Kultura | rozrywka | edukacja

Najnowsze zdobycze techniki w Jaśle (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza na „Festiwal Nauki w Jaśle”, organizowany w dniach 17 – 18 czerwca br. W tym czasie prowadzone będę ciekawe eksperymenty, odbędą się niecodzienne pokazy.

(Kliknij, aby powiększyć)
(Kliknij, aby powiększyć)

Odwiedzający JDK mogli zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami techniki i z nich skorzystać. Będzie można sterować samolotem, korzystając z symulatorów lotu, dokonać pomiaru mocy kończyn dolnych (tzw. test Wingate’a), zdiagnozować zmiany tętna podczas wysiłku. W ramach Festiwalu Nauki w Jaśle odbędą się również pokazy: pojazdu buggy i projektowania 3D, prezentacja działania okularów symulujących stan po upojeniu alkoholowym, zmniejszających koordynację wzrokowo – ruchową i ograniczających zdolności motoryczne. Na kolejnym stanowisku będzie można poczuć przez chwilę, jak to jest mieć 70 lat i więcej, na innym obserwować słońce przy użyciu teleskopu Coronado.

Na zakończenie tegorocznego Festiwalu Nauki w Jaśle, w ramach „Wybuchowej Kuchni Molekularnej” przeprowadzone zostaną eksperymenty edukacyjne oraz kulinarne – show.

Festiwal Nauki w Jaśle adresowany jest zarówno do uczniów wszystkich szczebli edukacji, jak również dorosłych. Jego celem jest zaprezentowanie doświadczeń i eksperymentów naukowych w interesujący sposób. – To nie tylko atrakcyjna forma spędzenia czasu, ale udowodnienie, że żmudne badania naukowe można zaprezentować w sposób widowiskowy. Dzięki temu nauka doskonale łączy się z zabawą i każdy chociaż na chwilę może stać się szalonym naukowcem, zamkniętym w laboratorium – mówi Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Festiwal Nauki i techniki w Jaśle realizowany w ramach projektu pn. „Jasielska Strefa Usług Publicznych” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego „Pomoc Techniczna 2007 – 2013”. Jednym z celów tego projektu jest podniesienie jakości usług publicznych w dziedzinie kultury, zdrowia oraz edukacji.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Najnowsze zdobycze techniki w Jaśle (zapowiedź)”

  1. W uzupełnieniu odpowiedzi, przed chwilą otrzymaliśmy maila od rzecznika prasowego Urzędu Miasta o treści: „Pozwolę sobie przypomnieć, że jutro o godz. 12 w Jasielskim Domu Kultury rozpoczyna się Festiwal Nauki. Otwarcie o godz. 12. Festiwal będzie trwała przez dwa dni, w drugim dniu uroczyste podsumowanie Jasielskiej Ligii Naukowej z LOTOSEM.”

  2. Trudno powiedzieć, ponieważ organizatorzy nie pokwapili się z taką informacją ani na plakatach, ani na swojej stronie internetowej, a już tym bardziej w oficjalnym komunikacie do prasy. Ale cóż, ot Jasło…