Informacje

Jasielski Sanepid: co warto wiedzieć o wirusie Ebola?

Gorączka krwotoczna Ebola jest wywoływana przez wirus Ebola. Jest to choroba występująca rzadko, jednakże charakteryzuje się wysoką śmiertelnością sięgającą ponad 90%. Przenosi się ona w wyniku bezpośredniego kontaktu z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej (np. śliną, moczem).

Chorobą można się również zarazić przez bezpośredni kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi martwych lub żywych dzikich zwierząt np. małpami, antylopami leśnymi i nietoperzami. Transmisja wirusa Ebola możliwa jest również od osoby zmarłej z powodu zakażenia oraz od zakażonych np. padłych dzikich zwierząt takich jak małpy czy nietoperze.

Choroba rozwija się od dwóch do 21 dni i charakteryzuje się objawami grypopodobnymi, które bardzo szybko się nasilają m.in. gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, osłabienie, bóle głowy i gardła. Następnie pojawia się biegunka, wymioty, bóle brzucha, niekiedy wysypka, zaczerwienienie oczu oraz mogą występować krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne. Choroba może doprowadzić do śmierci.

Nie ma specyficznego leczenia, ani szczepionki przeciwko tej chorobie.

Brak skutecznego leczenia i duża zakaźność wirusów wymusza zachowanie wszelkich środków ostrożności i zabezpieczeń dla podróżujących w miejsca objęte obecnie epidemią w krajach Afryki Zachodniej tj. Gwinea, Liberia, Sierra Leone oraz Nigeria.

W związku z tym należy unikać wszelkich kontaktów z osobami zakażonymi i dzikimi zwierzętami, nie spożywać mięsa dzikich zwierząt, dokładnie myć i obierać warzywa oraz owoce przed ich spożyciem, zrezygnować z odwiedzania miejsc bytowania nietoperzy np. jaskiń, kopalni, schronów.

W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia niepokojących objawów po powrocie z ww. rejonów należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z lekarzem lub zadzwonić pod numer 999 lub 112 informując o przebytej podróży i postępować zgodnie ze wskazówkami.

Wirusem Ebola nie można się zarazić np. za pośrednictwem pieniędzy, artykułów spożywczych, pływania w basenie, przypadkowym kontaktem z osobą gorączkującą lub przebywanie w tym samym środku transportu.

Wirus Ebola łatwo ginie wskutek działania mydła, wybielacza lub działania słońca. Komary nie przenoszą tego wirusa. Wirus Ebola nie przenosi się droga powietrzną jak wirus grypy.

Najlepszą profilaktyką w chwili obecnej będzie rezygnacja z podróży w tereny objęte epidemią wirusem Ebola.

lek. Dariusz Pomprowicz
Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jasielski Sanepid: co warto wiedzieć o wirusie Ebola?”

  1. Przy tego typu zagrożeniach jakie niesie ebola i inne poważne wirusy – istotne będzie zachowanie podstawowych zasad higieny. Szare mydło i woda – to niezastąpione i ponadczasowe zaplecze łazienek u każdego z nas. W dobie wybuchających epidemii warto o tym pomyśleć.