Na drogach

AlcoBlow dla podkarpackich policjantów

Podkarpaccy policjanci zostali wyposażeni w nowe urządzenia do badania stanu trzeźwości – AlcoBlow MK-2. Funkcjonariusze będą wykorzystywać je podczas codziennej służby do ujawniania kierujących, którzy wsiedli za kierownic po wypiciu alkoholu. Środki na zakup urządzeń zostały przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Fot. © KWP w Rzeszowie
Fot. © KWP w Rzeszowie

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie zakupiła 100 nowych urządzeń AlkoBlow ze środków przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. AlcoBlow już trafiły do policjantów w terenie. Najwięcej, bo aż 14 urządzeń otrzymali policjanci z komendy miejskiej w Rzeszowie, a 7 sztuk funkcjonariusze z Przemyśla. Po 5 sztuk zostało przekazanych do komend w Jarosławiu, Jaśle, Krośnie i Mielcu, po 4 urządzenia dla policjantów z Dębicy, Łańcuta, Przeworska, Sanoka, Stalowej Woli, Tarnobrzega, Komendy Wojewódzkiej i Oddziału Prewencji, i po 3 sztuki AlcoBlow dostali funkcjonariusze z Brzozowa, Kolbuszowej, Leska, Leżajska, Lubaczowa, Niska, Ropczyc, Strzyżowa i Ustrzyk Dolnych.

AlcoBlow to urządzenie szybkie i proste w obsłudze. Jest alkomatem z sensorem elektrochemicznym do sprawdzania obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Służy do wstępnych badań dużej ilości osób w krótkim czasie np. kierowców czekających na zmianę świateł. Sprawdzenie trzeźwości przeprowadza się bezkontaktowo – nie ma konieczności używania ustnika. Wystarczy przez około 5 sekund dmuchać w kierunku czujnika urządzenia z odległości kilku centymetrów. Wynik pomiaru wyświetlany jest na diodowym trójkolorowym wskaźniku. Kolor zielony wskazuje na zawartość alkoholu od 0 do 0,05 mg/l, żółty – 0,06-0,10 mg/l, czerwony – zawartość alkoholu przekraczająca 0,11 mg/l.

Kiedy osoba badana nie może lub nie chce dostarczyć odpowiedniej próbki powietrza, AlcoBlow może być użyte w trybie pasywnym. Tryb ten stosuje się również do badania zawartości pojemników, jeżeli zachodzi podejrzenie, że w pojemniku może znajdować się alkohol.

(KWP w Rzeszowie)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “AlcoBlow dla podkarpackich policjantów”

  1. Jak sie dmucha z kilku centymetrow to bakterie ktore sie tam nagromadzily i tak wyleca i cie zaraza :)