Informacje

PKW zarejestrowała 35 kandydatów na burmistrzów miast i wójtów gmin powiatu jasielskiego

[AKTUALIZACJA: 21.10, g. 15:22]
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała późnym wieczorem listy kandydatów na burmistrzów miast i wójtów gmin. O fotel gospodarza w stolicy naszego powiatu – Jaśle, ubiegać się będzie sześć osób: pięciu mężczyzn i jedna kobieta.

wybory2014

Termin rejestracji kandydatów upłynął o północy. W powiecie jasielskim 16 listopada spośród 35 kandydatów (32 mężczyzn i 3 kobiet) wybierzemy dwóch burmistrzów – w Jaśle i Kołaczycach oraz ośmiu wójtów – w gminie Brzyska, Dębowiec, Jasło, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Skołyszyn i Tarnowiec. Swoich kandydatów zgłosiły zarówno komitety wyborcze partii politycznych, jak też utworzone na okres wyborów samorządowych lokalne komitety wyborcze wyborców. Samorządowcami na kolejną kadencję chcą zostać wszyscy obecni gospodarze, jednak w każdej z gmin mają co najmniej jednego konkurenta.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Z racji tego, że Jasło jest stolicą powiatu i zamieszkuje je największa liczba mieszkańców ze wszystkich dziesięciu gmin Jasielszczyzny, to właśnie wybory gospodarza tego grodu zapowiadają się najbardziej interesująco. Obok walczącego o reelekcję 52-letniego Andrzeja Czerneckiego (rekomendowanego przez Komitet Wyborczy Wyborców „Jaślanie”) do fotela burmistrza Jasła przymierzają się: 53-letni Tadeusz Górczyk – wieloletni sekretarz miasta, obecnie etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami), 57-letni Ryszard Pabian – odpowiedzialny m.in. za inwestycje zastępca burmistrza Jasła w latach 2006-2010 (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość), 61-letni Leszek Garbacik – przedsiębiorca, właściciel sieci aptek (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke), 54-letni Stanisław Wojdyła – przedsiębiorca, współwłaściciel jednego z zakładów pogrzebowych (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Stanisław Grzywacz „Jasło bez fotoradarów”). Szóstą osobą jest jedyna w tym gronie kobieta, 37-letnia Elwira Musiałowicz-Czech – doradca Wojewody Podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej (rekomendowana przez Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP). Swojego kandydata nie wystawił Komitet Wyborczy „Samorządowe Jasło”, który utworzyli dawni działacze lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej.

W Kołaczycach obecna burmistrz 48-letnia Małgorzata Salacha (rekomendowana przez Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami) będzie miała czterech kontrkandydatów. To: 35-letni Tomasz Namysł z Nawsia Kołaczyckiego – pracownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Obywatelskie), 49-letni Bogdan Węgrzyn z Nawsia Kołaczyckiego – przedsiębiorca (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Mała Ojczyzna), 54-letni Jan Kutyna z Sowiny (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość) i 57-letni Stanisław Hendzel z Bieździadki (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke).

Pięciu kandydatów chciałoby rządzić w nowej kadencji gminą Nowy Żmigród. Obok obecnego wójta 60-letniego Krzysztofa Augustyna z Łężyn (rekomendowanego przez Komitet Wyborczy Wyborców Uczciwość-Rozsądek-Rozwój) są to czterej panowie: 40-letni Grzegorz Bara z Mytarzy – radny gminny (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców „Nasza Gmina Nasz Wspólny Dom”), 53-letni Jerzy Dębiec z Nowego Żmigrodu – dyrektor miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami), 48-letni Andrzej Stachurski z Pielgrzymki – przedsiębiorca i radny powiatowy (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość) oraz 39-letni Piotr Suski z Nienaszowa – radny gminny (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe).

W gminie Dębowiec zarejestrowanych zostało czterech kandydatów. Rywalami obecnego wójta 52-letniego Zbigniewa Staniszewskiego z Cieklina (rekomendowanego przez Komitet Wyborczy Wyborców Praworządność) będą: 58-letni Ryszard Lisowski z Zarzecza – radny gminny (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość), 46-letnia Janina Maczuga z Radości – radna gminna (zgłoszona przez Komitet Wyborczy Wyborców Prawda i Uczciwość) oraz 56-letni Antoni Zwierzyński z Dębowca (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Masz Wybór).

Po trzech kandydatów ubiegać się będzie o stanowisko wójta w gminach: Brzyska, Osiek Jasielski i Jasło. Gminą Brzyska w nowej kadencji rządzić chcą: obecny wójt 37-letni Rafał Papciak (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Dla Gminy Brzyska Razem) i były 60-letni Ryszard Papciak (zgłoszony przez własny Komitet Wyborczy Wyborców Ryszarda Papciaka). Ich kontrkandydatem będzie 57-letni Jerzy Jurkowski z Kłodawy (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Teraz Brzyska). Fotel wójta gminy Jasło chce zająć na kolejną kadencję 65-letni Stanisław Pankiewicz z Warzyc (rekomendowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Wspólnota Samorządowa Gminy Jasło). Jego rywalami będą: 61-letni Tadeusz Gorgosz z Trzcinicy – przedsiębiorca i radny powiatowy (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość) oraz 48-letni Wojciech Piękoś z Szebni – radny gminny i naczelnik jednego z wydziałów w Starostwie Powiatowym w Jaśle (popierany przez własny Komitet Wyborczy Wyborców Wojciecha Piękosia „Pora na zmiany”). W Osieku Jasielskim obecny wójt 46-letni Mariusz Pykosz (rekomendowany przez własny Komitet Wyborczy Wyborców Wójta Mariusza Pykosza) zmierzy się w wyborach z 42-letnim Markiem Kiełbasą z Świerchowej – radnym gminnym oraz sołtysem tej miejscowości (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Obywatelskie) oraz 54-letnim Ryszardem Balem z Czekaja – dyrektorem II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami).

W gminie Skołyszyn startuje obecny wójt 61-letni Zenon Szura z Lisowa (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców SPW „Razem”) i 57-letni Józef Kielar z Przysiek – radny gminny (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość).

Gminą Tarnowiec chce dalej rządzić 61-letni Bogusław Wójcik (rekomendowany przez własny Komitet Wyborczy Wyborców Bogusława Wójcika). Jego konkurentem o głosy mieszkańców będzie 66-letni Jan Czubik z Umieszcza – przedsiębiorca oraz radny gminny (zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców „Nasza Przyszłość”).

W Krempnej Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe wystawił do wyborów samorządowych obecnego wójta 55-letniego Kazimierza Miśkowicza. Zmierzy się on z 41-letnim Wiesławem Rogowskim z Nowego Żmigrodu – funkcjonariuszem tamtejszego Komisariatu Policji, zgłoszonym przez Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami.

Wybory samorządowe za niespełna miesiąc. Gospodarzy miast i gmin naszego powiatu wybierzemy 16 listopada. Głosowanie będzie trwało w godzinach od 7 do 21. Pierwsze cząstkowe wyniki poznamy jeszcze tego samego dnia przed północą.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “PKW zarejestrowała 35 kandydatów na burmistrzów miast i wójtów gmin powiatu jasielskiego”

 1. Pani Elwira MusiaŁowicz- Czech jest odpowiednią osobą na stanowisko burmistrza . Nie jest jeszcze skażona – ” ręka rękę myje”. Popieram .

 2. Co ja czytam oczom nie wierzę, że tak można traktować mieszkańców ul.Metzgera 10 w Jaśle…

  Proszę zobaczyć szczegóły pod linkiem miastojaslo.blogspot.com

  jak Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki traktuje mieszkańców bloku nr 10 przy ul.Metzgera w Jaśle w sprawie budowy drogi – łącznika tuż przed oknami przez podwórku , gdy z drugiej strony jest już droga krajowa nr 28, a w tym budynku rok budowy 1966 , z słabej jakości pustakow i cemetu i prostych technik budowlanych , pękają sciany, spadają sufity na podłogę , a teren jest w strefie osuwiskowej”

  Tak pisze na tej stronie:

  J”ak widać z załączonych opinii to dba się tylko o zieleń, a nie ma w nich człowieka, który żyje i mieszka w budynku mieszkalnym co już z drugiej strony jest droga krajowa, nawet nikomu nie starczyło odwagi, minimum człowieczeństwa powiedzieć ..drodzy Państwo zamierzamy budować drugą drogę koło Waszego bloku.
  A mieszkańcy bloku i budynków prywatnych wypowiadają się:
  „Nie macie żadnego honoru, wstydu Panie Burmistrzu Miasta Jasła Andrzeju Czernecki jak i Prezesie Administratorze Budynków Komunalnych w Jaśle Leszku Kmieciku , który w naszym imieniu administruje ten budynek i my- mieszkańcy jesteśmy jego żywicielami, tak że mieszkańcy mówią,że nie będą spać żeby przeszkodzić w ponownym wyborze Pana Czerneckiego na Burmistrza jak i przewodniczącego komisji rady miasta ds. gospodarki komunalnej i inwestycji Pana Jana Pierzchały, który ponownie pragnie być radnym”koniec cytatu

  Może by tak poprzeć młodą kobietę z tych wszystkich 6 kandydatów

  elwira-musialowicz-czech.blogspot.com

 3. Mieszkam tu już od dawna, przeżyłem wielu gospodarzy Jasła. Wiem, że jakąkolwiek zmiany w mieście mogą dokonać ludzie nie związani z całym panującym układem. Obecnie są to tylko i wyłącznie członkowie koła KNP w Jaśle. Panie Leszku ma Pan mój głos! Jest Pan synem człowieka, który podniósł nasze miasto z kolan, Pan też tego dokona!