Informacje

Wojsko Polskie świętuje: Jasło gospodarzem podkarpackich uroczystości

Tegoroczne Święto Wojska Polskiego w Jaśle miało rangę wojewódzką. W uroczystościach zorganizowanych w naszym mieście wzięli udział żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, kombatanci i weterani walk o wolność Ojczyzny, służby mundurowe, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu różnego szczebla oraz mieszkańcy Jasła. Obchody zwieńczyła defilada pododdziałów główną ulicą miasta.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

______________________________

FOTOGALERIA: Święto Wojska Polskiego 2014: wojewódzkie obchody w Jaśle
______________________________

Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego na Podkarpaciu rozpoczęły się patriotyczną mszą świętą odprawioną w Sanktuarium świętego Antoniego Padewskiego w Jaśle. Po eucharystii kolumna z uczestnikami uroczystości, pilotowana przez Policję i Żandarmerię Wojskową, przeszła do Parku Miejskiego, gdzie pod Grobem Nieznanego Żołnierza odczytano Apel Pamięci, zwieńczony trzykrotnym wystrzałem salwy honorowej. Na płycie pomnika poszczególne delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów.

Centralne obchody miały miejsce na płycie jasielskiego Rynku, gdzie dowódca uroczystości major Piotr Stępniak złożył meldunek zastępcy dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Ludwika Boruty–Spiechowicza płk. dypl. Jarosławowi Mokrzyckiemu gotowość pododdziałów Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Związku Strzeleckiego „Strzelec” do apelu z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego. Dowódca garnizonu oddał honory sztandarowi 21. BSP, dokonał przeglądu pododdziałów oraz oddał honory pozostałym sztandarom biorącym udział w piątkowym święcie.

Burmistrz Jasła Andrzej Czernecki w swoim okolicznościowym wystąpieniu nie ukrywał, że dla miasta jest zaszczytem, że tegoroczne Święto Wojska Polskiego ma charakter szczebla wojewódzkiego.

W tym roku Wojewódzkie Święto Wojska Polskiego mamy zaszczyt obchodzić w Jaśle. W mieście z bogatą historią, która ukazała jak wielka siła i determinacja tkwi w jego mieszkańcach. W tym roku we wrześniu przypada 70. rocznica wysiedlenia Jaślan. Zniszczone niemal doszczętnie zburzone miasto zrodziło się jak feniks z popiołów i w przyszłym roku z dumą świętować będziemy 650-lecie nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego. Nasze miasto jest także miastem o bogatych tradycjach wojskowych, także podhalańskich, związanych z udziałem na ziemi jasielskiej I Pułku Strzelców Podhalańskich w wojnie obronnej z 1939 roku oraz współcześnie z 21. Dywizjonem Artylerii Mieszanej, któremu to społeczeństwo Jasła ufundowało w 1997 roku sztandar wojskowy. Wówczas dowódcą podhalańczyków był gen. Fryderyk Czekaj. W 2007 roku tu właśnie na rynku jasielskim odbyła się uroczysta przysięga 319 nowo wcielonych podhalańczyków. Warto wspomnieć, że 18 sierpnia będziemy obchodzić 70. rocznicę największej bitwy partyzanckiej stoczonej na ziemi jasielskiej pod Gilową Górą, gdzie oddziały 5. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej rozbiły kolumnę wojsk niemieckich. Kontynuatorzy tradycji 5. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, czyli 21. Brygada Strzelców Podhalańskich jest właśnie w tej chwili na jasielskim Rynku. – powiedział.

Gospodarz naszego miasta przypomniał, że obchodzone w rocznicę „Cudu nad Wisłą” święto Wojska Polskiego ma także charakter religijny. W tym dniu obchodzimy także Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Andrzej Czernecki podkreślił, że bitwa warszawska „szeroko rozsławiła w świecie imię żołnierza polskiego, a spektakularne zwycięstwo okryło chwałą wodza naczelnego Marszałka Józefa Piłsudskiego i Wojsko Polskie”.

Był to jeden z największych sukcesów naszego oręża i jednocześnie jedna z najważniejszych bitew stanowiących o losach świata. Polska samodzielnie pokonała nawałę bolszewicką z najwyższym poparciem całego narodu, bowiem pod bronią stanęli oprócz żołnierzy weterani I wojny światowej, a także młodzi niedoświadczeni ochotnicy. Wśród nich uczniowie Państwowego Jasielskiego Gimnazjum Liceum im. króla Stanisława Leszczyńskiego. Swoje życie za Ojczyznę oddali w bitwie pod Firlejówką: ośmiu uczniów tej szkoły i ich profesor Roman Saphier. – powiedział.

Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska powiedziała, że zwycięstwo Polaków w bitwie warszawskiej 1920 roku „zawsze będzie powodem do dumy zarówno dla nas, jak i dla następnych pokoleń”.

Dzisiaj oddajemy hołd bohaterom nie tylko wojny polsko – bolszewickiej, ale także żołnierzom, którzy w kolejnych latach swoim poświęceniem sprawili, że żyjemy w niepodległym i suwerennym kraju. Poczucie bezpieczeństwa, które posiadamy dzięki naszym siłom zbrojnym i uczestnictwo w najpotężniejszym na świecie sojuszu militarnym jakim jest NATO jest dodatkowo dopełnione naszym mocnym zakorzenieniem w Unii Europejskiej. A to pozwala nam nie tylko na pełne szacunku spojrzenie w przeszłość, ale i na optymizm w spoglądaniu w przyszłość naszej umiłowanej Ojczyzny. W dniu Święta Wojska Polskiego nasze myśli krążą także wokół współczesnego żołnierskiego pokolenia. Pokolenia, które stoi na straży bezpieczeństwa demokratycznego państwa, a także które służy ratunkiem w trudnych sytuacjach zagrożeń żywiołami. Takimi, jakie miały miejsce również w tym roku w naszym województwie. – powiedziała.

Pani wojewoda złożyła również podziękowania żołnierzom za ich aktywną pomoc podczas ostatnich działań przeciwpowodziowych w naszym regionie.

Z okazji Święta Wojska Polskiego życzę Wam drodzy żołnierze zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i codziennej trudnej służbie, ale także wiele satysfakcji z podejmowanych działań na rzecz Ojczyzny, Polaków, mieszkańców województwa podkarpackiego. – życzyła Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Tadeusz Pióro, wicemarszałek województwa podkarpackiego, w trakcie swojego wystąpienia uznał bitwę warszawską „za jedną z najważniejszych w dziejach świata”.

Przez kilkanaście dni sierpnia 1920 roku pod Warszawą toczyła się bitwa uznawana W tych sierpniowych dniach decydował się nie tylko los naszego kraju, ale i całej Europy. Celem bolszewickiej armii był bowiem nie tylko podbój odradzającego się państwa polskiego, ale także podbój całego kontynentu. Kiedy armia sowiecka stała już na przedpolach Warszawy i nad niedawno odzyskaną niepodległością zawisło śmiertelne niebezpieczeństwo nastąpiło tak raptowne odwrócenie losów tej wojny, że bitwę warszawską nazwano „Cudem nad Wisłą”. Wojsko Polskie budowane wówczas od podstaw dzięki wielkiemu patriotycznemu wysiłkowi wszystkich Polaków nabierających doświadczenia w ogniu walk na kilku frontach powstrzymało bolszewicką nawałę. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przetrwali zwycięsko. Bohaterami i prawdziwymi twórcami zwycięstwa byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ruszyli w bój o wszystko. – mówił.

Reprezentujący marszałka Władysława Ortyla Tadeusz Pióro dodał, że „wszyscy winni jesteśmy weteranom walk o niepodległość największą wdzięczność i szacunek”.

Jesteśmy dumni z siły polskiego oręża i męstwa polskich żołnierzy, którzy nie boją się wyzwań, potrafią je przyjmować, którzy służą na wielu frontach wszędzie tam, gdzie zagrożona jest wolność. Polski żołnierz obecny jest tam, gdzie potrzebne jest działanie, stanowczość i odwaga. Tam, gdzie nieraz daleko od naszych granic ważą się losy naszego bezpieczeństwa. – powiedział Pióro.

Na wniosek Ministra Obrony Narodowej za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa odznaczeni zostali: st. plut. rez. Paweł Szlachta (Gwiazdą Iraku) i Marika Wierdak (Gwiazdą Afganistanu). Postanowienie podpisał prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Decyzją przełożonych na wyższe stopnie wojskowe zostali mianowani: porucznik Mariusz Bęben, starszy chorąży sztabowy Bogusław Potocki, starszy chorąży sztabowy Lucjan Sudoł, starszy sierżant Jacek Surówka, starszy kapral Sławomir Pieknik, starszy szeregowy Konrad Stasiowski, starszy szeregowy Krzysztof Domoń, starszy szeregowy Piotr Słowik, starszy szeregowy Paweł Zieliński, starszy szeregowy Jacek Ciżman, starszy szeregowy Wojciech Podolak oraz starszy szeregowy Jan Pieniążek.

Wśród oficjeli, którzy stanęli na trybunie honorowej ustawionej na płycie jasielskiego Rynku, znaleźli się m.in. senator RP Alicja Zając, posłowie na Sejm RP Krystyna Skowrońska i Bogdan Rzońca, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Janusz Konieczny, wiceprezydent miasta Rzeszowa Henryk Wolicki, Podkarpacki Wojewódzki Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie nadbryg. Bogdan Kuliga, Dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie ppłk Andrzej Leńczuk, I Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Piotr Michna, zastępca Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu płk SG Piotr Sienkiewicz, wicestarosta jasielski Franciszek Miśkowicz, przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle Bogusław Kręcisz, przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal, wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle insp. Andrzej Wędrychowicz, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle st. bryg. Wiesław Latoszek, dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle ppłk Władysław Lechowski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Jaśle ppłk Andrzej Nykiel, przewodniczący Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle Stanisław Święch.

Część oficjalną uroczystości zakończyła Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego w wykonaniu Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej pod kierownictwem Ireneusza Fatygi, nauczyciela w miejscowej Szkole Muzycznej.

Ulicą Kościuszki przeszła defilada z udziałem zaproszonych służb mundurowych oraz uczestnikami grup rekonstrukcji historycznej biorącymi udział w V Memoriale im. majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Odbywa się on przez cały weekend na łąkach hubalowych przy ulicy Sroczyńskiego w Jaśle (poniżej pałacyku będącego siedzibą Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla).

POSŁUCHAJ NASZEJ RELACJI:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE