Informacje

Nowa „jedynka” jasielskich strażaków: Mercedesem do akcji ratowniczo-gaśniczych

Od początku października br. strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle do pożarów, wypadków komunikacyjnych, katastrof ekologicznych czy innych zdarzeń losowych wyjeżdżają nowoczesnym samochodem ratowniczo-gaśniczym. Fabrycznie nowa „jedynka”, czyli wóz bojowy pierwszego wyjazdu, to Mercedes Benz Atego, który w taborze miejscowej jednostki zastąpił czternastoletniego Renaulta Midlinera.

Stary i nowy samochód pierwszego wyjazdu jasielskich strażaków. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Stary i nowy samochód pierwszego wyjazdu jasielskich strażaków.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

1 października do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został włączony średni samochód ratowniczo-gaśniczy z funkcją do ograniczania stref skażeń (w nomenklaturze strażackiej – GBA 2,5/16, numer operacyjny 441[R]21). To fabrycznie nowy pojazd na podwoziu Mercedes Benz Atego 1327 kategorii 2 (uterenowiony) z układem jezdnym 4×4 – zabudowany przez Przedsiębiorstwo Specjalistyczne „BOCAR” sp. z o.o. w Korwinowie. Został on przekazany z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, która organizowała przetarg na dostawę samochodu specjalnego dla naszej jednostki.

Koszt zakupu nowego pojazdu wyniósł około 636 tysięcy złotych. 200 tysięcy złotych na ten cel asygnowano z budżetu powiatu jasielskiego na 2014 rok. Pozostałą kwotę zabezpieczyła Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie oraz Grupa Nowy Styl. Wymiana była konieczna, bo użytkowany do tej pory Renault Midliner M210 pełnił w Jaśle rolę pierwszego wyjazdu do akcji ratowniczo-gaśniczych od 2000 roku. Strażacką „emeryturę” spędzi w jednej z jednostek ochotniczych straży pożarnych na terenie powiatu jasielskiego (w Komendzie Powiatowej nadal trwają negocjacje do której).

Dostarczony przez producenta pojazdów specjalistycznych Mercedes Benz Atego składa się z czterodrzwiowej kabiny z układem siedzeń usytuowanym przodem do kierunku jazdy w układzie: kierowca + dowódca (przód) + czterech ratowników (tył). Tylne fotele wyposażone zostały w uchwyty do mocowania aparatów ochrony dróg oddechowych z możliwością założenia ich w trakcie dojazdu do miejsca akcji ratowniczej.

Zabudowa pożarnicza została wykonana w całości z materiałów niekorodujących. Boczne skrytki na sprzęt ratowniczy, który został „przełożony” ze starego samochodu, zabezpieczone są za pomocą żaluzji wodo i pyłoszczelnych. Całość uzupełnia oświetlenie wykonane w technologii LED.

Mercedes ma zamontowaną na dachu skrzynię na drobny sprzęt, drabinę wysuwaną dwuprzęsłową, działko wodno-pianowe, drabinę oraz wysuwany pneumatycznie obrotowy maszt oświetleniowy umożliwiający swobodne prowadzenie działań w warunkach nocnych. Wejście na platformę stanowi składana drabina usytuowana z tyłu samochodu.

20141008-001ATEGO

20141008-002ATEGO

20141008-003ATEGO

20141008-004ATEGO

20141008-005ATEGO

20141008-006ATEGO

20141008-007ATEGO

20141008-008ATEGO

20141008-009ATEGO

20141008-010ATEGO

Starania o pozyskanie samochodu trwały dwa lata. Zakupiony samochód zastąpi wyeksploatowany samochód ratowniczo-gaśniczy Renault z 2000 roku. Nowy samochód wyposażony jest w nowoczesny silnik diesla spełniający najnowsze normy emisji spalin EURO6. Posiada przestronną kabinę kierowcy i zastępu ratowniczego przeznaczone do transportu sześciu osób. Posiada nowoczesne oświetlenie w systemie ledowym. W przestronnych skrytkach do przewozu sprzętu ratowniczego mieści się między innymi zestaw ratowniczy sprzętu hydraulicznego Lucas wykorzystywany do niesienia pomocy ofiarom wypadków drogowych. Kierowca samochodu ma do dyspozycji nowoczesny pulpit w kabinie kierowcy, gdzie ma możliwość sprawdzenia parametrów pracy samochodu podczas prowadzonych akcji ratowniczo-gaśniczych. Nowy samochód uczestniczył już w kilku akcjach ratowniczo-gaśniczych. – informuje bryg. Wacław Pasterczyk, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Z przodu Mercedes ma zamontowaną wyciągarkę linową o napędzie elektrycznym, zabezpieczoną pokrowcem przed warunkami atmosferycznymi w czasie jazdy samochodu. Z kolei w przedni zderzak wmontowano układ zraszaczy umożliwiający podawanie wody z dyszy bezpośrednio w czasie jazdy.

Samochód spełnia polskie normy dotyczące pojazdów uprzywilejowanych, jest też wyposażony w urządzenia sygnalizacyjno-ostrzegawcze i odpowiednio oznakowany. Podstawę stanowi sygnalizacja świetlna koloru niebieskiego wbudowana w przednią część dachu, boki i tył pojazdu, wykonana w technologii LED. Na dachu kabiny zamontowano belkę z napisem „STRAŻ”. Pojazd wyposażono w pneumatyczny sygnał dźwiękowy z możliwością sterowania przez kierowcę bądź dowódcę. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, krawędzie zabudowy pożarniczej zostały oklejone pasem odblaskowym barwy żółtej.

Z kolei na tyle wmontowano belkę zespoloną posiadającą żółte lampy w technologii LED – tworzoną one tzw. falę świetlną, która służy do wskazywania kierunku omijania samochodu podczas akcji w warunkach drogowych.

Mercedes Atego od „BOCARA” ma być bardziej ekologiczny dla środowiska naturalnego i wygodniejszy w użytkowaniu dla poruszających się nim strażaków-ratowników.

20141008-011ATEGO

20141008-012ATEGO

20141008-013ATEGO

20141008-014ATEGO

20141008-015ATEGO

20141008-016ATEGO

W przyszłym roku tabor jasielskiej jednostki wzbogaci się o kolejny fabrycznie nowy pojazd – tym razem o średni samochód ratownictwa chemicznego. Państwowa Straż Pożarna zamierza zakupić ich dwadzieścia trzy, z czego jeden właśnie do Jasła, w ramach realizowanego przez siebie projektu pod nazwą „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Zgodnie z przetargiem realizowanym obecnie przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie nowy „chemik” stanie w remizie przy ulicy Mickiewicza 33 do 30 września 2015 roku.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE