miasta. Dni Jasła zbiegają się w tym roku z uroczystościami kościelnymi poświęconymi świętemu Antoniemu Padewskiemu, patronowi naszego miasta u Boga.

Hejnał i flaga są symbolami społeczności miasta Jasła. Cieszę się, że miasto nawiązuje do starych średniowiecznych tradycji. Jarmark wpisany był zawsze w życie miasta. Ciekawe, że łączył on sprawy materialne ze sprawami duchowymi. To znaczy, że poprzez pracę, twórczość człowiek dochodził do spotkania z Bogiem. Potrafił to, co wytwarza, ofiarować Panu Bogu. My dzisiaj poprzez ten jarmark, poprzez dzisiejszy dzień świętego Antoniego chcemy się zwrócić z prośbą do Boga o to, by nam mieszkańcom Jasła błogosławił. Warto prosić świętego Antoniego o opiekę i pomoc, ale także warto mieć świadomość, że to, że święty Antoni patronuje miastu Jasłu to też zobowiązuje. To też ważne zadanie, by być godnym tego patronatu. By to co podejmujemy i robimy odpowiadało świętemu Antoniemu. Jego duchowości, życiu, posłannictwu i tego co nauczał. – powiedział o. gwardian Krzysztof Kozioł.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dniom Jasła towarzyszył będzie w tym roku dwudniowy Jarmark Antoniański. W drewnianych budkach zlokalizowanych na płycie miejskiego rynku mają swoje stoiska m.in. Pogórzański Związek Pszczelarzy, firma Trafunek z Dębowca, Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy, Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, firma numizmatyczna „Columbia” Zbigniewa Pięty, PlaJa plastycy jasielscy czy słowacki partner Jasła miasto Vranov nad Toplo’u. Dzisiaj wystąpili tu m.in. kapela ludowa „Trzcinicoki” oraz Teatr Uliczny „Kalejdoskop” z Krakowa.

W sobotę od godziny ósmej do czternastej odbywać się tu będą prezentacja i degustacja produktów regionalnych, kiermasz rękodzieła artystycznego oraz prezentacja średniowiecznych zawodów. Z prezentacjami artystycznymi wystąpią natomiast przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 3 (g. 10), węgierski zespół Stowarzyszenia Emerytów „Tavaszvaro” z Apai goszczący na zaproszenie Jasielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku (g. 11) oraz Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta (g. 12).

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

To, co ma przyciągnąć całe rodziny na płytę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, to koncerty plenerowe. W sobotę od godziny 16:15 prezentować się będą artyści z Jasielskiego Domu Kultury. Na godzinę 18 zaplanowano koncert zespołu Mr. Pollack, a dwie i pół godziny później gwiazdy wieczoru – Budki Suflera, która świętuje w tym roku czterdziestolecie swojej działalności. W Jaśle muzykom będą towarzyszyć Izabela Trojanowska i Felicjan Andrzejczak. Pierwszy dzień podsumuje efektowny pokaz sztucznych ogni. W niedzielę impreza startuje od godziny 15 prezentacją orkiestry ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia. O 18 zagra jasielski zespół Afera Blues Group, godzinę później zespół Farben Lehre. W przerwie pomiędzy obydwoma koncertami odbędzie się flash mob Zumba Fitness. Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie Kamil Bednarek, którego koncert rozpocznie się planowo o godzinie 21. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Koncertom plenerowym w ramach tegorocznej edycji Dni Jasła towarzyszyć będzie szereg dodatkowych przedsięwzięć. Pierwszym z nich będzie Munduriada, czyli konkursy i pokazy przygotowane przez formacje mundurowe działające na terenie powiatu jasielskiego. Początek o godzinie 14 na boisku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W tym samym czasie jasielscy policjanci zorganizują tam happening w ramach „Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki”.

W sobotę o godzinie 12:30 nastąpi uroczyste otwarcie zmodernizowanego kompleksu basenu odkrytego przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jaśle.

W niedzielę Studio Tańca „Podkarpacie” Bożeny i Adama Berkowiczów we współpracy z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Jadwigi Królowej organizuje Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego z udziałem par dziecięcych, młodzieżowych i seniorów z Polski, Ukrainy i Słowacji. Początek występów o godzinie 9:30 na hali sportowej przy gimnazjum. Patronat honorowy nad imprezą sprawuje burmistrz Andrzej Czernecki.

15 czerwca zapisze się też w historii Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego. To jedno z nielicznych stowarzyszeń w mieście, które będzie posiadało własny sztandar. Uroczystości odbędą się na płycie Rynku. Rozpocznie je o godzinie 14 wprowadzenie zaprzyjaźnionych sztandarów w asyście motocykli z Jedlickiego Stowarzyszenia Motocyklowego „SHERWOOD RIDERS” oraz Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej. W części oficjalnej zaplanowano: odegranie hymnu państwowego, powitanie zaproszonych gości przez burmistrza Andrzeja Czerneckiego i prezesa Zarządu JKMiRD Józefa Biernackiego, wbijanie pamiątkowych gwoździ w drzewce sztandaru, poświęcenie sztandaru, przekazanie sztandaru, wręczenie odznaczeń oraz przemówienia zaproszonych gości.

Myślę, że zapamiętacie Państwo te Dni Jasła jako niezwykle udane. – podkreśla Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Szczegółowy harmonogram poszczególnych wydarzeń na plakatach.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Hejnał obwieścił: Dni Jasła 2014 uroczyście rozpoczęte!”

  1. Piękna była ta opowieść o św.Jerzym w wykonaniu teatru ulicznego.
    To jest wyjątkowy przykład jak w prosty sposób a zarazem zrozumiały i czytelny dla dzieci można opowiedzieć legendę.Jednocześnie nie używając do tego tanich chwytów. Wielkie Dzięki dla teatru z Krakowa