Kultura | rozrywka | edukacja

W Nowym Żmigrodzie: „Dni z Kulturą Żydowską” (zapowiedź)

W imieniu Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w imprezie kulturalnej, po raz pierwszy organizowanej w naszej miejscowości. Będą to „Dni z Kulturą Żydowską”.

(Kliknij, aby powiększyć)
(Kliknij, aby powiększyć)

W piątek 4 lipca zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury na godzinę 18.00, na otwarcie wystawy poświęconej kulturze żydowskiej. W sobotę będzie można spokojnie w godzinach od 10.00 do 19.00 zwiedzić tę wystawę, podczas której będzie można także dowiedzieć się więcej o życiu, tradycjach oraz kulturze żydowskiej.

Niedziela jest dniem kulminacyjnym obchodów. Od 7.00 rano można będzie zwiedzać na rynku w Żmigrodzie zrekonstruowany targ przedwojenny, z udziałem ludzi ubranych w stroje epoki. Można będzie zakupić różnego rodzaju stare przedmioty. Dla dzieci przygotowujemy atrakcje polegające m.in. na odlewaniu z gipsu liter hebrajskich, znaków zodiaku oraz inne tego typu zajęcia warsztatowe. Podczas rekonstrukcji można będzie obejrzeć na rynku wystawę fotograficzną utrzymaną w klimacie Żmigród kiedyś i dziś, zatytułowaną „Dawnych wspomnień czar”, przygotowaną przez TMNŻ i GOK. Około godziny 13.30 na miejscowym cmentarzu żydowskim odbędzie się modlitwa ekumeniczna, na którą serdecznie wszystkich zapraszamy.

Około godziny 14.30 na rynku przedstawimy państwu rekonstrukcję wesela żydowskiego w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum w Miejscu Piastowym. Po spektaklu będzie możliwość degustacji potraw kuchni żydowskiej.

Natomiast w poniedziałek, na mogile wymordowanych w 1942 roku w Hałbowie Żydów żmigrodzkich, w dniu 92. rocznicy tego wydarzenia, odbędzie się modlitwa ekumeniczna oraz złożone zostaną kwiaty.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Jerzy Dębiec

SŁOWA KLUCZOWE